Umění mladé republiky

Události - obrázek Étos, s nímž naši předkové zakládali v roce 1918 samostatný stát, se promítl i do tvorby tehdejších umělců, z nichž mnozí se zapojili do budování identity nové republiky. A právě na to chce upozornit jarní veletrh starožitností Antique, který proběhne 19. až 22. dubna na Novoměstské radnici v PrazePrvorepublikový salon na Novoměstské radnici

foto k článkuNa nejstarší generaci závan první republiky doby dýchne občas z filmů pro pamětníky, které jsou plné noblesy a romantiky s Oldřichem Novým a Adinou Mandlovou a často se odehrávající v elegantních salonech továrnických vil a za volanty aut. Šaty, které filmové hvězdy oblékaly „na plátně“, nebyly zpravidla kostýmy, jak je tomu dnes. Šlo většinou o civilní oblečení hereček a herců. Náklady na šaty tak leckdy spolkly celý honorář za film, a tak herečky nosily své filmové róby jako civil. Módě kralovaly dva salony – Hany Podolské a Oldřicha Rosenbauma.

foto k článkuI tuto tvář první republiky chce dubnová Antique přiblížit. Asociace starožitníků se rozhodla v jedné části expozice vybudovat ukázku prvorepublikového salonu zařízeného dobovým nábytkem, doplňky, dekoracemi a uměleckými díly, v němž budou k vidění i ukázky tehdejší módy. Právě v prostorách prvorepublikového salonu bude probíhat také větší část doprovodného programu veletrhu – například beseda o módě a špercích první republiky, přednášky o prvorepublikových uměleckých aukcích i o renesanci aukcí po roce 1989 a také poradenství Oprášeno, aneb jak svépomocí udělat „ze starého nové“, které se zaměří například na péči o starožitný nábytek.

Věhlas československých umělců – a platidel

foto k článkuV expozicích vystavovatelů budou v souladu s hlavním mottem veletrhu akcentovány artefakty dokládající úspěchy československých výtvarníků. Ti si za první republiky získali mezinárodní věhlas například úspěšnou účastí na Mezinárodní výstavě moderního dekorativního a průmyslového umění v Paříži, kde zaujali mimo jiné fotograf František Drtikol, sochař Jaroslav Horejc nebo tapiserie Marie Teinitzerové podle výtvarného návrhu Františka Kysely. Z uměleckých stylů bude výrazně zastoupeno i dnes oblíbené Art Deco, které po období ornamentálně rafinované secese přineslo zcela nový tvar. České Art Deco je úzce spojeno právě s první republikou.

foto k článkuJedním z nejdůležitějších symbolů státnosti je vlastní měna. Na utváření podoby té československé se podíleli tehdejší přední umělci. Autorem výtvarného návrhu první desetikoruny, dvacetikoruny, stokoruny a pětisetkoruny byl Alfons Mucha. Ten navrhl také padesátikorunu z roku 1929. Mucha ale není jediným známým výtvarníkem, který se „zapsal“ na česká platidla. V roce 1931 se objevila stokoruna, jejímž autorem byl Max Švabinský. Ten je rovněž autorem tisícikoruny z roku 1934, která byla v roce 1937 vyznamenána na mezinárodní výstavě umění v Paříži jako nejkrásnější evropská bankovka. V letech 1925 až 1938 byla v Československu ražena pětikoruna podle výtvarně neobvyklého návrhu sochaře Otto Gutfreunda. Niklová verze pětikoruny, která se razila v letech 1937 a 1938, se dochovala jen ve velmi malém počtu kusů a bývá považována za jednu z nejvzácnějších československých mincí.

41. veletrh starožitností Antique

Termín konání:  čtvrtek - neděle 19. - 22. dubna 2018
Místo konání: výstavní síň Novoměstské radnice
Návštěvní hodiny:
19.–21. 4. 2018 10.00–19.00 hod.
22. 4. 2018 10.00–17.00 hod.

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Umění mladé republiky - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další události


Art Plus

Knižní akce

Ze staré Prahy
Ze staré Prahy
TAK TEĎ TU Komplementární svět Dalibora Chatrného
TAK TEĎ TU Komplementární svět Dalibora Chatrného
Karel Vysušil – Barvy světa
Karel Vysušil – Barvy světa

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Quast. Křehký základ imaginace

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder