V Praze začal Týden umění

Události - obrázek

V Praze v pondělí začal festival Týden umění. Do neděle nabídne kolem stovky vernisáží, setkání s výtvarníky, komentovaných prohlídek a dalších doprovodných akcí. V Brně obdobná akce, Týden výtvarného umění, proběhla s pozitivním ohlasem návštěvníků již devětkrát, naposledy letos v březnu.

Na programu prvního ročníku festivalu jsou akce věnované starému umění, klasické moderně i současnému umění.

Inspirací pro organizátory pražského Týdne umění byly obdobné akce v zahraničí, zejména vídeňský festival Vienna Art Week, přiznává hlavní iniciátor festivalu Jan Skřivánek z časopisu art+antiques. Spolu s dalšími lidmi se proto pokusil uspořádat podobnou akci v české metropoli.

Do Týdne umění se zapojí více než tři desítky pražských galerií a výtvarných institucí. „Ani jsme nečekali, že první ročník bude mít tak bohatou nabídku,“ uvedl Skřivánek. Navštívit všechny chystané akce podle jeho názoru není v lidských silách.“ Ale i to k festivalům patří,“ dodává.

Festival se zaměřuje na nejrůznější aspekty světa výtvarného umění, a to jak časově a tematicky, tak z hlediska formy. Na programu jsou proto vedle vernisáží a komentovaných prohlídek výstav i série projekcí uměleckých filmů. Organizátoři připravili také debaty, přednášky a semináře týkající se sběratelství, restaurování, produkce výstav či trhu s uměním.

Do 29. dubna nabídne Týden umění například vernisáž výstavy Hynka Martince v Národní galerii, Denisy Lehocké v galerii Futura či výroční výstavy Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Uměleckoprůmyslovém museu. Návštěvníci festivalu se budou také moci setkat s umělci Vladimírem Ambrozem, Tomášem Džadoněm, Zbyňkem Sedleckým, Danielem Peštou či Lubošem Plným. Součástí Týdne umění jsou i komentované prohlídky výstav Josefa Koudelky, Jana Zrzavého, Marie Lassnigové nebo výstavy připomínající sto let od úmrtí Gustava Klimta a Egona Schieleho.

Týden umění pořádá časopis art+antiques spolu s partnery PPF Art a aukční síní Dorotheum. „Přáli bychom si, aby se Týden umění stal pravidelnou a očekávanou součástí pražské kulturní nabídky,“ řekl Jan Řehák z PPF Art.

V Praze začal Týden umění ~ iUmeni.cz ~

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Další články

Události - obrázek

Konec zlatých časů: Gustav Klimt, Egon Schiele a vídeňská moderna ze sbírek Náro …

Národní galerie v Praze si připomíná 100 let od úmrtí Gustava Klimta a Egona Schieleho. Při této příležitosti vystaví významná a divácky oblíbená díla ze svých sbírek, vč … Celý článek

Události - obrázek

Obrazový prostor Jánuše Kubíčka

Výstava Obrazový prostor Jánuše Kubíčka je poctou autorovi, pro něhož tvorba obrazu byla zároveň procesem konstituování jeho filozofické podstaty. K abstrakci dospěl post … Celý článek

Události - obrázek

Jana Farmanová: We Are Family

Výstava We Are Family Jany Farmanové reflektuje latentní historii rodinných vztahů a generačních vazeb, které lze postavit vedle oficiálně formulovaných dějin v jejich ob … Celý článek

Události - obrázek

To nejlepší ze soutěže Czech Nature Photo

Výběr toho nejlepšího z téměř 1800 snímků, které byly přihlášeny do soutěže o nejlepší fotografii přírody Czech Nature Photo, je v prostorách galerie Czech Photo Centre … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - expluzivní publikace pro milovníky krásných knih i sběratele - imgReklama