Ulrich Erben – Poesie kontrastu

Události - obrázek Výstava představuje německého malíře Ulricha Erbena. Tento mezinárodně vysoce ceněný umělec bude v Čechách vystavovat úplně poprvé. Ve své tvorbě pracuje s vzájemnými kontrasty a harmonií citlivě zvolených barevných polí.

16.leden až 7.březen 2015

galerie petr žaloudek, na příkopě 12, praha 1

Ulrich Erben je významnou osobností evropské výtvarné scény a patří svým uměleckým projevem mezi takzvané konkrétisty. Jeho obrazy tedy vznikají nikoliv abstrahováním něčeho viděného a existujícího, ale namalovaný obsah představuje jen sám sebe a nabízí dialog s divákem prostřednictvím rafinované harmonie barev a zobrazených, převážně pravoúhlých tvarů. tento malíř se ke svému uměleckému přesvědčení dostal relativně velmi brzy. Již jako třicetiletému se mu dostává vysokého uznání kritiky i sběratelů za řadu svých nových obrazů, kterými se definitivně odpoutává od předešlých abstraktně malovaných krajin a dává se tak definitivně na cestu malíře konkrétní tvorby.

foto k článkuTomuto rychlému uměleckému zrání bezesporu napomohl desetiletý pobyt v Itálii, kam se celá rodina v době, když mu bylo pouhých šestnáct let odstěhovala. V kulturním římě se setkává na výstavách s díly Cy Twomblyho, Lucia Fontany, Jacksona Polocka, či Marka Rothka a atmosféra tehdejší doby, kdy bouřlivě vznikalo skutečně nové umění byla pro jeho vývoj velmi přínosná a klíčová. po zmíněné první sérii úspěšných děl, která se vyznačovala geometrickými tvary, namalovanými velmi světlými, až bělavými barvami a tím vznikajících jemných kontrastů přichází v osmdesátých létech do jeho tvorby změna v podobě poměrně sytých a jasných barev. Ty však v dílě dávají opět vznikat kontrastu ploch, jsou tedy logickým pokračováním umělcovy tvůrčí cesty a přes neodmyslitelné použití geometrických tvarů působí velmi lyricky a smyslně.

Ulrich Erben se narodil v roce 1940 v německu, žije v Düsseldorfu a Bagnoregiu u Říma. Od roku 1986 do roku 2006 působil jako profesor na prestižní akademii v Düsseldorfu.

foto k článkuTvorba Ulricha Erbena v zásadě spočívá v práci se sousedstvím barev, s jejich harmonií, či kontrastem a tím vznikající energií. Erben často nanáší barvy v mnoha, jen zčásti krycích vrstvách a tím dosahuje zvláštní hloubky malby. Malíř je přiřazován je směru nazvaném colour field painting a již krátce po svém studiu na akademiích v německu a itálii se profiluje vzácnou schopností redukce obsahu na to nejzásadnější. Od osmdesátých let je profesorem na prestižní akademii v düsseldorfu a jeho uměleckou dráhu lemuje dlouhá řada významných výstav.

Zdroj: www.galerie-zaloudek.cz

Publisher: iUmeni.cz

Ulrich Erben – Poesie kontrastu - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další události


Art Plus

Knižní akce

Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Čertův kožich
Čertův kožich
Hana Purkrábková: Ze života
Hana Purkrábková: Ze života

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Face book

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder