Akademie výtvarných umění v Praze slaví

Události - obrázek Před 220 lety, 10. září 1799, byla založena Akademie výtvarných umění v Praze. V rámci oslav AVU220, které potrvají od 1. října do 17. prosince 2019, připravila AVU ve spolupráci se spřátelenými institucemi desítky událostí.

foto k článkuBěhem 73 dní oslav se můžete těšit mimo jiné na tři výstavy kurátora Borise Ondreičky v cyklu Posledních 30 let nebo na knihu 220 míst AVU, která vznikla pod vedením Pavlíny Morganové a početného týmu teoretiků a autorů. Rozšířeny budou již tradiční přednáškové Středy na AVU, které se zaměří na témata přístupná široké veřejnost. Proběhne také UnisexFotbalTurnaj, ve kterém se utkají vybrané pražské vysoké školy a kulturní instituce a celé oslavy zakončí 17. prosince benefiční Ples AVU. V den 220. výročí vzniku AVU, 10. září 2019, bude zveřejněn hlavní program oslav na webových stránkách www.avu220.cz .
foto k článku„Výročí 220 let AVU chceme oslavit především směrem k široké veřejnosti a upozornit, že AVU je plná života i plánů do budoucna. Poslání letošních oslav je jednoduché: Chceme upozornit na to, že nejsme tak staří, jak to vypadá. Chceme poukázat na to, jak jsme ovlivňovali společnost a umění v předchozích dvou stoletích, čím jsme jako instituce byli ovlivňováni zevnitř i zvenku, a především dát vědět, jací jsme dnes a jak se díváme dopředu,“ říká rektor AVU Tomáš Vaněk. Zásadní programovou akcí oslav je třídílný výstavní cyklus kurátora Borise Ondreičky Posledních 30 let. Výběr protagonistek a protagonistů je založený na dění po roce 1989 a představuje esenci vývoje umění na pozadí 30 let porevoluční historie AVU. Mezi vystavujícími jsou například Milena Dopitová, Josef Bolf, Jiří David, Jaromír Novotný, Nik Timková, Aleš Čermák, Karýma Al-Mukhtarová, Pavel Humhal, Tomáš Vaněk, Jan Hladík, Tomáš Svoboda a další.

Kniha 220 míst AVU mapuje prostory spjaté s letitou historií AVU. Bude pokřtěna první den nového semestru – 1. října 2019, kdy proběhne také vernisáž výstavy kreseb z této publikace v prostorách kanceláře prorektorky Pavlíny Morganové.

foto k článkuV rámci oslav v průběhu podzimu tuto publikaci doplní tematické procházky po jednotlivých 220 místech. Zahájení oslav AVU220 bude pokračovat koncertem v prostoru La Fabrika, kde vystoupí kapely a hudební projekty absolventů i pedagogů školy.

Kromě oslav AVU220 se škola společně se spolkem Díky, že můžem zapojila do programu 30 let svobody, v rámci kterého jsou v city-lightech rozmístěných po hlavním městě vystavena díla studentů tří pražských uměleckých škol AVU, AMU a UMPRUM. Hlavní program oslav bude zveřejněn 10. září 2019 na webových stránkách www.avu220.cz .

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Akademie výtvarných umění v Praze slaví - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další události


Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní akce

Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Čertův kožich
Čertův kožich
Hana Purkrábková: Ze života
Hana Purkrábková: Ze života

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Sport in Art: CYKLISTIKA