Čeká na ně nezvyklá instalace v podobě prostřeného stolu, plného nápaditě zpracovaných talířů, pohárů a dalších výstavních předmětů na pomezí umění a průmyslového designu.
Studentky a studenti UMPRUM ve svém projektu „Nos na Stůl!“ představují japonským divákům umění běžného života, keramické či porcelánové předměty – talíře, poháry, máselnice a jiné stolovací doplňky. Na přípravě výstavy, která má podobu několika prostřených stolů nachystaných k hostině, studenti pracovali vždy ve dvojicích výtvarník-fotograf. Náladu jednotlivých exponátů tedy zachycují stylizované snímky, které expozici rozšiřují o další rozměr.
Tyto dvě části propojuje formou doprovodného textu rozhovor mezi autory, ve kterém představují své motivy a pomáhají divákovi dílo lépe pochopit. Porcelánovou hostinu také doplňuje videoprojekce a katalog výstavy, který je volně k dispozici online na https://nosnastul.cz. Pro prezentaci v Českém centru Tokio byl projekt „Nos na stůl!“ kompletně přeložen do japonštiny.
„Objekty každodenní potřeby pomáhají utvářet náš žitý svět. Jejich hodnota nespočívá v okázalosti, ale je získávána až v procesu, opakovaným používáním. Nedochází při tom čistě k vyzdvižení praktické funkce objektu, ale spíše k akcentování jeho schopnosti interagovat s naším vnímáním.“ (Průvodní text k výstavě)
Výstava má značný potenciál zapůsobit na japonskou veřejnost. Konceptuálně totiž částečně vychází z japonského hnutí lidového umění zvané mingei, které svými texty formuloval japonský kritik umění a filozof, Sóecu Janagi. Mingei klade důraz na všední krásu ručně vyrobených každodenních předmětů. Uživatel si cenní jejich praktičnosti a estetického zážitku, který mu při každodenním užívání přináší.
To platí také o keramických a porcelánových výrobcích, které v Japonsku zastávají významnou roli při stolování. Na každý druh pokrmu existuje specifický talíř či miska, jako například misky na čaj, sety kalíšků na japonské sake, či keramické tácy na suši. Účelem tohoto nádobí je posilovat celkový estetický dojem z jídla, na kterém si japonská kuchyně zakládá.
„Nos na stůl!“ nabízí fúzi česko-japonského myšlení nejen na úrovni konceptu, ale i v otázce samotného zpracování. V bohaté nabídce vystavovaných předmětů, vytvořených rozličnými technikami, jsou díla odkazující na českou tradici, či naopak výtvory inspirované japonskou keramikou.
Výstava v Českém centru Tokio potrvá od 22. 8. do 17. 9. 2024. Vernisáže se také zúčastní výprava pedagogů a studentů UMPRUM. Vystavené nádobí se rovněž dočká použití v praxi, a to během setkání v duchu „Meet & Eat“ se studenty-autory projektu, které proběhne 13. září.
Eva Takamine, ředitelka ČC Tokio: „Už několik let dochází ke spolupráci Českého centra Tokio se studenty a pedagogy pražské UMPRUM, ať už např. Ateliéru designu oděvu a obuvi, textilní tvorby nebo tentokrát poprvé Ateliéru keramiky a porcelánu či fotografie. Vidím v tom velký přínos nejen pro české studenty, kteří čerpají novou inspiraci a zkušenosti, ale i pro japonskou stranu, která má tak možnost se seznámit s prací mladých českých tvůrců a osobně s nimi o jejich díle a tvůrčím postoji diskutovat.“
Internetové stránky akce: https://tokyo.czechcentres.cz/program/nos-na-stul-vystava-atelieru-keramiky-a-porcelanu-umprum