Vladimír Boudník se vrací na Kladno, tentokrát už ne jako dělník

Události - obrázek

V hornickém skanzenu Mayrau ve Vinařicích u Kladna byla v neděli 20. října zahájena výstava grafik Vladimíra Boudníka. Výstava uspořádaná k 45. výročí Boudníkova úmrtí bude instalována v prostoru cechovny a bývalých čistých šaten dolu Mayrau. Potrvá do 30. března.

Vladimír Boudník se jejím prostřednictvím vrátí na Kladno do industriálního prostředí, ze kterého vycházela podstatná část jeho tvorby. K vidění bude přes třicet tisků z padesátých a šedesátých let 20. století zahrnujících aktivní, strukturální a magnetickou grafiku i monotyp.

foto k článkuVýstava prostřednictvím fotografií připomene také Boudníkovu pracovní brigádu v kladenských hutích Poldi a jeho přátelství s Bohumilem Hrabalem, s nímž se seznámil při cestě autobusem právě z Prahy do Kladna. Spisovatel výtvarníka zachytil v několika svých prózách, podle nichž vznikl i film Něžný barbar a povídka ve snímku Perličky na dně. Ty se budou promítat v rámci doprovodného programu výstavy.

foto k článkuKladno pro Vladimíra Boudníka (1924–1968) bylo velkým zdrojem inspirace. Při práci s odpadovým materiálem, se kterým se setkával v hutích, si ověřoval své výtvarné teorie a vlastní způsob vnímání reality. Brigáda v kladenských hutích Poldi ho motivovala k tomu, aby opustil práci propagačního grafika v n. p. Kovoslužba Praha a nadále pracoval jako dělník, což mu umožnilo volnou tvorbu.

foto k článku"Jediný dobrý čas z mého pracovního času v posledních dvou letech bylo oněch půl roku v hutích. S dělníky jsem nejlépe vycházel, neboť jsem s nimi mohl mluvit jak o pěstování holubů, tak i o divadle, malířství, a neměli onu posměšnou grimasu jako sterilní úředníci," zaznamenal grafik, který patří k nejuznávanějším českým výtvarníkům 2. poloviny 20. století.

foto k článkuAreál bývalého dolu Mayrau je poslední zachovanou ukázkou dolování černého uhlí na Kladensku, ukončeného roku 2002 a zároveň i poslední zde přístupnou industriální památkou. Záměrně udržovaný model posledního pracovního dne nabízí návštěvníkům prohlídku dolu v takovém stavu, jako by jej právě opustila směna. Výstava grafik bude součástí prohlídky areálu.


Zdroj: http://kultura.idnes.cz/vladimir-boudnik-na-kladne-dc5-/vytvarne-umeni.aspx?c=A131018_120135_vytvarne-umeni_ob

Vladimír Boudník se vrací na Kladno, tentokrát už ne jako dělník ~ iUmeni.cz ~

Publisher: iUmeni.cz

Další články

Události - obrázek

Začátek současnosti

Společnost Jindřicha Chalupeckého pořádá 14. listopadu kolokvium o výtvarném umění devadesátých let. Celý článek

Události - obrázek

Místo v krajině, retrospektivní výstava Bohumila Peroutky

Poctivost přístupu, konzistentnost vidění, specifický způsob tvorby zahrnující neustálé přemalovávání obrazů – to vše nabídne tvorba Bohumila Peroutky, kterou lze zhlédno … Celý článek

Události - obrázek

Art Sale Point 2013 - Kupte si obraz z Wannieck Gallery

Wannieck Gallery se rozhodla protřídit své sbírky a kolem patnácti děl nabízí k prodeji na výstavě Art Sale Point. Ceny se pohybují od 20 do 75 tisíc korun. V nabídce jso … Celý článek

Události - obrázek

Pozvánka na přednášku - Palmy na Vltavě

Nakladatelství Arbor vitae a Era svět Vás zvou na přednášku Tomáše Wintera s názvem Palmy na Vltavě aneb „divošské“ umění očima Evropanů Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - expluzivní publikace pro milovníky krásných knih i sběratele - imgReklama