Tento dřevoryt z knihy Hetéry byl za Rakouska konfiskován - Výtvarné umění ve sbírce Viléma Trmala

Události - obrázek

V Galerii KODL se do 19. února představují výtvarná díla z majetku významného pražského antikváře a sběratele JUDr. Viléma Trmala.

Vzhledem k vládním opatřením je bohužel galerie pro veřejnost uzavřena. Pro zájemce o návštěvu výstavy je proto připravena virtuální prohlídka na: https://my.matterport.com/show/?m=PLqDchw5UNj.

foto k článkuŠiroké i odborné veřejnosti se alespoň touto formou otevírá příležitost zhlédnout mozaiku z více než šedesáti obrazů, kreseb, akvarelů, grafik a fotografií, které spoluutvářely Trmalův svět a shodou okolností též dějiny českého výtvarného umění 19. a 20. století. Název výstavy je odvozen z přípisu z jednoho Váchalova dřevorytu, který se nachází ve sbírce.

foto k článkuVilém Trmal (1949–2013) budoval svou sbírku výtvarných děl více méně bezděčně. Bez zjevného záměru a zcela nárazově: ve chvílích, kdy se nezabýval bibliofiliemi nebo tisky Josefa Váchala. Během let tak vznikl obsáhlý soubor prací nejrůznější umělecké úrovně a hodnoty, jejichž svorníkem byla především Trmalova čistá radost z toho kterého plátna či archu papíru.

foto k článkuExpozice představuje zhruba třetinu sbírky. Jelikož ji nebylo možné instalovat podle ryze „trmalovských“ pravidel – tedy co druhý třetí den ji na základě nerozluštitelných pohnutek převěšovat, – rozhodli se v galerii její „domácí“ atmosféru přiblížit členěním. Seskupit v rámci prostorových možností jednotlivá díla podle místností, v nichž se nacházela. Co se samotného výběru týče, vybráni jsou ti autoři, ke kterým měl Vilém Trmal nejblíže: Josef Váchal, Bohuslav Reynek, Vladimír Boudník, Jan Konůpek, Jaroslav Panuška, Josef Lada, Julius Mařák, Jan Preisler, Adriana Šimotová, František Gross, Jan Moštěk, Jiří Trnka, František Kupka, František Drtikol

foto k článkuSouběžně s výstavou vychází v nakladatelství Kodudek stejnojmenná kniha Pavla Hájka s více než dvěma sty reprodukcemi, která představuje sbírku v její úplnosti.

Výstava se koná pod záštitou Trmalova dlouholetého přítele Martina Kodla u příležitosti nedožitých sedmdesátin Viléma Trmala a rovného půlstoletí od smrti Josefa Váchala.

JUDr. Vilém Trmal (4. dubna 1949 – 2. ledna 2013), právník, sběratel, antikvář, spoluzakladatel Českého antikvariátu ATA, pořadatel 35 aukcí pro Sdružení přátel krásných tisků (v letech 1993–2012), a autor čtyř desítek aukčních katalogů.

Tento dřevoryt z knihy Hetéry byl za Rakouska konfiskován - Výtvarné umění ve sbírce Viléma Trmala ~ iUmeni.cz ~

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Další články

Události - obrázek

Akademie výtvarných umění otevírá POP-UP Galerii AVU

Akademie výtvarných umění v Praze otevírá POP-UP Galerii AVU na Žižkově v Praze 3. Celý článek

Události - obrázek

UMĚNÍM ZA OBNOVU BEČVY - Bečva teče skrze naše srdce

20. února 2021 od 13:00 proběhne ve Valašském Meziříčí aukce uměleckých děl, streamované koncerty a umělecký happening s názvem Uměním za obnovu Bečvy, jejíž výtěžek půjd … Celý článek

Události - obrázek

REMBRANDTOVA VÝSTAVA PRODLOUŽENA

Národní galerii se podařilo prodloužit výstavu Rembrandt: Portrét člověka až do 21. března! Výstava, s níž hned několikrát zahýbala pandemie koronaviru, měla původně skon … Celý článek

Události - obrázek

Národní muzeum se přesouvá za návštěvníkem domů

Národní muzeum se přesouvá za vámi do online prostředí. Výstavy si můžete užívat i z pohodlí a bezpečí domova. Zapněte si počítač a společně s našimi kurátory prozkoumejt … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - expluzivní publikace pro milovníky krásných knih i sběratele - imgReklama