Malikovo andělsky démonické Ukyio v Chrasti
Hesham Malik hledá různé tváře nejenom našich vlastních ďáblů a andělů na výstavě Ukiyo. Její název odkazuje k životu v přítomném okamžiku, odpoutaný od starostí života.
Konec stálosti v okamžitých formách
Oddělit vnitřní bohatý prožitek od problémů a starostí znamená vzdát se ulpívání na ustálených formách a programech. Toto dokonale vystihuje abstraktní figurativní umění Ukiyo, kterým Hesham Malik chce návštěvníky své výstavy osvěžit a inspirovat.
Hesham Malik vytvořil pro Městské muzeum v Chrasti sérii tří expozic, které se inspirují a čerpají z historie nejenom chrudimského regionu. Umělec svým etnograficky deskriptivním způsobem mapuje především hledání vzniku vyobrazení a mytologii duchovních bytostí, kterými jsou kromě andělů také ďáblové a démoni. Tyto bytosti nalézá nejenom v minulosti, ale především v přítomném okamžiku.
Zrcadlení v prázdnotě
V rámci tohoto konceptu autor rozehrává neobvyklou hru s divákem. Malik chce u návštěvníků pomocí dvou prázdných rámů vyvolat vlastní imaginace spojené s různými formami andělských a démonických bytostí. Ty se podle Malika pokoušejí bojovat o naši duši každý den.
„Lidé používají zrcadlo, aby viděli sami sebe, já používám obyčejný prázdný dřevěný rám, abych odhalil vaši duši. Důvodem, proč si s takovými věcmi hraji, je to, že jsem nikdy nepoužíval své barvy k zobrazení vnějšího vzhledu lidí, ale vždy jsem se z nich snažil uvědomit si význam toho, co je uvnitř,“ vysvětluje Hesham Malik.
Potrestaný hříšník a ďábelský obraz
Výstavu vytvořil umělec pro Městské muzeum v Chrasti, které je domovem nejzáhadnější knihy Česka, které se přezdívá „Ďáblova bible“.
Největší rukopisná kniha světa Kodex gigas (v překladu „Obrovská kniha“) byla napsána pravděpodobně počátkem 13. století v klášteře v Podlažicích u Chrudimi. Záměrem jejího autora bylo shrnout veškeré vědění do jediného díla. Kolem jejího vzniku koluje legenda, že ji dostal za úkol napsat jeden z klášterních mnichů. Byl to trest za jeho hříchy a knihu měl napsat za jedinou noc. Tento zdánlivě nesplnitelný úkol mu pomohl splnit právě ďábel, kterému upsal svou duši.
Kniha se proslavila především svým vyobrazením ďábla, kterému je věnován v knize netradiční prostor. Kopii tohoto rukopisu můžete dodnes vidět právě v Městském muzeu v Chrasti. Ďábla si můžete z očí do očí prohlédnout také na výstavě Ukiyo, pro kterou Hesham Malik namaloval svou vlastní verzi slavného ďáblova obrazu.
„Jsem štastná, že jsem mohla s panem Malikem uspořádat takovou výstavu. Považuji to za čest a mimořádnou událost. Bylo to pro mě příjemné a našla jsem v tématu výstavy přínos i pro sebe osobně. Velice mě oslovilo téma "tady a teď", na kterém výstava Ukiyo stojí. Osobně hodně čerpám z toho, co pan Malik sděluje svými obrazy a z energie vernisáže, která se nám povedla,“ dodává ředitelka Městského muzea v Chrasti Simona Divilová Zobačová.
Výstava začala slavnostní vernisáží 26. května a bude v Městském muzeu v Chrasti k vidění do 30. září 2022.
Publisher: iUmeni.cz
Hesham Malik - UKIYO/ĎÁBLOVÉ A ANDĚLÉ
Městském muzeu v Chrasti, Chrast, Náměstí 1
26.5.2022 17:00 - 25.9.2022
Malikovo andělsky démonické Ukyio v Chrasti - www.iUmeni.cz (2022)
Zpět na výpisZ ostatních rubrik
- Doteky /O knize a autorech/
Karel Demel a Břetislav Ditrych se znají už dlouho, hodně dl…
Kategorie: Recenze - První digitální dílo v aukci Arthouse Hejtmánek
Dílo Magna Mutatio / Yamaneko zkoumá tropickou bouři, která …
Kategorie: Aukční zpravodajství - FUJ KLUK - ZA ZOMBÍKA
Fuj Kluk je darkwave lo-fi audiovizuální projekt. Zní v něm …
Kategorie: Videa - AVU startuje nový podcast PO AVU
aneb co jste se na škole neučili, ale v umělecké praxi zaruč…
Kategorie: Umění a design - Josef Pleskot: Města
Výstava Josef Pleskot: Města, kterou Museum Kampa bude hosti…
Kategorie: Architektura