Vendula Chalánková - Silné portfolio (Zamluveno prodáno)

Události - obrázek Co současný trh s uměním znamená pro umění samotné a jsou ceny, které někteří sběratelé vydávají za vybraná díla, opravdu vypovídající o jejich kvalitě? Otázka fungování uměleckého světa po finanční stránce se stala ústředním tématem výstavy Venduly Chalánkové v brněnské galerii Artikle.

Zastupuje ji série obrazů Zamluveno prodáno (2019), jenž je inspirována fosforeskujícími samolepkami, které používají některé komerční galerie k označení již prodaných děl. Chalánková tyto samolepky zvětšila do velkoformátových pláten, v nichž motiv získává nečekaný rozměr i estetické kvality. Stále však odkazuje k tématu výstavy, jenž dále rozvíjí série Happy Birthday Jeff Koonfs (2009). V jejím názvu se objevuje jméno známého amerického umělce, který se – mimo jiné – proslavil zvětšováním banálních předmětů.

foto k článkuZároveň se Koonsovo jméno stalo synonymem pro vysoké částky vydávané za jeho díla: socha Rabbit byla letos vydražena za 91, 1 miliónů dolarů, což je nejvyšší částka, jakou kdy kdo vydal na aukci za dílo žijícího umělce. Trojici ústředních motivů uzavírá instalace Akční cena s letáčky, které Chalánková nalezla v areálu Zbrojovky, kde má svůj ateliér. Dohromady vytvářejí specifickou atmosféru, jež může divákovi pomoci při hledání vlastní odpovědi na otázku po smyslu nastavení uměleckého trhu.

Druhá část výstavy prezentuje tvorbu Venduly Chalánkové prostřednictvím ukázek ze starších sérií. Ty nastiňují cestu vedoucí k originálnímu minimalismu, na jejímž konci aktuálně stojí právě Zamluveno prodáno. Dohromady tak vytvářejí Silné portfolio. Název, který se zdá jako stvořený pro výstavu úspěšné umělkyně, je ve skutečnosti inspirován politickými zprávami týkajícími se výběru českého eurokomisaře, v nichž se opakovaně mluvilo o snaze získat silné ekonomické portfolio.

Vendula Chalánková (1981) vystudovala Fakultu výtvarných umění v Brně, kde dodnes působí. Založila značku Zvrhlý vkus, pro kterou vytvářela šperky a hračky. Proslavila se svými komiksy a ilustracemi dětských knížek, jenž rozšiřuje i o knihy pro dospělé. Vedle nich se věnuje volné tvorbě, k níž přistupuje sice s odlišnými výrazovými prostředky, ale s obdobným smyslem pro nadsázku.

foto k článkuArtikle
Galerie Artikle zahájila svou činnost v září roku 2017. Zaměření na současnou českou a slovenskou tvorbu je vyústěním snahy o propojení české a slovenské výtvarné scény. Zahájení sezóny roku 2018 bylo věnováno mladému slovenskému malíři Samuelu Paučovi, následovala výstava etablovaného brněnského malíře střední generace, Petra Veselého, Jaromíra Šimkůje, Anny Klimešové. Kromě autorských výstav jsou do výstavního plánu galerie zařazovány i kolektivní výstavy, tzv. Expozice, v jejichž rámci je prezentován průřez tvorbou autorů zastoupených ve sbírce galerie Artikle.

Galerie Artikle, Masná 27/9, 602 00 Brno
Vśtava trvá od 29. 11. 2019 do 6. 1. 2020
Vstup zdarma
www.artikle.cz
Kurátor výstavy / Silvie Šeborová
Vernisáž / 28. listopadu 2019 v 18:00 hodin
Úvodní slovo / Silvie Šeborová a Vendula Chalánková

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Vendula Chalánková - Silné portfolio (Zamluve… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další události


Art Plus

Knižní akce

Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Čertův kožich
Čertův kožich
Hana Purkrábková: Ze života
Hana Purkrábková: Ze života

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Zdeněk Sýkora / Výběr z grafického díla z let 1964

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder