Dobrý den keramiko! - 3 dny umění a řemesla v Kunštátě

Události - obrázek Hrnčířské řemeslo, které je v Kunštátě na Moravě bez přerušení provozovánu již po staletí, v současnosti trpí nezájmem mladé generace. Snahou Asociace českých keramických měst pod záštitou Kunštátu je v regionu tuto tradici udržet a rozvíjet.

Ve dnech 18. až 20. května se Kunštát již podruhé zúčastní celoevropského projektu Dobrý den, keramiko! Iniciativy, která vznikla v roce 2015 v Itálii s cílem zvýšit povědomí o keramickém řemesle v místech, kde má toto řemeslo dlouhodobou tradici. V roce 2016 Italská asociace keramických měst nabídla tuto myšlenku ostatním národním asociacím se záměrem vytvoření Evropských keramických dnů. I letos tato akce proběhne souběžně téměř ve stovce keramických měst v Itálii, Španělsku, Francii, Německu, Portugalsku, Polsku, Rumunsku a České republice. Letošní ročník zahájí tradiční výstava keramiky Terra Kunštát, a to v pátek v 17 hodin v areálu Jeskyně blanických rytířů v Rudce.

Terra Kunštát 2018

foto k článkuAkce TERRA Kunštát se koná žiž 15 let, kdy se v průběhu času přesunula z nedalekého kunštátského zámku právě do Rudky, kde budou práce mistrů vystaveny až do konce června. Akci letos doprovodí současně i jednodenní výstava obrazů Michala Glosera nebo výstava dobových fotografií k 90. výročí Jeskyně blanických rytířů. Podvedčer příjemně podladí Jazzové tóny.

100 džbánů Kunštát 2018

foto k článkuV sobotu a v neděli pokračuje exhibicí Sto džbánů. Právě tolik kusů by během víkendu mělo vzniknout pod rukama mistrů řemesla na náměstí K. Bochořáka. Vyrobené džbány se stanou součástí plastiky, která bude umístěna na veřejném místě v Kunštátě. Akce po oba dny začíná v 10 hodin. Sobotní program bude zakončen večerním výpalem pece vytápěné dřevem. Jako doprovodný program budou připraveny ukázky výpalu raku a dílny pro děti i dospělé.Výběr z programu:
-  točení, modelování, dekorování džbánů ukázky výpalu technikou „raku“ 
- ukázky výpalu pece vytápěné dřevem
- dětské dílny

„Cílem této akce je podpora tradičního řemesla a jeho prezentace jako kulturního dědictví, které by nemělo zaniknout.“

Podívejte se na video o akci 100 džbánů z loňského roku

Publisher: iUmeni.cz

Dobrý den keramiko! - 3 dny umění a řemesla v… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další události


Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní akce

Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Čertův kožich
Čertův kožich
Hana Purkrábková: Ze života
Hana Purkrábková: Ze života

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Prostořekost