Kniha jako umělecké dílo

Umění a design - obrázek Kniha jest – nebo alespoň má býti – vedle zprostředkovatelky vnitřního života a posvěcení i dokonalým uměleckým předmětem, věcí výtvarné kultury, krásnou věcí uměleckou.. napsal v roce 1905 František Xaver Šalda ve stati Kniha jako umělecké dílo

Kdo se domnívá, že kniha je v dnešní digitální době a s nástupem elektronických nosičů přežitek, je na omylu. Zániku knihy v klasické papírové podobě zatím nic nenasvědčuje. Vzrůstající počet nakladatelů, tržeb nebo návštěvnost knižních veletrhů mluví spíše o opaku. Češi patří mezi velké čtenáře a podle statistik patří k šestým nejvášnivějším čtenářům na světě. Je to i díky knihovnám, ketých máme v České republice zhruba šest tisíc.

foto k článku S digitalizací se pro tištěnou knihu otevírá navíc nový prostor, který pro tradiční tištěné knihy dovoluje stát se více než dříve uměleckým objektem, předmětem estetického zájmu a výtvarného zpracování. Kniha je stále více i oblíbeným sběratelským artiklem, mnohdy se vyjímá v domácích knihovnách a dědí se z generace na generaci.

Láska ke knihám

Bibliofilie nebo také bibliofilství pochází z řeckých slov biblos /kniha/ a filia /láska, náklonnost/, česky knihomilství. Znamená tedy lásku ke krásným – často vzácným – knihám nebo tiskům a také jejich sběratelství. Je výrazem hluboké úcty člověka ke knize jako uměleckému dílu, které jej obohacuje a provází po celý život.

“Dům bez knih je jako tělo bez duše." Julius Zeyer

Kniha jako investice

foto k článkuA také díky výše uvedeným důvodům se knihy stále častěji stávají i oblíbeným sběratelským a investičním artiklem. Někteří lidé neváhají utratit za knižní publikace desítky tisíc korun.  Nakladatelství tak mívají stálé klienty, kteří chtějí být informováni o každé novince, někteří vlastní třeba i všechny vydané tituly daného nakladatele, vnímají je mimo jiné i jako investiční příležitost.Nakladatel pak garantuje, že nikdy nevyrobí dotisk původního nákladu.
U nás se vydáváním takto zajímavých a sběratelských knih zabývá několik málo nakladatelů a není novinkou, že i tradiční nakladatelské firmy, jako např. Euromedia či Albatros, se pouštějí do zajímavých nakladatelský exkluzivních počinů.

foto k článkuKonkréně např. Albatros vydal již svoji druhou publikaci pod značkou Valer. Jedná se o velkoformátové fotografie díla a poselství Alfonse Muchy, které nafotil fotograf Jan William Drnek. Kniha vyšla pod názvem Epopey a její levnější verze vyjde na 280 tis. Kč. Součástí publikace je šperk vytvořený vnučkou Alfonse Muchy, bílý kámen z řeckého ostrova Athos, který se zobrazuje na Muchových obrazech, lupa a certifikát.

Mezi menší nakladatele, kteří se vydáváním bibliofilií zabývají jsou pak např. Aulos, Argo, Paseka nebo Teapot. Ze zahraničních nakladatelů je nejdále asi Taschen, jejichž knihy jsou také u nás k sehnání, mnohdy v posledních kusech.

Teapot

foto k článku"Jaká všelijaká umění do výroby promlouvala, jací mistři jsou tiskaři, knihvazači, kteří o chování papíru či o písmech vědí tolik. A že v digitální době je už málo takových. Tohle všechno jsme chtěli připomenout," řekl Lukáš Novosad z nakladatelství Teapot.
Teapot navazuje na značku Bonaventura, která vznikla roku 1990 a byla pokračovatelem Komorního sdružení pro hudbu, poezii a výtvarné umění Lyra Pragensis. Teapot od roku 2013 vydal deset publikací, z toho čtyři jsou vyprodané. Za bibliofilii se považuje náklad do 200 kusů. "Náklad knih je určen zvolenou výtvarnou technikou: litografie umožňuje víc tisků než suchá jehla," říká Novosad. A tak knih s litografiemi vychází třeba 150, ale například čerstvé publikace Záhořovo lože s grafikami Františka Skály vyšlo 65 kusů. "Podstata bibliofilie je, že vyjde jednou a dost. Není to ani možné technicky: podklady k tisku obrazů se vždy zničí. Zájemce o prodanou knihu musí počkat, až ji jiný prodá," řekl Novosad.
Záhořovo lože obsahuje pětici originálů temných obrazů, z nichž se každý vztahuje k jednomu zpěvu básně. Desky jsou z topolové překližky, do níž Skála žhavými uhlíky vypálil vzor, který je u každé knihy jiný. Kromě toho byl pro desky v kovářské dílně vytvořen originální cejch, kterým je do desek vypálen název knihy. Díky tomu je každý kus unikát.

Taschen Limited Editions

foto k článkuNakladatelství Taschen začalo psát svoji historii v roce 1980, kdy bylo cílem jeho zakladatele, Dominika Taschena, otevřít největší obchod s komisky. Všechny knihy, ať už z běžné produkce, nebo limitované, se snaží zpracovávat precizně a s důrazem na detail. A právě o knihách ze sběratelské edice Taschen je známo, že jejich počáteční hodnota se často zdvojnásobí, ztrojnásobí nebo ještě více v krátkém časovém úseku. Sběratelé, kteří si zakoupí knihu v limitovanou edici tak většinou kromě vyjímečné knihy, často i se speciálním stolečkem, mají v relativné krátké době i knihu, která získává na hodnotě.
Kniha fotografií Annie Leibovitzové tak před pár lety vyšla v nákladu deset tisíc kusů a na českém trhu stála 65 tisíc korun. Vyšla v edici Sumo, stejně jako kniha fotografií Helmuta Newtona. Také té bylo připraveno deset tisíc kusů, v Česku se prodalo sedm desítek, prodávala se i se stolečkem a stála původně 54 tisíc korun. Postupně se její cena zvyšovala, protože takovou má nakladatel obchodní politiku, a cena vzrostla až na 149 tisíckorun, ale i za tu se v Česku dva kusy prodaly, uvedl již dříve zástupce Slovartu v ČR.

Mezi tituly, které jsou například k dostání již jen v několiká málo kusech, jsou například Rolling Stones SUMO, ai Weiwei, Hopper nebo The Stan Lee Story

The Rolling Stones SUMO
foto k článkuPublikace o velikosti 50x50 cm usazená ve speciálním kartonovém pouzdře vyšla v 1150 kopiích pro celý svět. Všechny kopie jsou osobně podepsány všemi členy kapely a obsahuji i dosud nepublikované fotografie od světových fotografů jako jsou David Bailey, Peter Beard, Cecil Beaton, Bob Bonis, Anton Corbijn, Annie Leibovitz, Gered Mankowitz, Helmut Newton, Norman Parkinson, Bent Rej, and Ethan Russel. Aktuální cena posledních kusů je 139 tis. Kč.
Zakoupit knihu můžete ZDE.

foto k článkuAi Weiwei
Další zajímavou a cennou publiací je monografie o životě a díle jednoho z předních světovýc koncepuálních umělců Ai Weiwei. Kniha je vlastnoručně podepsaná umělcem, vyšla vnákladu 1000 kopií, každý svazek je zabalen do hedvbného šlálu.U nakladatele vyprodaná publikace je tak k mání pouze u nás za 34 tis. Kč.
Zakoupit knihu můžete ZDE.

foto k článkuThe Stan Lee Story 
Velkoformátová kniha o životě a tvorbě amerického komiksového scénaristy, herce, rekaktora, vůdčí osobností společnosti Marvel Comics. Osobnost, která se stala legendou v historii komiksu. Kniha obsahuje dosud nezveřejněné fotografie, vznikala 8 let. Sběratelská edice 1000 číslovaných podepsaných kopií Stanem Lee.


Nejdražší kniha na aukčním trhu v ČR

foto k článkuO tom, že bibliofilie není knihou na jedno použití, svědčí i fakt, že nejdražší knihou prodanou na domácím aukčním trhu jeVáchalova bibliografie Šumava umírající a romantická, která se v roce 2008 prodala za 3,1 milionu korun. Jedno z nejpozoruhodnějších uměleckých děl 20. století Váchal vytiskl a svázal do 11 exemplářů o rozměrech 48 krát 64 centimetrů s téměř 70 barevnými dřevoryty.

Publisher: iUmeni.cz

Knihy pro sběratele

Koupit na iumeni.cz

Kniha jako umělecké dílo - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další umění a design


Art Plus

Knižní akce

Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Čertův kožich
Čertův kožich
Hana Purkrábková: Ze života
Hana Purkrábková: Ze života

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Miroslava Ptáčková – Reflection

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder