Přehlídku české odnože surrealismu pořádá Museum Kampa

Události - obrázek

Díla významného malíře, grafika a sochaře Emila Filly, který výrazně přispěl k prosazení vůdčích směrů moderního umění v českém prostředí, představuje Museum Kampa v Praze.

Kromě jeho děl jsou na výstavě Muž s hořící hřívou až do 11. února 2018 k vidění práce dalších tuzemských surrealistů, třeba Jindřicha Štyrského, Toyen, Františka Janouška, Vincenta Makovského, Františka Muziky nebo Aloise Wachsmana.

foto k článkuNa počátku 30. let se Emil Filla stal jediným zástupcem původní generace Osmy a Skupiny výtvarných umělců, který neochvějně prosazoval moderní umění a podporoval o generaci mladší umělce, kteří se vyjadřovali odlišně než on sám. Podstatně pomohl skupině mladých malířů, sochařů, básníků a teoretiků, jejíž mnozí představitelé prošli původně Devětsilem, avšak od začátku třicátých let neměli žádné pevnější skupinové či organizační zastřešení.

foto k článkuŘada z nich díky němu získala členství ve Svazu výtvarných umělců Mánes, v němž si Filla čím dál více upevňoval své rozhodující postavení a na jehož výstavní a publikační chod měl podstatný vliv. Filla rychle rozpoznal, že v surrealismu se vyskytl silný umělecký proud, jenž nemusel stát mimo dosavadní moderní umění, vůči němuž se surrealisté vymezovali, ale že surrealismus může být přímo jeho součástí.

foto k článkuOd začátku třicátých let se přátelil jednak s hlavními představiteli Skupiny surrealistů v ČSR, ustavené v roce 1934 Vítězslavem Nezvalem, Jindřichem Štyrským, Toyen, Vincencem Makovským, Bohuslavem Broukem, Konstantinem Bieblem a následně i Vladimírem Sychrou či Františkem Muzikou.

Prudký vývoj ve 30. letech

foto k článkuDíky Fillovi vzal S. V. U. Mánes Skupinu surrealistů pod svá křídla: propůjčil jí velký sál k její prvé výstavě v lednu 1935, umožnil jí zveřejňovat příspěvky ve Volných směrech a vydávat práce surrealistických autorů v knižnici Mánesa. Na oplátku si jej surrealisté vzali jako svého předchůdce v radikálním úsilí prosazení moderního umění, obdobně jako to učinili pařížští surrealisté s Picassem.

foto k článkuFilla prošel během třicátých let prudkým vývojem, na nějž surrealistická poetika zapůsobila, avšak zůstával vně intuitivního surrealismu a konkrétní iracionality. Zásluhou surrealismu uvolnil svou představivost, zbavil se pozůstatků syntetického a lyrického kubismu, vyostřil i zneklidnil svůj výraz a dospěl k zájmu o antickou mytologii.

Přehlídku české odnože surrealismu pořádá Museum Kampa ~ iUmeni.cz ~

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Informace o knize

Název: Muž s hořící hřívou! Emil Filla a surrealismus 1931-1939
Autor: Karel Srp
Rok vydání: 2017

Koupit tuto knihu u nás

Další články

Události - obrázek

Již deset let nástěnný kalendář Světlušky pomáhá

Světluška je dlouhodobý projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu, který pomáhá těžce zrakově postiženým dětem a dospělým. Do sbírky nyní můžete přispět i vy, a to nákupem … Celý článek

Události - obrázek

Do aukce jde vrcholný artificielistický obraz Jindřicha Štyrského

Jedná se vrcholné dílo z artificielistického období Jindřicha Štyrského Utonulá  (1927) s vyvolávací cenou 13 milionu korun., které autor namaloval během svého několikale … Celý článek

Události - obrázek

Sběratelství: vášeň, nebo investice?

„Nutkání něco sbírat je univerzální a patří k základním rysům, jež definují člověka jako živočišný druh,“ píše ředitel londýnského Musea designu Deyan Sudjic ve své sbírc … Celý článek

Události - obrázek

Teodor Pištěk – Člověk a stroj

Křest knihy Petra Volfa -Theodor Pištěk Člověk a stroj- a s ním spojenou oslavu 85. narozenin Theodora Pištěka uspořádala Galerie KODL. Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

Aukční síň ARTHOUSE Hejtmánek- večerní aukce - 7.12.2023 - imgReklama