Miloslav Stingl: Tváře světa

Události - obrázek Člověk s neuvěřitelnou pamětí, který ve svých čtyřiceti letech viděl celý svět. Legendární cestovatel a etnograf Miloslav Stingl dokázal zaznamenat lidské příběhy nejen slovy, ale i fotografiemi.

foto k článkuSpolečně s autorem Stinglovy biografie Adamem Chroustem jsme z cestovatelova archivu vybrali zajímavé snímky, z nichž jsme sestavili výstavu. Ta v galerii Czech Photo Centre začíná 20. září a potrvá do 7. října. Portrétní fotografie doplní ikonické kufry, s kterými cestovatel putoval do různých destinací.

foto k článkuVýběr fotografií představí exkurz do cest po celém světě, které etnograf podniknul. Nechybí snímky charakteristických kubánských indiánů, které Stingl na své expedici objevil. Dále například návštěvníci uvidí fotografii z utajované návštěvy v rezidenci Jeho Svátosti 14. dalajlamy. Všechny fotografie jsou především unikátním svědectvím dané doby. Během dvaceti let, která prožil Miloslav Stingl na cestách, se mu svět měnil před očima.

foto k článkuV době neprodyšně uzavřených hranic a zuřící studené války procestoval sto padesát zemí světa. Zažil například blokádu Kuby, objevil ruiny mayských měst, rodil eskymácké děti v Arktidě, ovládl sedmnáct světových jazyků a dialektů. Klíčem jeho úspěchu byl přístup k práci, netlačil se do funkcí, nevyčerpával se konkurenčním bojem a dával si pozor, aby nikomu nevadil. Rok 1962 postrčil cestovatelskou a badatelskou kariéru Miloslava Stingla na novou úroveň. Československá akademie věd (ČSAV) vypsala konkurz na vědeckého pracovníka pro Latinskou Ameriku. Prestižní místo, na něž se hlásilo přes šest set uchazečů, opravdu získal. Během svého desetiletého působení na ČSAV Miloslav Stingl studijně i pracovně pobýval na více než padesáti zahraničních univerzitách a vědeckých pracovištích.

foto k článkuDíky postupujícímu uvolňování poměrů v Československu uskutečnil v letech 1967–1968 rozsáhlou cestu kolem světa, během níž navštívil domorodé Inuity v kanadské Arktidě, severoamerické indiánské kmeny v USA, procestoval desítky ostrovů v Oceánii, pobýval s Maory na Novém Zélandu, navštívil potomky lidojedů na Nové Guineji, domorodé Aborigince v Austrálii či Bataky a domorodce z ostrova Nias v Indonésii. Bylo to vůbec poprvé, kdy mu bylo umožněno navštívit světově proslulá centra bádání zaměřená na etnografii a sociální antropologii. V letech 1969–1970 procestoval Karibik a státy Jižní Ameriky včetně Velikonočního ostrova, o rok později celou Mikronésii.

foto k článkuVýstava bude otevřena od 20. září do 7. října každý den kromě pondělí. V úterý až pátek vždy od 11.00 do 18.00 hodin a o víkendu od 10.00 do 18.00 hodin. Základní vstupné činí 80 a snížené 40 korun. Galerie se nachází 100 metrů od stanice metra Nové Butovice na adrese Seydlerova 2835/4, Praha 5.

Hlavní partneři: Trigema, ProCeram, Olympus

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Miloslav Stingl: Tváře světa - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další události


Art Plus

Knižní akce

Linie, světlo, stín
Linie, světlo, stín
Ladislav Sutnar: Venuše
Ladislav Sutnar: Venuše
Jiří Petrbok. Hořící srdce
Jiří Petrbok. Hořící srdce

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Místo sdílené uměním

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder