Podzimní Antique připomene 30 let svobodného trhu s uměním

Události - obrázek Na pražské Novoměstské radnici se bude od 14. do 17. listopadu konat tradičně největší přehlídka starožitností v ČR – veletrh Antique. Více než šest desítek obchodníků se starožitnostmi a uměním na něm veřejnosti představí průřez svou nabídkou, a to včetně raritních kousků a unikátních sbírek.

foto k článkuHlavním tématem podzimního veletrhu je 30 let svobodného obchodování s uměním u nás. Asociace starožitníků, která Antique pořádá, se proto chce v doprovodném odborném programu věnovat nejen historickému ohlédnutí, ale zamýšlet se také nad tím, do jaké míry lze ve světle řady regulací ještě stále hovořit o svobodném trhu.

foto k článkuObchod se starožitnostmi se začal znovu svobodně rozvíjet v roce 1989. „22. října 1989 se pod hlavičkou obchodního družstva Antikva Nova Praga konala v Praze na Žofíně první soukromá aukce umění a starožitností po sedmatřiceti letech. Do pádu komunistického režimu tehdy zbývalo přesně šestadvacet dní,“ připomíná historický milník prezident Asociace starožitníků a přímý účastník této aukce Jan Neumann. Mezi obrazy tehdy nechyběla velká jména: Jan Preisler, Otto Gutfreund, Jan Zrzavý, Otakar Nejedlý, většinou se ale nabízely jejich práce na papíře. „První soukromá aukce byla mezníkem, po němž ožil především obchod s obrazy českých autorů. Trh s uměním se dal do pohybu: vznikla Aukční síň Nuselská 19 Jiřího Tichého a rozjel se konkurenční boj dvou soukromých aukčních firem, v oboru něco dosud nevídaného. V roce 1991 pak byla založena Asociace starožitníků,“ rekapituluje J. Neumann počátky svobodného obchodování s uměním. Už v roce 1992 si v Praze otevřela pobočku první světová síň, vídeňské Dorotheum. V listopadu 1993 se pak v paláci U Hybernů v centru Prahy konal první veletrh starožitností Antik, který letos v listopadu proběhne již po čtyřiačtyřicáté.

Doprovodný program bude zahrnovat tiskovou konferenci i kulatý stůl

foto k článkuZa třicet let se samozřejmě trh s uměním u nás významně změnil. Asociace starožitníků chce tuto proměnu shrnout na tiskové konferenci, na které kromě připomenutí stěžejních událostí představí jednak vývoj cen umění a starožitností a celkový vývoj aukčního trhu, jednak změnu zákonů, které obchodování s uměním regulují. Součástí bude i připomenutí aktuální legislativy, která na trh s uměním dopadá či dopadne – GDPR, AML (zákon o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu) a další – a srovnání se situací na jiných trzích v rámci EU. Stejnému tématu se pak bude věnovat také kulatý stůl, který se v rámci veletrhu uskuteční v sobotu 16. 11. od 16:00 a bude určen primárně odborníkům a zainteresované veřejnosti.

Prostor sálu ve druhém patře Novoměstské radnice, v němž pravidelně probíhají besedy a přednášky, se díky spolupráci Asociace starožitníků se sběratelem nábytku Tomášem Brejníkem promění tentokrát v Thonet salon, který bude stylově vybaven tímto ohýbaným nábytkem.
foto k článku Netradičně bude v tomto prostoru umístěna také expozice samotné Asociace starožitníků. Součástí veletrhu bude již tradičně také nedělní poradna pro veřejnost, na níž budou moci návštěvníci získat od přítomných expertů základní informace o stáří, původu a přibližné hodnotě vlastních starožitných předmětů.Aukce pomůže Nadačnímu fondu AROK

foto k článkuV Thonet salonu bude umístěna rovněž předaukční výstava – součástí podzimního veletrhu Antique bude totiž i letos charitativní akce, tentokrát doplní klasickou sbírku mezi návštěvníky a vystavovateli také dobročinná aukce, a to hned ve čtvrtek 14. 11. Výtěžek sbírky i dobročinné aukce podpoří aktivity Nadačního fondu AROK, který usiluje o zlepšení kvality života duševně nemocných lidí. V aukci se budou dražit jak starožitnosti, které věnovali vystavovatelé a členové Asociace starožitníků, tak umělecká díla současných začínajících i již renomovaných tvůrců, například Čestmíra Sušky, Jaroslava Róny, Jiřího Anderleho či Petra Nikla.

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Podzimní Antique připomene 30 let svobodného … - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další události


Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní akce

Linie, světlo, stín
Linie, světlo, stín
Kalendář Cesty domů 2023 - Ledový zámek
Kalendář Cesty domů 2023 - Ledový zámek
Jiří Petrbok. Hořící srdce
Jiří Petrbok. Hořící srdce

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Kapesní panoptikum s.r.o.