Obrazový prostor Jánuše Kubíčka

Události - obrázek Výstava Obrazový prostor Jánuše Kubíčka je poctou autorovi, pro něhož tvorba obrazu byla zároveň procesem konstituování jeho filozofické podstaty. K abstrakci dospěl postupně v letech 1957-1964 skrze lásku k tradici a velmi rozsáhlou znalost výtvarné teorie i vlastního řemesla.

foto k článkuJánuš Kubíček se jeví jako solitérní autodidakt, který tvořil především pod vlivem rodinného prostředí (otec a strýc - sochaři Josef a Leoš Kubíčkovi, sestra Jarmila - historička umění, blízcí rodinní přátelé - V. Beneš, F. Foltýn, J. Král, R. Kremlička, J. Mahen, H. Masaryk, V. Nezval, A. a L. Procházkovi, V. Špála, J. Trampota a další). Znalec a obdivovatel odkazu analytika českého kubismu Bohumila Kubišty zanechal rozsáhlé dílo, které bylo dosud představeno na sto čtrnácti samostatných a více než sto společných výstavách ve třinácti zemích (v Bulharsku, České republice, Estonsku, ve Francii, v Chorvatsku, Kuvajtu, Libanonu, Maďarsku, Polsku, Rumunsku, ve Slovenské republice, Spolkové republice Německo a ve Švédsku).

foto k článku„…Všechno materiální je v něm podřízeno nehmotnému a třebaže smysly tam hrají úlohu význačnou, výsledek působí povýtce duchovně,zejména když čerpá náměty z antické mytologie. V tom se projevuje Kubíčkův smysl pro tradici, to ho spojuje s Cézannem, chtějícím dojít svou objevitelskou cestou ke klasičnosti. Jeho cesta od Cézanna k Vasiliji Kandinskému, k Františku Kupkovi, ale i k Františku Foltýnovi, s nímž se coby Brňan dobře znal, je osobitá, její cena nespočívá v novotářství, ale v opravdovosti, hloubce a důslednosti myšlení naprosto svobodného, v tom, jak se malíř dotýká problémů principiálních, a zdaleka ne pouze výtvarných. V brněnském výtvarnictví po 2. světové válce byl Jánuš Kubíček beze sporu jednou z osobností nejvýznamnějších, hned vedle staršího Bohdana Laciny a Václava Zykmunda a vedle svých vrstevníků Bohumíra Matala a Dalibora Chatrného. Kubíčkovo stálé hledání podstaty má platnost o mnoho širší – nadčasovou…“ Jaromír Zemina

Současně v těchto dnech probíhá v Brně až do 15. května 2018 výstava Akty Jánuše Kubíčka – výstava k 25. výročí úmrtí. Výstava probíhá v komorních prostorách Malé Galerie, Výzkumný ústav veterinárního lékařství, Hudcova 70, 621 00 Brno. Více info ZDE.

Výstava:
Obrazový prostor Jánuše Kubíčka, výstava k 25. výročí úmrtí
Galerie u Betlémské kaple, Betlémské nám. 8, Praha 1
26. 4. – 19. 5. 2018

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Informace o knize

Název: Jánuš Kubíček - akvarely a kvaše
Autor: Adam Kubíček
Rok vydání: 2007

Koupit knihu o Jánuši Kubíčkovi u nás

Obrazový prostor Jánuše Kubíčka - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další události


Aukční síň ARTHOUSE Hejtmánek- Prodejní výstava: 9.9. - 16.10.2022

Knižní akce

Ve vlnách / In Waves
Ve vlnách / In Waves
Možnosti vesnice. Portréty architektonické proměny českého venkova
Možnosti vesnice. Portréty architektonické proměny českého venkova
Kamil Lhoták: SIC ITUR AD ASTRA
Kamil Lhoták: SIC ITUR AD ASTRA

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Temno

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder