Originál Váchalovy Ďáblovy zahrádky se prodal za 660 tisíc korun

Umění a design - obrázek

Originál díla Josefa Váchala Ďáblova zahrádka aneb Přírodopis strašidel se v aukci prodal za 660.000 korun. Stěžejní Váchalovo dílo bylo v aukci nabízeno poprvé. Autor vytiskl pouze 17 exemplářů této knihy a po tisku všechny dřevěné matrice zničil.

Ďáblova zahrádka se prodávala na aukci pořádané společností Burda Auction za vyvolávací cenu o deset tisíc nižší. Dražba stále pokračuje, předpokládaný konec je mezi čtvrtou až pátou odpolední. "Byl jeden písemný příkaz, nikdo na sále nebyl, takže se prodal za 660.000," upřesnil majitel firmy Richard Burda.

foto k článkuOriginál díla Josefa Váchala Ďáblova zahrádka aneb přírodopis strašidel. Rozsáhlé dílo o 307 stranách obsahuje 137 černobílých a 69 barevných dřevorytů. Kniha je složena z volných nesvázaných listů formátu 33 krát 43 centimetrů ze slavné ruční papírny v Prášilech. Šestnáctý výtisk obsahuje rukopisné věnování malíři Rudolfu Bémovi.


V nakladatelství Paseka pak vyšel reprint Váchalova originálu z roku 1914

Anotace ke knize:

Celý název Ďáblova zahrádka, aneb, Přírodopis strašidel to jest : neobyčejná cesta mezi ďáblovými dětmi, přízraky a bytostmi přírodními, zjevujícími se často hříšnému člověku … skrze M. Josefa Váchala, dřevorytce, sestavená ..

foto k článkuV nakladatelství Paseka již druhé (první 1992) vydání reprintu Váchalova originálu z roku 1924. Toto období patří k umělcovým nejplodnějším. V roce 1924 dokončil mimo jiné nástěnné malby v Portmanově domě v Litomyšli a vydal svou nyní nejpopulárnější knihu, Krvavý román, v jehož závěru již je pevně rozhodnut začíti práci lepší a důstojnější – Postylu kacířskou. Přírodopis strašidel je formálně ironizací a parodizací dobově významného vědeckého encyklopedického díla, Brehmova života zvířat, mapuje však svět zcela odlišný, svět vnitřního autorova vědomí a podvědomí.

Skvostné dílo, ve veřejném povědomí poněkud nezaslouženě ve stínu Krvavého románu. Rozsáhlý a ucelený atlas strašidel, na které lze na tomto světě natrefit. Dělí se zde na tři skupiny – strašidla přírodní povahy, bytosti vznikající ze špatných lidských činů a vlastností a strašidla ďábelská. Všechna strašidla jsou zde zvlášť popsána, znázorněna jsou pak na skvělých barevných i černobílých dřevorytech. Jako literaturu, ze které čerpá, uvádí Váchal díla antická, středověká církevní i národopisná, zejména však spisy barokní. Kniha je psána svérázným archaickým slohem, obdařena je obrovskou porcí humoru a mystifikace. Vlastním popisům předchází předmluva, doplněny jsou také řadou vyprávění o setkáních lidí se strašidly a doslovem. Jedno z vrcholných děl Josefa Váchala.

Zdroj: www.lidovky.cz, 17. 10. 2010
www.paseka.cz

Originál Váchalovy Ďáblovy zahrádky se prodal za 660 tisíc korun ~ iUmeni.cz ~

Publisher: iUmeni.cz

Informace o knize

Název: Ďáblova zahrádka aneb Přirodopis strašidel
Autor: Váchal Josef
Rok vydání: 2012

Koupit tuto knihu u nás

Další články

Umění a design - obrázek

Čeští EHB vytvořili porcelán potištěný střihy z Burdy

Eliza Hugo-Bader a Miloš Němec pod značkou EHB společně vytvořili limitovanou edici porcelánu s autorským tiskem, který je reakcí na střihy časopisu Burda. Sada porcelánu … Celý článek

Umění a design - obrázek

Otakar Kubín (1883 - 1969)

Letos si připomínáme výročí 130 let od narození význačného českého malíře a grafika světového formátu Otakara Kubína (Othon Coubine) 22.10.1883 (Boskovice) - 17.10.1969 … Celý článek

Umění a design - obrázek

Život a dílo „stoletého“ Václava Boštíka přímo od zdroje

Podstatná část odborné veřejnosti považuje Václava Boštíka za největšího českého malíře druhé poloviny 20. století. Ke stému výročí jeho narození nyní vyšla monografie. Celý článek

Umění a design - obrázek

Vítězný Mikulkův autoportrét vznikl z nouze

Český výtvarník Jan Mikulka si přivezl prestižní ocenění Královské společnosti portrétních malířů z Velké Británie. S vlastní podobiznou se prosadil v konkurenci skoro ti … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - expluzivní publikace pro milovníky krásných knih i sběratele - imgReklama