Malikovo andělsky démonické Ukyio v Chrasti

Události - obrázek

Hesham Malik hledá různé tváře nejenom našich vlastních ďáblů a andělů na výstavě Ukiyo. Její název odkazuje k životu v přítomném okamžiku, odpoutaný od starostí života.

Konec stálosti v okamžitých formách

Oddělit vnitřní bohatý prožitek od problémů a starostí znamená vzdát se ulpívání na ustálených formách a programech. Toto dokonale vystihuje abstraktní figurativní umění Ukiyo, kterým Hesham Malik chce návštěvníky své výstavy osvěžit a inspirovat.

foto k článkuHesham Malik vytvořil pro Městské muzeum v Chrasti sérii tří expozic, které se inspirují a čerpají z historie nejenom chrudimského regionu. Umělec svým etnograficky deskriptivním způsobem mapuje především hledání vzniku vyobrazení a mytologii duchovních bytostí, kterými jsou kromě andělů také ďáblové a démoni. Tyto bytosti nalézá nejenom v minulosti, ale především v přítomném okamžiku.

Zrcadlení v prázdnotě

foto k článkuV rámci tohoto konceptu autor rozehrává neobvyklou hru s divákem. Malik chce u návštěvníků pomocí dvou prázdných rámů vyvolat vlastní imaginace spojené s různými formami andělských a démonických bytostí. Ty se podle Malika pokoušejí bojovat o naši duši každý den.

„Lidé používají zrcadlo, aby viděli sami sebe, já používám obyčejný prázdný dřevěný rám, abych odhalil vaši duši. Důvodem, proč si s takovými věcmi hraji, je to, že jsem nikdy nepoužíval své barvy k zobrazení vnějšího vzhledu lidí, ale vždy jsem se z nich snažil uvědomit si význam toho, co je uvnitř,“ vysvětluje Hesham Malik.

Potrestaný hříšník a ďábelský obraz

Výstavu vytvořil umělec pro Městské muzeum v Chrasti, které je domovem nejzáhadnější knihy Česka, které se přezdívá „Ďáblova bible“.

foto k článkuNejvětší rukopisná kniha světa Kodex gigas (v překladu „Obrovská kniha“) byla napsána pravděpodobně počátkem 13. století v klášteře v Podlažicích u Chrudimi. Záměrem jejího autora bylo shrnout veškeré vědění do jediného díla. Kolem jejího vzniku koluje legenda, že ji dostal za úkol napsat jeden z klášterních mnichů. Byl to trest za jeho hříchy a knihu měl napsat za jedinou noc. Tento zdánlivě nesplnitelný úkol mu pomohl splnit právě ďábel, kterému upsal svou duši.

Kniha se proslavila především svým vyobrazením ďábla, kterému je věnován v knize netradiční prostor. Kopii tohoto rukopisu můžete dodnes vidět právě v Městském muzeu v Chrasti. Ďábla si můžete z očí do očí prohlédnout také na výstavě Ukiyo, pro kterou Hesham Malik namaloval svou vlastní verzi slavného ďáblova obrazu.

foto k článku„Jsem štastná, že jsem mohla s panem Malikem uspořádat takovou výstavu. Považuji to za čest a mimořádnou událost. Bylo to pro mě příjemné a našla jsem v tématu výstavy přínos i pro sebe osobně. Velice mě oslovilo téma "tady a teď", na kterém výstava Ukiyo stojí. Osobně hodně čerpám z toho, co pan Malik sděluje svými obrazy a z energie vernisáže, která se nám povedla,“ dodává ředitelka Městského muzea v Chrasti Simona Divilová Zobačová.

Výstava začala slavnostní vernisáží 26. května a bude v Městském muzeu v Chrasti k vidění do 30. září 2022.

Malikovo andělsky démonické Ukyio v Chrasti ~ iUmeni.cz ~

Publisher: iUmeni.cz

Hesham Malik - UKIYO/ĎÁBLOVÉ A ANDĚLÉ
Městském muzeu v Chrasti, Chrast, Náměstí 1
26.5.2022 17:00 - 25.9.2022

Další články

Události - obrázek

V Polné vystavují vzácné renesanční šperky

Na zámku v Polné vystavují jedny z nejcennějších renesančních šperků na území České republiky. Kolekce klenotů byla nalezena na začátku 20. století v kryptě tamního koste … Celý článek

Události - obrázek

První dáma české keramiky. Helena Johnová (1884 - 1962).

Helena Johnová (1884-1962), známá jako žačka Jakuba Schikanedra a Michaela Powolnyho. První profesorka umělecké keramiky Uměleckoprůmyslové školy v Praze v období mezi sv … Celý článek

Události - obrázek

Galerie Tančící dům vystavuje mistrovské dílo Káji Saudka

Originály kreseb komiksu Muriel a andělé vytvořeného dle scénáře Miloše Macourka, které se rodině vrátily po padesáti letech od vzniku a po osmi letech soudních sporů Celý článek

Události - obrázek

david macháček / adam hnojil 01

První společná výstava dvou rozdílných umělců s rozdílnými médii, avšak stejným pohledem na svět. Novinář, reportér a fotograf David Macháček prezentuje fotografie jedine … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - buďte také součástí portálu iUmeni.cz - propagace - imgReklama