Rok 2018 byl pro PLATO přelomový. Letos opět překvapí.

Umění a design - obrázek

PLATO hodnotí šestý rok své existence. Galerie se v průběhu roku 2018 přestěhovala a adaptovala svůj program na unikátní prostory bývalého hobbymarketu.

Během osmiměsíčního provozu PLATO uspořádalo 93 akcí a uskutečnilo 178 edukačních programů pro školy. Celková návštěvnost vzrostla více než o třetinu. V roce 2019 se galerie připojí k celosvětovým oslavám stého výročí založení umělecké školy Bauhaus a uspořádá čtvrtý ročník festivalu Norma.

foto k článkuMěstská galerie PLATO se na konci ledna 2018 rozloučila s prostory „Kanceláře pro umění“ a začala se věnovat přesunu do nového sídla – bývalé budovy hobbymarketu Bauhaus. Skromný interiér „Kanceláře“, kterou PLATO využívalo po dobu jednoho roku, nahradil velkorysý prostor prodejny s potřebami pro kutily a domácnost o celkové rozloze půl hektaru. Dubnovému znovuotevření galerie předcházely úpravy prostoru a odstraňování havarijních závad, mezi něž patřilo také zacelení 110 děr na střeše objektu a zpevnění stěn.

foto k článkuPřesun PLATO vzbudil zájem českých i zahraničních médií. Do svých výběrů nejdůležitějších událostí roku 2019 jej zařadily webové magazíny Artalk nebo mezinárodní BLOK magazine. Pozornost vzbudil i jedinečný kurátorský projekt nazvaný Dočasné struktury, v rámci kterého jsou v galerii místo tradičních výstav prezentována díla, která umělci vytvořili přímo pro PLATO jako funkční užitné zóny. Umělecká díla mají sloužit návštěvníkům ke každodennímu použití a zpochybňují hranice mezi výtvarným uměním, interiérovým designem a architekturou. O Dočasných strukturách informovala přední česká média jako Hospodářské noviny, Art & Antiques, A2, ale také italský Artribune./p>

foto k článkuOd intenzivního zahajovacího týdne do konce roku PLATO uspořádalo 93 akcí, na kterých vystupovali hosté z 11 zemí světa. Kromě výrazných osobností umělecké scény se v PLATO představili například politolog Jiří Přibáň, ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková, filozof Joe Feinberg nebo angažovaní publicisté Jan Bělíček a Agnieszka Wiśniewska. „Zájem veřejnosti ukázal, že přestěhování do Bauhausu bylo šťastným rozhodnutím. Každý týden odpovídáme na nabídky ke spolupráci, které po přestěhování exponenciálně vzrostly. Na duben jsme si například vybrali spolupráci s festivaly Jeden svět a Odpad film fest,“ doplňuje kurátor a dramaturg Jakub Adamec.

foto k článkuV roce 2019 se do programu PLATO výrazně promítnou oslavy stého výročí založení umělecké školy Bauhaus. PLATO se ve spolupráci s  pražským Goethe Institutem připojí k celosvětovému projektu, v rámci něhož bude podle návrhu berlínského architektonického studia zukunftgeraeusche v galerii mimo jiné instalován rozměrný objekt Bauhaus Twins. Jeho základ tvoří architektonické prvky použité v 70. letech minulého století při rekonstrukci původní budovy umělecké školy v Dessau od Waltera Gropia. „Zajímá nás především okamžik zrodu školy, kdy se ve Výmaru sešla nesourodá, ale mimořádně talentovaná skupina vizionářů, která dala nový smysl uměleckému vzdělávání. Páteř našeho programu ve druhé polovině roku tvoří čtyři unikátní kurzy pro umělce a veřejnost, na nichž úzce spolupracujeme s ostravskou fakultou umění a střední uměleckou školou,“ objasňuje ředitel PLATO Marek Pokorný.

foto k článkuV dubnu PLATO završí roční projekt Dočasné struktury. Galerie v současnosti dokončuje ve spolupráci s polskou umělkyní Zuzou Golinskou adaptaci jediného uzavřeného prostoru v objektu na kino, které nabídne pravidelná promítání filmů, a s americkým umělcem Thanem Husseinem Clarkem chystá stage pro umělecké performance, koncerty a divadelní představení. Na listopad 2019 PLATO spolu s pražským Studiem Hrdinů připravuje další ročník festivalu autorského divadla a současného umění Norma. „Jakkoli je program v roce 2019 organizačně náročný, intenzivně spolupracujeme s polským architektem Robertem Koniecznym a vedením města na projektu rekonstrukce historických jatek pro naše potřeby. Věřím, že v prosinci bude vyhlášena soutěž na dodavatele a příští rok začneme stavět,“ doplňuje ředitel Marek Pokorný.

PLATO je nová, dynamická a otevřená instituce založená městem Ostrava. Aktuální podoby současného (vizuálního) umění zprostředkovává od roku 2016. Založením PLATO vznikla v ČR poprvé po 22 letech samostatná veřejná instituce pečující o současné umění, aniž by budovala vlastní sbírku. Více na www.plato-ostrava.cz.

Rok 2018 byl pro PLATO přelomový. Letos opět překvapí. ~ iUmeni.cz ~

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Další články

Umění a design - obrázek

Solitér Bohdan Lacina

Ve vývoji moderního českého umění se objevují osobnosti, jejichž tvorba se vzpírá zařazení do některého z Celý článek

Umění a design - obrázek

Glass Rituals - Galerie Kuzebauch na Collect 2019

Výstava Glass Rituals během Collect 2019 představí Galerie Kuzebauch instalaci čtyř výrazných sklářských výtvarnic s názvem Glass Rituals. Celý článek

Umění a design - obrázek

Století Medy Mládkové

Nadace Jana a Medy Mládkových připravuje v souvislosti s oslavou stých narozenin paní Medy Mládkové, zakladatelky této instituce, celoroční blok akcí, jehož součástí budo … Celý článek

Umění a design - obrázek

Karel Čapek – O umění a kultuře I: Umění a bída a Kupci obrazů.

Krátké fejetony z Národních listů z let 1907-1918 nám dovolují se podívat pod pokličku tehdejšího nahlížení na umění z pera jednoho z našeho největšího spisovatele, drama … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - buďte také součástí portálu iUmeni.cz - propagace - imgReklama