Vstupní brána do světa umění - Czech Art Map

Umění a design - obrázek

Portál arvme.com koncem roku 2021 spustil projekt Czech Art Map, jehož cílem je sloužit jako kulturní nástroj, který umožní čtenářům poznat současné české umění přehlednou a srozumitelnou cestou.

Projekt je sérii rozhovorů, v nichž dotazovaní umělci hovoří o své vlastní tvorbě, českém umění i umění všeobecně. Díky formátu projektu mohou čtenáři objevovat různé přístupy k umění a čerpat inspiraci či informace k vytvoření vlastního názoru.

www.arvme.com


O významu umění pro člověka se vedou debaty odnepaměti. Sám tatíček národa TGM o umění prohlásil: „Dílo umělecké je výronem zvláštního poznávání světa i pravím dále, že je právě tak samostatné a oprávněné jako poznávání vědecké.“ Jeskynní malby zvířat a přírodních jevů nalezené po celém světě, impozantní vyobrazení božstev či panovníků nebo i česká věstonická venuše jsou nejen neocenitelnými záznamy o životech našich předků, ale také prastarými důkazy, že poznávání světa i sebe sama skrze umělecký projev je člověku vlastní. Z více než 60 současných umělců z celého světa, s nimiž ARVme udělalo rozhovor, většina vyjádřila názor, že umělecké dílo opravdu je vyjádřením něčeho, co k nám promlouvá z hloubi nás samotných.

Je proto škoda, že obzvláště v dnešní turbulentní době může být nad síly a kapacitu člověka ocenit a věnovat se umění. Je to totiž právě publikum, jehož reakce na umělecké dílo přidává nový rozměr jeho významu. Pokud je umělecké dílo vyjádřením umělce, pak postoj, který k němu divák zaujme, je počátkem dialogu mezi nimi. Epické scény romantických maleb ovládly Evropu 18. a 19. století, protože do popředí stavěly jedince a jeho emoce a měly tak potenciál pro hluboké porozumění mezi umělcem a divákem; efekt, který vlastně mají na člověka dodnes. Z četných uměleckých kauz současného světa navíc víme, že umění hýbe společností i mimo dosah uměleckého díla. Dialog inspirovaný uměním nemá limitů - ani prostorových, ani časových.

A nakonec, zvláštní kategorií umění je to, které se nachází ve veřejném prostoru. Takové umění zasahuje do životů všech, i těch, kteří o něj jinak zájem nemají. Kromě estetické hodnoty nabývá hodnoty symbolické - stává se součástí krajiny své lokality, jedním z jejich symbolů, součástí jeho identity a následkem i kolektivní identity jeho populace. I proto má smysl umění popularizovat - ať chceme nebo ne, v našich životech už stejně dávno je. Vytvořením mapy, která přehledně zaznamenává současnou českou scénu, mohou Češi zjistit jak skutečně bohatá naše kultura je, objevit novou vášeň či navázat nové kontakty, nebo se dokonce rozhodnout k investici v umění.

Czech Art Map nabízí přehledný a srozumitelný formát, který je ideální vstupní branou do světa umění. Zájemci o účast v projektu mohou navštívit stránku výzvy, kde se dozví více informací včetně kontaktu na pořadatele https://www.czechdesign.cz/souteze/open-call-czech-art-map.

Vstupní brána do světa umění - Czech Art Map ~ iUmeni.cz ~

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Další články

Umění a design - obrázek

Socha Karla IV. vyrobená za peníze z veřejné sbírky se stěhuje do lázeňské me …

V Karlových Varech byla odhalena jezdecká socha Karla IV. Vznikla v trutnovské firmě KASPER KOVO s.r.o. a jejím autorem je sochař Michal Gabriel, který již s touto společ … Celý článek

Umění a design - obrázek

V Kotvě se otevře největším Retro muzeum v Česku

Čtvrté patro ožije designem a dobou 70. a 80 let, nebude chybět expozice o disentu Celý článek

Umění a design - obrázek

Staňte se animátory

Unikátní výstava pojmenovaná SVĚTY ČESKÉ ANIMACE, která je umístěná v pražské holešovické tržnici, v hale číslo 17, nově láká i na praktické mini kurzy animace. Celý článek

Umění a design - obrázek

Moravským Krumlovem s Janem Kudláčem

Vydejte se spolu se spolkem Kultivátor a knihkupectvím Na poličce po stopách malíře, jenž mezi vrbami a olšemi za trylkového doprovodu milovaného ptáčka čermáčka, spatři … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - expluzivní publikace pro milovníky krásných knih i sběratele - imgReklama