Ostravský dům umění zahájil nové výstavy ze svých sbírek

Události - obrázek Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO), příspěvková organizace Moravskoslezského kraje, která spravuje ostravský Dům umění, zahajuje dvě nové výstavy s názvy Album 76 a Tradice v proudu modernity, nová stálá expozice bude navíc pro veřejnost zpřístupněna po celý rok zdarma.

V úterý 17. ledna v 17 hodin byla v ostravském Domě umění slavnostně zahájena výstava Album 76 a stálá expozice pojmenovaná Tradice v proudu modernity. Výstavní projekty zahájí Jiří Jůza, ředitel GVUO, a kurátorka Renata Skřebská. Stálá expozice bude v ostravském Domě umění k vidění do konce roku, Album 76 je možné navštívit do 5. března.

foto k článku„Stálá expozice představí tradiční malbu, která byla v určitých obdobích přeceňována a v jiných bagatelizována,“ říká Renata Skřebská, kurátorka GVUO, a pokračuje: „Na dvaceti pěti plátnech si návštěvníci budou moci prohlédnout její vývoj od konce 19. století do poloviny 20. století. Tematicky můžeme plátna rozdělit do tří skupin s označením realita, iluze a nálada.“ Výstava se rovněž na vybraných příkladech pokusí definovat pojmy tradice a modernita ve výtvarném umění. Stálá expozice představí další dílčí část pokladů z galerijní sbírky, pro které dosud galerie nemá dostatečný výstavní prostor.

foto k článkuVýstava Album 76 představí grafiky, nebo kresby šedesáti pěti dobově opomíjených umělců. „Pánové Ivo Janoušek, Karel Drabina a Jan Štefan ve spolupráci s Eduardem Ovčáčkem, autorem titulního listu, vydali v roce 1976 album děl nejlepších umělců té doby, pro které to byla téměř jediná možnost prezentace,“ vysvětluje Jiří Jůza, kurátor a ředitel GVUO, a pokračuje „Spektrum výtvarných technik v albu je pestré, od tradičních forem až po velmi progresivní, od tradiční grafické techniky, či tvorbu ilustrátorů až po díla konceptuální. Tato veliká umělecká plasticita svědčí o demokratickém způsobu volby, kdy nejdůležitějším aspektem byla kvalita.“

Výstavy doprovodí komentované prohlídky a vzdělávací programy pro školy a veřejnost. Oba typy programů je nutno rezervovat online na stránkách galerie www.gvuo.cz.

Výstavy jsou otevřeny úterý až neděle od desíti do osmnácti hodin. Plné vstupné činí 20 korun, zlevněné 10 korun. Volný vstup v neděli a pro seniory nad šedesát pět let zůstává zachován. Stálá expozice bude veřejnosti zpřístupněna zdarma po celou dobu trvání.

Zdroj: www.gvuo.cz

Publisher: iUmeni.cz

Ostravský dům umění zahájil nové výstavy ze … - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další události


Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní akce

Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Čertův kožich
Čertův kožich
Hana Purkrábková: Ze života
Hana Purkrábková: Ze života

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Svatební košile - Kresby k básni K. J. Erbena