Josef Lada - vánoční výstava Brno 2013

Události - obrázek

Každoroční vánoční výstava na brněnském hradě Špilberku představí letos jednoho z nejznámějších kreslířů a ilustrátorů dětských knih Josefa Ladu (1887–1957).

Počátky Ladovy tvorby jsou spjaty s mnohdy humorně laděnými karikaturami pro nejrůznější dobové časopisy – pro výstavu bylo vybráno několik kreseb z časopisu Kvítko z čertovy zahrádky, které byly publikovány v letech 1927–1928.

foto k článkuJeště před 1. světovou válkou se Josef Lada začal věnovat knižním ilustracím. K nejstarším patří kresby pro Moji abecedu (1911), jejíž obrázky spojené s krátkými Ladovými říkankami bývají dodnes prvním setkáním malých čtenářů s knihou, a to již po několik generací. Vedle mnoha pohádek a knih pro děti, které také sám napsal (a na výstavě nechybí), patří Ladovy veselé učebnice, Bubáci a hastrmani, Nezbedné pohádky, O chytré kmotře lišce i O kocourkovi Mikešovi. Kresbami doprovázel i knihy jiných autorů, mezi nimi na příklad K. J. Erbena, K. H. Borovského, J. Seiferta, F. Hrubína i J. Mahena; mezi nejznámější patří bezesporu ilustrace Haškových Osudů dobrého vojáka Švejka.

foto k článkuJaro Ladovo rozsáhlé dílo tvoří okolo 15 tisíc kreseb a asi 400 obrazů. Z tohoto ohromujícího množství bylo pro výstavu zapůjčeno z 23 knižních titulů na 150 kreseb, ve kterých Lada vycházel ze svých vzpomínek na reálné prostředí ve středočeských Hrusicích, kde prožil své dětství. Tři královéSoučasně se však do jeho tvorby promítá zobrazení jeho tužeb, snů a představ o idylickém venkovském životě, kdy s určitou nadsázkou a laskavým humorem zachycoval dětské hry, lidové zvyky a slavnosti v průběhu celého roku. Vystaveno je také deset obrazů, které nám svou zimní tématikou navodí příjemnou vánoční atmosféru.

foto k článkuVýstava je doplněna souborem dobových hraček ze sbírky Milady Kollárové a knihami Josefa Lady, které zapůjčila Knihovna Jiřího Mahena. K výstavě bude připraven bohatý doprovodný program pro mateřské i základní školy a v sobotu 7. prosince 2013 speciální akce ladovská mikulášská zabijačka. Zabijačka Nebude chybět bohatý výběr z knížek, kalendářů, omalovánek a vánočních pohlednic s Ladovými ilustracemi, které se mohou stát pěkným vánočním dárkem.

Muzeum města Brna
Hrad Špilberk – II. patro západního křídla
14. 11. 2013 – 26. 1. 2014

Program pro MŠ a I. stupeň ZŠ

„NÁLADA NA LADU“

foto k článkuPodle Ladových obrázků si poskládáme příběhy venkovského života, připomeneme si dětské hry a říkadla, lidové zvyky a tradice spojené s Vánocemi a zimou. Jako vždy nebudou chybět tvořivé dílničky, aby si děti mohly odnést z výstavy malou památku.

Otevírací doba: Út-Ne, 9 -17; Špilberk, do 26. 1. 2014

„ČÍM VONÍ VÁNOCE?“

foto k článkuVánoční zvyky a tradice (od adventu k Vánocům), zdobení perníčků, výroba vánočních ozdob a dekorace, rozpoznávání koření, křížaly, vánočka, koledy.

Programy pro děti s rodiči a prarodiči.
Každé úterý od 1. do 17. prosince, vždy od 14 do 16 hodin.

Informace a objednávky:

MgA. Barbora Svátková, Ph.D., tel.: 542 123 635, e-mail: svatkova@spilberk.cz
PhDr. Eva Picmausová, tel.: 542 123 618, e-mail: picmausova@spilberk.cz

Josef Lada - vánoční výstava Brno 2013 ~ iUmeni.cz ~

Publisher: iUmeni.cz

Další články

Události - obrázek

Do Jízdárny Hradu míří Olbram Zoubek a sochy, které spolu rozmlouvají

Retrospektivní výstava sochaře Olbrama Zoubka bude zahájena v Jízdárně Pražského hradu 28. listopadu 2013 a potrvá do 2. března 2014. Celý článek

Události - obrázek

Zrzavého obraz Ležící hoch vyvezl do ciziny Adolf Loos

Londýn/Praha - Obraz Jana Zrzavého Ležící hoch se dnes v londýnské aukční síni Sotheby's prodal za 450.000 liber (zhruba 14,7 milionu korun) bez aukční přirážky, což z ně … Celý článek

Události - obrázek

Vetřelci a volavky (20. 11. 2013 - 20. 1. 2014)

Výstava Vetřelci a volavky – ateliér sochaře v Centru současného umění DOX představuje ojedinělý soubor modelů, které vznikaly v letech 1968–1989 jako skici a návrhy pro … Celý článek

Události - obrázek

Začátek současnosti

Společnost Jindřicha Chalupeckého pořádá 14. listopadu kolokvium o výtvarném umění devadesátých let. Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

Aukční síň ARTHOUSE Hejtmánek- večerní aukce - 7.12.2023 - imgReklama