Brno-moravský Manchester. 250 let textilního průmyslu

Události - obrázek Výjimečná expozice ukazující velkolepou kapitolu brněnských dějin se otevřela pro veřejnost! Výstava „Brno-moravský Manchester“ s podtitulem „250 let metropole textilního průmyslu“ představí fenomén Brna, kterému se pro jeho vysoce kvalitní vlnařskou produkci přezdívalo moravský Manchester.

foto k článkuUkáže urbanistické proměny související s budováním textilního průmyslu v několika lokalitách (Cejl, Tkalcovská, Dornych, Trnitá, Křenová, Lidická ad.), nejdůležitější továrny a jejich majitele (Offermann, Redlich, Löw-Beer, Stiassni ad.). Expozice seznámí také s historií podniků Vlněna a Mosilana, které vznikly znárodněním a spojením některých bývalých soukromých továren původně německých nebo židovských majitelů.

foto k článkuVýjimečnost výstavy podtrhne také výpravná publikace s řadou dobových fotografií a příběhem od Kateřiny Tučkové. Držitelka ocenění Magnesia Litera a jedna z předních autorek mladé generace se při jeho psaní inspirovala osudy brněnských textilních průmyslníků, rodinou Offermannů. Knihu „Fabrika – příběh textilních baronů z moravského Manchesteru“ vydává Moravská galerie v Brně ve spolupráci s nakladatelstvím Host.

foto k článkuV kontextu brněnského textilního průmyslu představí expozice také Moravské průmyslové muzeum (dnešní Uměleckoprůmyslové muzeum, jednu z pěti budov Moravské galerie v Brně, kde výstava probíhá). To vzniklo jako iniciativa některých předních osobností z řad textilních podnikatelů a jejich snahy o podporu místních živnostníků a podnikatelů skrze aktivity muzea a jeho akviziční činnost.

foto k článkuPo celou dobu trvání výstavy bude probíhat celá řada doprovodných programů, jejichž aktuální přehled se dozvíte na stránkách Moravské galerie v Brně: www.moravska-galerie.cz

Výstava Brno-moravský Manchester
Kurátoři: Andrea Březinová, Tomáš Zapletal
Uměleckoprůmyslové muzeum, Husova 14
12. prosince 2014 – 12. dubna 2015

Publisher: iUmeni.cz

Brno-moravský Manchester. 250 let textilního … - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další události


Rudolfinská akademie, Asociace starožitníků z.s. - Dvouletý rekvalifikační kurz s akreditací od MŠMT

Knižní akce

Raději sbírat motýly?
Raději sbírat motýly?
Sbírání umění, vášeň, investice a mnohem víc
Sbírání umění, vášeň, investice a mnohem víc
Mistrovské dílo náhody. Ars vitae & vice versa
Mistrovské dílo náhody. Ars vitae & vice versa

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Ve vlnách / In Waves

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder