Národní galerie zahajuje podzimní sezónu a oslavy 30 let svobody

Události - obrázek

19. září proběhne ve Veletržním paláci zahájení další výstavní sezóny, kterou Národní galerie Praha startuje sérii výstav připravených k 30. výročí sametové revoluce. Autumn Opening představí čtyři výstavní projekty v čele s Milanem Grygarem ve Velké dvoraně a výstavou nejnovější tvorby Josefa Bolfa

„Podzimní výstavní sezónu zahajujeme dvěma projekty výstavního cyklu Tři umělci – tři generace, který NGP pořádá při příležitosti letošních oslav 30 let svobody. Výstava Milana Grygara v monumentálním prostoru Velké dvorany shrnuje tvorbu nejdůležitějšího české umělce propojujícího zvuk, obraz a prostor. Druhým projektem je výstava Josefa Bolfa, na níž se malíř vrací k jeho ikonické technice škrábaných obrazů,“ uvádí Michal Novotný, ředitel Sbírky moderního a současného umění NGP.

Trojici umělců doplní v listopadu výstava fotografky Jitky Hanzlové, která bude zahájena společně s další fotografickou výstavou – 1989 – odpovídající na otázku, jak čeští fotografové zachytili 30 let staré události.

foto k článkuJádro prezentace Milana Grygara (1926) tvoří audiovizuální smyčka spojující práce na papíře se zvukovými nahrávkami jejich vzniku a video-dokumentací série jeho zásadních akcí z šedesátých let. Výstava představuje ale i malby – především sérii Antifony, na které umělec pracuje průběžně poslední tři dekády – a tzv. Prostorové partitury, rozměrné plastiky vyrobené podle papírových modelů. Milan Grygar vytvořil také architektonické řešení výstavy, které spojuje všechna vystavená díla do ucelené instalace, nebo spíše dokonce jednotného uměleckého díla, souhrnu jeho životní tvorby.

„Výstava Milan Grygar: 2019 představuje návštěvníkům ucelený průřez autorovou tvorbou a ukazuje, v čem tkví výjimečná originalita jeho díla, díky níž patří Grygar mezi nejdůležitější osobnosti českého umění druhé poloviny 20. století,“ dodává Michal Novotný.

foto k článkuOchoz prvního patra Malé dvory prezentuje výstavu Josef Bolf: Tušení stínu. Jejím základem jsou obrazy vytvořené v posledním roce, které doplňují starší díla – včetně řady dosud nikdy nevystavených – dokreslující kontext vývoje tvorby Josefa Bolfa (1971). V nových dílech se vrátil k pro něj dříve typické technice škrábaných obrazů. Stejně tak rozvíjí některá v minulosti zobrazovaná témata, jako jsou existenciální samota jedince v moderním světě.

Inspirací Bolfovi bývají i konkrétní výstavní prostory – není výjimečné, že je malíř pokresluje či pomalovává. V prostoru společném s aktuálně probíhající výstavou Alberta Giacomettiho tak vytvořil jedno nové dílo – site-specific kresbu na zrcadlovou stěnu, která zároveň odráží hlavní část malířovy výstavy.

foto k článkuPřízemí Veletržního paláce je již tradičně věnováno dalším kapitolám cyklů současného umění. Jedenáctá výstava v rámci Moving Image Department se věnuje tématu zobrazení ticha a navazuje na výstavu Milana Grygara. Představuje v první řadě video art nizozemské umělkyně Manon de Boer (1966), který doplňují díla Pavla Büchlera (1952), rakouské výtvarnice Valie Export (1940), islandského konceptuálního umělce Hreinna Fridfinnssona (1943) a v neposlední řadě také Milana Grygara. Prezidentský salonek Veletržního paláce uvádí v rámci cyklu Introducing italskou výtvarnici Saru Enrico (1979).

Autumn Opening otevřený široké veřejnosti proběhne 19. září od 19 hodin ve Veletržním paláci. Součástí večera bude v rámci Moving Image Department performance rakouské umělkyně Caroly Dertnig (1963) s názvem Dégueulasse. O hudební program se postarají projekty Enchanted Lands a Obelisk of Light.

Přehled zahajovaných výstav:
MILAN GRYGAR: 2019
JOSEF BOLF: TUŠENÍ STÍNU
MOVING IMAGE DEPARTMENT #11: IMAGE (OF) SILENCE
INTRODUCING SARA ENRICO: THE JUMPSUIT THEME

Národní galerie zahajuje podzimní sezónu a oslavy 30 let svobody ~ iUmeni.cz ~

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Další články

Události - obrázek

Brno Design Days 2019 zaplní Vlněnu i výlohy

Již čtvrtý ročník festivalu Brno Design Days se uskuteční od 3. do 6. října v jedné ze zachovaných budov areálu Vlněna. První instalace se v ulicích Brna ale objeví již v … Celý článek

Události - obrázek

V pátek začíná knižní veletrh LITR

Od pátku 20. do neděle 22. září 2019 proběhne v Olomouci pátý ročník knižního veletrhu LITR, který se specializuje na autorské a umělecké publikace a jejich … Celý článek

Události - obrázek

Archer, Medek a Čapek společně v Galerii Zdeněk Sklenář

Raná tvorba Mikuláše Medka, výjimečný soubor Josefa Čapka a barevná plátna a fotogramy současníka Josefa Achrera. Tři výtvarníci na společné výstavě v pražské galerii Zde … Celý článek

Události - obrázek

Akademie výtvarných umění v Praze slaví

Před 220 lety, 10. září 1799, byla založena Akademie výtvarných umění v Praze. V rámci oslav AVU220, které potrvají od 1. října do 17. prosince 2019, připravila AVU ve sp … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - buďte také součástí portálu iUmeni.cz - propagace - imgReklama