Lubomír Typlt / Přineseš mi ze všech sirek fosfor

Události - obrázek Lubomír Typlt dlouhodobě vnáší do české malby neklid jako tvůrčí hodnotu otevírající rozsáhlý výrazový potenciál. Brněnská výstava, nazvaná podle jedné z replik písně Slunce v úplňku, navazuje na autorův letošní projekt pro pražskou Galerii Václava Špály (Neutopíš se dvakrát v téže řece).

foto k článkuI zde před námi na obrazech defiluje mužský a ženský princip ve své rozpornosti, totiž odlišnosti i spjatosti. S tvarovou a barevnou redukcí figur jde ruku v ruce také signální rozdělení na dva svébytné světy reprezentované jinými atributy, jinou barevností a jiným pohybem v čase a prostoru. Zatímco chlapci jsou zde pohrouženi do sebe a jejich rozhodování nepůsobí osudově, dívky přijímají životní výzvy radikálněji, což v důsledku vede k daleko expresivnějším vývojovým turbulencím. Klidné kompozice mužských postav reprezentují rozvážnost a hru, kterou kryjí společenské konvence. Dívky se naopak propadají do vírů, jež samy probouzejí. Smysl obou světů je třeba nalézat ve vzájemném napětí, kterým jsou osudově přitahovány a poutány.

Lubomír Typlt svou deklarovanou skepsí obnažuje kořeny přirozené lidské vitality, která může z různých příčin přerůst v akt destrukce. I když se vše odehrává v mantinelech hry či rozjitřené imaginace, je tu cosi skrytého, varovného, co otevírá horizont obav a úzkosti, podobně jako je tomu v autorových písňových textech: Přineseš mi ze všech sirek fosfor… (abychom na obloze slunce zapálili…)

Lubomír Typlt (1975)

foto k článkuŽije a pracuje v Berlíně a v Praze.
Vystudoval VŠUP v Praze, obor ilustrace u Jiřího Šalamouna (1997), pokračoval na FaVU VUT v Brně, oboru malířství u Jiřího Načeradského. Souběžně studoval na Kunstakademie Düsseldorf obor malířství u Markuse Lüpertze, na vyšším stupni studia u Gerharda Merze a A. R. Pencka (2004 – Meisterschüler, 2005 – Akademiebrief)
Nominace / ocenění:
2009 Cena Revolver Revue, _, Skupina WWW (Ondřej Anděra, Lubomír Typlt, Milesa Zrnič)
Zastoupení ve sbírkách: soukromé sbírky v Čechách, Německu a Nizozemsku; Muzeum umění Olomouc; Oblastní galerie v Liberci.
Vystavuje na samostatných i skupinových výstavách v České republice a v zahraničí.

Artikle Galerie

foto k článkuArtikle zahájila svou činnost v září roku 2017. Zaměření na současnou českou a slovenskou tvorbu je vyústěním snahy o propojení české a slovenské výtvarné scény. Zahájení sezóny roku 2018 bylo věnováno mladému slovenskému malíři Samuelu Paučovi, následovala výstava etablovaného brněnského malíře střední generace, Petra Veselého, Jaromíra Šimkůje, Anny Klimešové. Kromě autorských výstav jsou do výstavního plánu galerie zařazovány i kolektivní výstavy, tzv. Expozice, v jejichž rámci je prezentován průřez tvorbou autorů zastoupených ve sbírce galerie Artikle.

Lubomír Typlt / Přineseš mi ze všech sirek fosfor
14. 11. – 19. 12. 2018
Galerie Artikle Brno, Masná 27/9
Vstup zdarma
www.artikle.cz
Kurátor výstavy / Petr Vaňous

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Lubomír Typlt / Přineseš mi ze všech sirek fo… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další události


Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní akce

Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Čertův kožich
Čertův kožich
Hana Purkrábková: Ze života
Hana Purkrábková: Ze života

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Miroslava Ptáčková – Reflection