Letní výtvarný salon

Události - obrázek

Premiérový Letní výtvarný salon Kodl Contemporary představuje díla sedmi výtvarných umělců mladší a střední generace. Prodejní výstavu můžete zhlédnout v prostorách Galerie Kodl na Národní třídě od 21. června do 15. září.

Posláním Letního výtvarného salonu je podpora a prezentace současné výtvarné scény jak v českém tak i mezinárodním kontextu. V Galerii Kodl se tradičně klade vysoký důraz na kvalitu a ve stejném duchu nyní poprvé připravila Letní výtvarný salon Kodl Contemporary. Jedná se o projekt nastupující rodinné generace, jejíž zájem se ubírá k současným umělcům. Klíčovým impulsem je radost z vytváření nových výjimečných výstav, které se ostatně v  prostorách prvního Topičova salonu konaly již od konce 19. století.

foto k článkuPrůřez svou tvorbou představí sedm umělců, jejichž dominujícím výtvarným projevem je malba. Jde o solitérní výtvarníky s výrazným talentem, které spojuje nejen ocenění odborné veřejnosti, ale také nesporná kvalita jejich malířské tvorby: Ondřej Basjuk, Josef Bolf, Martin Krajc, Pavla Malinová, Jakub Špaňhel, Adam Štech a Lubomír Typlt. Koncepce výstavy, kterou tvoří více než sto děl, vznikla ve spolupráci týmu galerie s externím kurátorem Janem Kudrnou. „Vystavená díla splňují ty nejvyšší nároky jak ze strany kurátorů výstavy, tak i ze strany samotných umělců, což zaručuje jejich výjimečnou sběratelskou i estetickou kvalitu“, uvádí Matyáš Kodl.
Část z celkového obratu prodeje vystavených obrazů bude předána Nadačnímu fondu Kolowrátek, který podporuje nadané děti a mladistvé.

V rámci projektu byly natočeny videorozhovory s umělci, které jsou k vidění na www.kodlcontemporary.cz a umožňují široké veřejnosti lépe pochopit a objevit tvorbu i osobnosti umělců.

foto k článkuOndřej Basjuk (*1983) studoval design knižní kultury v Ústavu umění a designu v Plzni (2002–2004), mediální a didaktickou ilustraci tamtéž (2004–2007) a Akademii výtvarných umění v Praze (2006–2012; ateliér Grafika II, prof. Vladimír Kokolia). V roce 2013 obdržel Cenu kritiky. Pravidelně vystavuje od roku 2006. Žije a pracuje v Praze.
V tvorbě Ondřeje Basjuka, představitele nejmladší generace současné české malířské scény, silně rezonuje autorova osobní fascinace uměním Dálného východu. Na složitých a promyšlených analýzách vystavěné Basjukovo dílo přitom vyvěrá z hlubokého poznání filozofie zobrazování v této části světa, stejně jako ze znalostí z oblasti filozofie a kulturní historie obecně. Basjukovy meditativní malby rozehrávají harmonické prolínání spirituálního světa s tím vnímatelným. Umělcův osobitý a přes mladý věk nebývale technicky i jinak vyzrálý výtvarný projev nezapře ani důsledné studium grafiky a kresby.
2013: Druhá cena poroty – Cena kritiky (společně s Tomášem Jetelou, první místo neuděleno)
Vybrané výstavy:
2013: Zadní strana pobřežní vysočiny, Palác Adria, Praha, Laureátská výstava Ceny kritiky
2014: Kultovní výstava, Fait Gallery, Brno
2015: Díra ve vzduchu, Galerie výtvarného umění v Chebu, Cheb

foto k článkuJosef Bolf (*1971) studoval na Akademii výtvarných umění v Praze v letech 1990–1998. V roce 1995 byl na stáži v Kongsthögskolanu ve Stockholmu a v roce 1996 na Akademie der bildenden Künste ve Stuttgartu. V letech 1996–2002 patřil do umělecké skupiny Bezhlavý jezdec. Bytostná malba Josefa Bolfa, zásadní postavy současného českého malířství, křehce snoubí nutkavost, zranitelnost a tělesnost. V tématech, jež autor zpracovává, silně zaznívá raná zkušenost s komiksovou stylizací, stejně jako následné osvojení techniky proškrabávané tuše nanášené na vrstvu voskového podkladu. Bolf se ve svých dílech navrací do období dětství, jež sugestivně konfrontuje s drsnou realitou – figury, zasazeny do odlidštěného města a konfrontovány s pocity samoty, zmaru i smrti, a vztah člověka a prostředí obecně jsou tématem, jež je v autorově tvorbě kontinuálně přítomné. Vybrané výstavy: 2006: Death Is Not the End?, Moravská galerie, Brno 2008: Great Expectations, ZAK Gallery, Berlin 2010: The Wolf, Ana Cristea Gallery, New York, N. Y., USA 2011: Josef Bolf, Arthobler gallery, Porto 2013: Places to Forget, Arthobler gallery, Zürich 2014: Forlorn Martyrs Pull A Mirror From The Abyss, Galerie Dukan, Leipzig

foto k článkuMartin Krajc (*1984) v letech 1999–2003 studoval obor scénografie na Střední uměleckoprůmyslové škole Žižkov. V roce 2003 byl přijat na Akademii výtvarných umění v Praze do ateliéru malby Michaela Rittsteina. Důležitou roli pro něj sehrála stáž ve španělském Madridu spojenou s výtvarnou soutěží Seat Arte Emoción, kterou v roce 2007 vyhrál. Krajc byl zakládajícím členem umělecké skupiny Obr. Žije a tvoří v Praze.
Pro Martina Krajce je příznačný expresivní malířský projev syntetizující dravost s umělcovou nezdolnou radostí ze života. Počátky jeho tvorby byly značně formovány prostředím street artové scény. Zásadní byla stáž v Madridu, která pod silným vlivem umění starých mistrů Krajcově malbě přidala na hravosti, rozvolnila ji a odkryla umělci i kouzlo koridy. Vedle často variovaného motivu býků Krajc inklinuje k figuře, zpravidla barevně vyexponované.
2007: První místo – Art Competition Seat Arte Emocion, Madrid
2012: Třetí cena poroty – Cena kritiky
Vybrané výstavy:
2015: Welcome to Paradise, DSC Gallery, Praha
2015: Galerie Václava Špály, Praha (se skupinou OBR)
2016: Libido, Výstavní síň Mánes, Praha

foto k článkuPavla Malinová (*1985) studovala na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské ve Valašském Meziříčí a na Ostravské univerzitě Fakultu umění v Ateliéru II. Františka Kowolowskeho v Ostravě. V současné době žije v Praze.
Pavla Malinová je jednou ze zásadních postav současné české malířské scény. Již v době studií na Fakultě umění Ostravské univerzity patřila mezi výjimečné talenty. Její malbu můžeme charakterizovat jako rafinovanou, technicky velmi vyspělou, ale především nebývale imaginativní. V jejích pracích rezonují metafory, odkazující na vztah mezi dvěma světy – mezi mužem a ženou, mezi jasným a nevyřčeným, mezi vulgaritou a něžností.
Vybrané výstavy:
2015: Duchnovina, Galerie města Třince, Třinec
2015: Esoterická dutosvětskost, Nevan Contempo, Praha
2016: Živé ploty, Galerie Měsíc ve dne, České Budějovice

foto k článkuJakub Špaňhel (*1976) studoval v Ostravě na střední výtvarné škole, ovlivnilo ho severomoravské a slezské prostředí i osobití umělci, Eduard Halberštát, Jiří Surůvka. Na pražské Akademii výtvarných umění se v letech 1995 – 2002 stal postupně žákem dvou mimořádně silných osobností, Jiřího Davida a Milana Knížáka. Byl členem skupiny Luxsus (1995–1998), kterou ovlivnil Jiří Georg Dokoupil. Nyní žije a pracuje v Praze.
Jakub Špaňhel je vnímán jako obrovský talent české malířské scény. Již od počátku svých studií na Akademii výtvarných umění začal být mezi sběrateli vyhledávaným autorem. Ve svých pracích zobrazuje tradiční témata, která pro něj mají silnou osobní hodnotu. Konfrontuje je s živelným gestickým projevem a redukovanou formou a dává tak vyniknout samotné podstatě a energii vyobrazených věcí.
Vybrané výstavy:
2012: Slepice v pekle, Galerie hlavního města Prahy (společně s Lubomírem Typltem)
2014: Jakub Špaňhel, Adam Gallery, Brno
2016: Obrazy 1648–2016, Galerie Václava Špály, Praha

foto k článkuAdam Štěch (*1980) studoval nejprve na Střední umělecké škole grafické v Jihlavě, poté v letech 2001-2008 na Akademii výtvarných umění v Praze u Jiřího Sopka a Vladimíra Skrepla. V roce 2007 studijně pobýval na vysoké umělecké škole Bellas Artes v Portu.
Adam Štech je osobitý malíř nastupující mladé generace. Z jeho obrazů cítíme obdiv a zároveň úctu k ověřeným a zažitým modernistickým formám, které propojuje s vlastním specifickým jazykem, a dává tak vyniknout příjemnému dialogu mezi minulým a současným. V tvorbě Adama Štecha se často setkáváme s principem polarity, jímž velmi důmyslně propojuje zdánlivě nesourodá témata, která spolu s výbornou malířskou technikou nabízejí divákovi zcela nezaměnitelný zážitek.
2011: První cena poroty – Cena kritiky
Vybrané výstavy:
2012: Udělám si hlavu, Galerie NoD, Praha
2013: Motýlí efekt?, Galerie Rudolfinum, Praha (společně s D. Pitínem, L. Typltem, V. Vélou, M. Gerbocem, J. Petrbokem)

foto k článkuLubomír Typlt (*1975) v roce 1989 byl přijat na Střední výtvarnou školu Václava Hollara, na UMPRUM studoval v letech 1993 - 1997 v ateliéru Jiřího Šalamouna, věnoval se malbě a ilustraci. Studia dokončil u profesora Načeradského na Fakultě výtvarných umění v Brně. V letech 1998–1999 absolvoval stáž v konceptuálním ateliéru v německém Düsseldorfu, akademii tam ukončil v roce 2005. V současné době žije střídavě v Berlíně a v Praze.
Výtvarný projev Lubomíra Typlta se formoval při umělcových studiích, aby následně zacílil na dva výraznější tematické okruhy. Vedle geometrických abstraktních kompozic zasazených do prázdných neurčitých světů se středobodem umělcova příštího zájmu stala figura – zejména dítě, vždy fascinované prožívaným. Pro Typltovu tvorbu je příznačná specifická, kontrastní a nebývale variovaná barevnost.
Vybrané výstavy:
2012: Slepice v pekle, Galerie hlavního města Prahy (společně s Jakubem Špaňhelem)
2013: Motýlí efekt?, Galerie Rudolfinum, Praha (společně s D. Pitínem, A. Štechem, V. Vélou, M. Gerbocem, J. Petrbokem)
2017: Ticking Man, Prague house, Brusel

Letní výtvarný salon ~ iUmeni.cz ~

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Další články

Události - obrázek

Každý den kreslil. Retrospektiva Káji Saudka

„Já jsem s Kájou znal asi pět let, když jsem se ho poprvé odvážil pozvat do Koněpruských jeskyní. Zalíbilo se mu tam natolik, že nakreslil propagační plakát k 25. výročí … Celý článek

Události - obrázek

Poklady Jana Zrzavého v Litomyšli

Galerie Zdeněk Sklenář v Litomyšli představuje reprezentativní výběr děl Jana Zrzavého (1890-1977). Celý článek

Události - obrázek

Když se slovo krájí a trhá. Plzeňská výstava se ptá, jestli je možné číst obraz

V plzeňské galerii Masné krámy je k vidění výstava Obraz a slovo v českém výtvarném umění šedesátých let, která se podrobně věnuje propojení a možné záměně psaného textu … Celý článek

Události - obrázek

MINIMUM / Grygar, Malich, Hilmar, Kyncl (70s/80s)

MINIMUM prostředků pro maximální autorskou výpověď. Harmonie vizuálního působení vztahu tvarů, barev, linií a ploch utváří zajímavý celek a vhled do díla československého … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - buďte také součástí portálu iUmeni.cz - propagace - imgReklama