Art Sale Point 2013 - Kupte si obraz z Wannieck Gallery

Události - obrázek Wannieck Gallery se rozhodla protřídit své sbírky a kolem patnácti děl nabízí k prodeji na výstavě Art Sale Point. Ceny se pohybují od 20 do 75 tisíc korun. V nabídce jsou renomovaní autoři mladší a střední generace jako Anežka Hošková, Petr Malina, Milan Salák či Petr Nikl.

Wannieck Gallery se za dobu své existence stala respektovanou institucí, která svým programem konkuruje státním muzeím a galeriím, v jádru však jde stále o soukromou sbírku. Zatímco vyřazení díla ze státní sbírky je prakticky nemožné, Wannieck Gallery může se svou sbírkou pracovat stejně jako kterýkoli jiný soukromý sběratel. "Prodeje Art Sales Point pořádáme dvakrát do roka již druhým rokem. Důvodem je hlavně obnova rozpočtu pro další nákupy," vysvětluje provozovatel galerie Miroslav Lekeš.

Pro aktuální prodejní výstavu, která bude v tzv. Galerii za stěnou, jež je součástí Wannieck Gallery, probíhat od půlky října do konce roku, byla vybrána především díla od autorů, od nichž má galerie početnější kolekce. "Máme většinou rozsáhlé soubory obrazů jednotlivých autorů, a udělá-li některý z nich radost druhým, jsme jenom rádi. Právě s ohledem na rozsah souboru můžeme tu a tam nějaký obraz postrádat," dodává ředitel galerie Richard Adam.

foto k článkuNacenění obrazů odpovídá startovním cenám, za něž bývají díla současných umělců nabízena v aukcích. Podstatným rozdílem však je, že požadované ceny jsou v tomto případě konečné (není k nim již účtována žádná aukční provize) a že jde o díla s jasnou proveniencí a výstavní historií. Většinou se také jedná o práce staršího data, nikoliv o kusy přímo z ateliéru.

Představované obrazy Zbyňka Sedleckého a Petra Maliny se do sbírky Wannieck Gallery dostaly prostřednictvím Galerie Brno, která ukončila svou činnost v roce 2009. Oba byly před osmi lety vystaveny na skupinové výstavě Černého Petra má Zbyněk (katalog a fotografie z výstavy zde) a oba byly v souvislosti s ní publikovány.

foto k článkuObraz Milana Saláka Trabant pochází z širšího umělcova automobilového cyklu z let 1997–98 a je mimo jiné reprodukován v katalogu Wannieck Gallery (str. 283), který vyšel v roce 2006 k otevření galerie.

Základem sbírky Wannieck Gallery je rozsáhlá kolekce Richarda Adama, který svou sbírku české malby vybudoval na přelomu tisíciletí, kdy systematicky nakupoval díla výrazných tvůrců generace 80. let i teprve začínajících autorů, kteří na výtvarnou scénu vstupovali v 90. a nultých letech.

V roce 2005 Richard Adam spolu s brněnským podnikatelem a rovněž sběratelem Miroslavem Lekešem zvítězili v konkurzu na kulturní využití budovy bývalé strojírny v revitalizovaném areálu někdejší průmyslové továrny Vaňkovka. Sbírka byla dál rozšiřována o díla autorů nejmladší generace a současně doplňována i směrem do minulosti.

foto k článkufoto k článkufoto k článku

Výběr obrazů k prodeji:

Petr Malina: Nad mraky / 2005 / olej na plátně / 130 x 195 cm / cena: 60 000 Kč
Zbyněk Sedlecký: Kluci / 2005 / akryl na plátně / 140 x 160 cm /cena: 50 000 Kč
Milan Salák: Trabant / 1997 Milan Salák: Trabant / 1997 /olej na plátně / 120 x 110 cm / cena: 40 000 Kč

Zdroj: www.artplus.cz, www.wannieckgallery.cz
Text: Skřivánek Jan

Publisher: iUmeni.cz

Art Sale Point 2013 - Kupte si obraz z Wannie… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další události


Dvouletý rekvalifikační kurz s akreditací od MŠMT - Asociace starožitníků

Knižní akce

Kariéra s paletou. Umělec, umění a umělectví v 19. století
Kariéra s paletou. Umělec, umění a umělectví v 19. století
Ve vlnách / In Waves
Ve vlnách / In Waves
Park Eden a sochy Emila Milana Grguriće
Park Eden a sochy Emila Milana Grguriće

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Anton Cepka | Kinetický šperk

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder