Poklady Jana Zrzavého v Litomyšli

Události - obrázek Galerie Zdeněk Sklenář v Litomyšli představuje reprezentativní výběr děl Jana Zrzavého (1890-1977).

Mezi osmnácti obrazy jednoho z nejvýznamnějších českých malířů 20. století, které autor vytvořil v letech 1908 až 1950, se objeví ikonická díla známá z poštovních známek, knižních reprodukcí či z významných soukromých a institucionálních uměleckých sbírek.

foto k článkuMezi osmnácti díly Jana Zrzavého, stěžejní osobnosti, která formovala moderní umění 20. století, se v Galerii Zdeněk Sklenář v Litomyšli představí například slavný obraz Žlutý Kristus, vytvořený v roce 1908, inspirovaný stejnojmenným dílem Paula Gaugina a krajinou Bretaně, kde Zrzavý rád pobýval, či stěžejní dílo Údolí smutku, vytvořené v roce 1907 - právě toto dílo sám Zrzavý považoval za svoji úvodní práci.

„Výstava je oslavou malířského díla Jana Zrzavého a pro mne naplněným snem, osobně ji považuji za nejkrásnější výstavu v České republice. V tom nejlepším slova smyslu je to lekce z posvátného umění, které by měl znát každý,“říká kurátor výstavy Zdeněk Sklenář.

foto k článkuV kurátorském výběru Zdeňka Sklenáře dále figuruje dílo Mládí (Jaro), vytvořené v letech 1924-1929; je vzpomínkou na zemřelého bratra Zrzavého, který tragicky zahynul v mladém věku. Zároveň odkazuje k figurální kompozici ranějšího Zrzavého obrazu Spící jinoch – dílo, které se před čtyřmi lety prodalo v londýnské aukční síni Sotheby´s za 18 mil. korun, původně zakoupil Adolf Loos v roce 1918 na Zrzavého výstavě v pražském Topičově salonu.

Další ikonický obraz, Krajina, vytvořený v roce 1915, zachycuje pro Zrzavého tvorbu typické špičaté homolovité hory. Pastel Hosté Abrahamovi, (Andělská návštěva) z let 1911-1912, se váže k příběhu vylíčenému v Genezi a je nejdůležitějším příkladem starozákonního motivu v jeho díle.

foto k článkuNa výstavě v Litomyšli je pak k vidění i poněkud opačná Zrzavého tvůrčí poloha, která se projevuje uvolněnou sexualitou a nevázanou rozkoší – již zosobňuje obraz Milenci (Posedlost) z roku 1915. Oproti tomu komorní dílo Zátiší na stolkuje ukázkou vrcholné malby přelomu 40. a 50. let 20. století.

Výstava Jana Zrzavého se koná u příležitosti 59. ročníku operního festivalu Smetanova Litomyšl, zároveň je i součástí festivalu Smetanova výtvarná Litomyšl.

Výstavu Poklady Jana Zrzavého připravila Galerie Zdeněk Sklenář ve spolupráci s Galerií Zlatá husa, Praha, dále se Západočeskou galerií v Plzni, Galerií výtvarného umění v Ostravě a Galerií 8SMIČKA v Humpolci. Další zapůjčená díla Jana Zrzavého pak pocházejí z významných soukromých sbírek. Instalaci výstavy zajistil malíř Jan Merta.

Poklady Jana Zrzavého
11. 6.–9. 7. 2017
Galerie Zdeněk Sklenář, Mariánská 1097, Litomyšl

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Poklady Jana Zrzavého v Litomyšli - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další události


Art Plus

Knižní akce

Ze staré Prahy
Ze staré Prahy
TAK TEĎ TU Komplementární svět Dalibora Chatrného
TAK TEĎ TU Komplementární svět Dalibora Chatrného
Karel Vysušil – Barvy světa
Karel Vysušil – Barvy světa

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Dresden – Prag um 1600

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder