Jiří Straka: Čínský sendvič

Události - obrázek

Výstava Jiřího Straky Čínský sendvič pořádaná u příležitosti vydání stejnojmenné publikace probíhá od pátku 7. února do pátku 28. února v pražské aukční a výstavní Galerii KODL.

foto k článkuProdejní výstava představuje průřez umělcovou tvorbou z let 2010 až 2020. Tematicky jsou na vystavených dílech zastoupeny všední předměty z čínských ulic, industriální témata kabelů a drátů, figurální obrazy mapující okraj čínské společnosti, i obrazy inspirované autorovým rodištěm v Krkonoších. Prvkem spojujícím všechna díla je opět médium tušové malby, kterému se autor soustavně věnuje přes dvacet let. Společným motivem je také zkoumání hraničních možností tušové malby a hledání kontrastních, mnohdy rozporuplných a překvapujících řešení při jejím propojování se západní vizuální tradicí. Výběr témat, která jsou tušové malbě cizí, a na čínského diváka působí zneklidňujícím nezvyklým dojmem, je také typickým rysem Strakových obrazů: „Tušová malba pro mě není přímo terapie, ale jakýsi pokus o řešení problému vlastní kulturní identity rozpolcené mezi dvě zcela odlišná prostředí. Pokus o to, aby iracionální nutkání dostalo smysl.“ říká umělec.

foto k článkuJiž více než šest let experimentuje Jiří Straka s fenoménem čínského modrobílého porcelánu Qinghua. Toto médium jej oslovilo svou křehkostí i kulturními a historickými nánosy. S malbou kobaltem pod polevou na tenký ručně točený střep pracuje autor přímo v místě jejího vzniku, slavném městě porcelánů Jingdezhen. Využívá při tom tradičních tvarů porcelánu, který pokrývá specifickým dekorem souvisejícím s českým prostředím, netradičními čínskými industriálními motivy, nebo naopak využívající narážek a parafrází na tradiční historický dekor.

foto k článkuJiřího Straku fascinovala Čína od dětství, proto se rozhodl studovat sinologii na Univerzitě Karlově, na níž navázal studijním pobytem na Ústřední akademii výtvarných umění v Pekingu, kde nyní sám přednáší. Dlouhodobé studium a cesta k porozumění kultury a malby dálného východu se pak stala základem autorovy tvorby. V ní spojuje tradiční mistrovské techniky, například metodu „pracného štětce“ či „malbu bez kostí“, s tradicí západního malířství. Straka tak dokáže invenčně pracovat s náměty barokního zátiší, vytváří působivé detaily hmyzu, ale také reaguje na sociální problémy čínského prostředí. Nebojí se experimentovat, pořádá happeningy nebo malovat náměty s původním vnímáním technik neslučitelné. Kromě výstav v prestižních čínských galeriích a muzeích představil svou malbu například v pražských prostorách Galerie Rudolfinum, Špálově galerii nebo Galerii DSC.

foto k článkuKniha „Čínský sendvič“ není jen katalogem mapujícím tvorbu Jiřího Straky z období posledních pěti let, a to zejména cykly obrazů zabývající se obrovskými staveništi, drsnou industriální atmosférou předměstí čínských velkoměst i sociální problematikou spojenou s těmito tématy. Zároveň podává specifické svědectví o prostředí, ve kterém se odehrává tzv. čínský ekonomický zázrak. Obsahuje jak reprodukce tušových obrazů autora, tak dokumentární bezprostřední fotografie sloužící umělci jako podklady pro jeho rozměrné malby. Právě tyto snímky přibližují, pokud možno autenticky, obrovské změny odehrávající se v současné Číně. Důležitou částí knihy je rozhovor kurátora a výtvarného kritika Martina Dostála s Jiřím Strakou i kratší umělcovy glosy.

Expozici je možné navštívit každý všední den. V rámci výstavy jsou připraveny komentované prohlídky vedené autorem. Konají se ve čtvrtek 13. února od 16 hodin a 20. února od 18:30 se uskuteční performance (živá malba).

Jiří Straka: Čínský sendvič ~ iUmeni.cz ~

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Informace o knize

Název: Jiří Straka: Čínský Sendvič
Autor: Jiří Straka
Rok vydání: 2020

Koupit tuto knihu u nás

Další články

Události - obrázek

Miloš Šejn - N M H T Í

Výstava Miloše Šejna v galerii Artikle v Brně představí kolekci děl z let 2015 – 2019 sestavené z několika rozměrných pláten, digitálních tisků a videa. Celý článek

Události - obrázek

Co nám dává fotografie - Ze sbírky Jaromíra Zeminy

Když mi bylo asi jedenáct let, přítel naší rodiny pan učitel Drahoňovský, ve volných chvílích truhlařící a fotografující, naučil mě zacházet s hoblíky, dláty a vrtáky a t … Celý článek

Události - obrázek

Dvě originální umělkyně ve Ville Pellé

Villa Pellé představí v únoru dvě originální umělkyně: Barboru Myslikovjanovou a Janu Horálkovou Celý článek

Události - obrázek

Čtvrtý ročník soutěže Czech Nature Photo je zahájen

Od úterý 14. ledna již mohou fotografky a fotografové přírody přihlašovat své nejlepší snímky do soutěže Czech Nature Photo. Pro čtvrtý ročník jsou vyhlášeny nové kategor … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - buďte také součástí portálu iUmeni.cz - propagace - imgReklama