Startuje 26. ročník Ceny Jindřicha Chalupeckého

Události - obrázek Nejprestižnější české umělecké ocenění, Cena Jindřicha Chalupeckého, vstupuje do svého 26. ročníku. Přihlášky mohou umělci zasílat do 2. března 2015. Pět finalistů vybere mezinárodní porota v březnu, finálová výstava i slavnostní ceremoniál se příští rok odehrají v Brně ve spolupráci s Moravskou gal

26. ročník Ceny Jindřicha Chalupeckého si připomene dvě významná jubilea – 25 let od úmrtí výtvarného a literárního teoretika Jindřicha Chalupeckého a také od založení prestižního ocenění. Vše podstatné se tentokráte odehraje v moravské metropoli, a to ve spolupráci s Moravskou galerií v Brně. „Po dlouholeté praxi výstav finalistů spojených s předáváním ceny v různých institucích se nám konečně podařilo dohodnout smysluplné střídání Prahy a Brna a to díky pevně dohodnuté spolupráci se dvěma nejdůležitějšími institucemi – Moravskou galerií v Brně a Národní galerií v Praze. Cena by tak měla být ukotvena na dalších šest let a z praxe víme, že tenhle model se líbí umělcům i divákům,“ říká Lenka Lindaurová, ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého.

Zájemci o účast v Ceně Jindřicha Chalupeckého mohou od dnešního dne až do 2. března 2015 podávat přihlášku, která je k dispozici na webových stránkách Společnosti Jindřicha Chalupeckého. Současně také probíhají nominace vybraných umělců, které doporučí respektované osobnosti české výtvarné scény a jež k účasti SJCH osloví.

O pětici finalistů rozhodne v březnu mezinárodní sedmičlenná porota složená z předních odborníků v oblasti umění. Složení poroty je až na jednu výjimku stejné, jako v loňském ročníku. Historičku umění Milenu Bartlovou, které již vypršel tříletý mandát, nahradí v porotě výtvarný kritik a kurátor Marek Pokorný, umělecký manažer Galerie města Ostravy PLATO a bývalý ředitel Moravské galerie v Brně. Dalšími členy poroty jsou Holly Block, renomovaná kurátorka a ředitelka The Bronx Museum of the Arts v New Yorku, výtvarník Jiří Kovanda, teoretička umění a ředitelka Slovenské národní galerie Alexandra Kusá, Islanďan Gunnar B. Kvaran, ředitel The Astrup Fearnley Museum of Modern Art v Oslu, teoretička umění a kurátorka Pavlína Morganová a Marina Šerbenko, kurátorka a odborná poradkyně v Bottega Gallery a Shcherbenko Art Centre v Kyjevě.

Finalisté CJCH 2015 se na podzim příštího roku představí na společné finálové výstavě v Pražákově paláci Moravské galerie v Brně. S výstavou se pojí další významná změna příštího ročníku ceny. „Všichni finalisté obdrží na realizaci výstavy stejnou částku, padesát tisíc korun, s nimiž mohou volně nakládat. V minulých ročnících byl vždy určen finanční limit, který se v průběhu let měnil,“ vysvětluje Lenka Lindaurová.

Z finálového klání vzejde vítěz, kterého na podzim vyhlásí porota při slavnostním ceremoniálu v Brně. Ten kromě sta tisíc korun na uspořádání výstavy a šestitýdenního stipendijního pobytu v New Yorku obdrží také hmotnou cenu v podobě mosazného válce navrženého Maximem Velčovským.

26. ročník Ceny Jindřicha Chalupeckého nabídne již tradičně bohatý doprovodný program, který představí všech pět finalistů. Součástí doprovodného programu příštího ročníku bude také odborné kolokvium, které se uskuteční v Moravské galerii v Brně.

Více informací o přihlášce naleznete na www.cjch.cz.

Celá přihláška je k dispozici na http://www.cjch.cz/cz/article/prihlaska.

Publisher: iUmeni.cz

Startuje 26. ročník Ceny Jindřicha Chalupecké… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další události


Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní akce

Ve vlnách / In Waves
Ve vlnách / In Waves
Možnosti vesnice. Portréty architektonické proměny českého venkova
Možnosti vesnice. Portréty architektonické proměny českého venkova
Kamil Lhoták: SIC ITUR AD ASTRA
Kamil Lhoták: SIC ITUR AD ASTRA

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Michal Kalhous