Umění má narozeniny

Události - obrázek Art s Birthday je svátek, který se pravidelně koná 17. ledna a slaví ho řada umělců a uměleckých organizací po celém světě. Vznikl v roce 1963 a jeho zakladatelem je francouzský umělec Robert Filliou. Ten prohlásil, že před 1 000 000 let nebylo žádné umění, ale jednoho dne se narodilo.

Podle něj se to stalo v okamžik, konkrétně 17. ledna, kdy kdosi upustil suchou houbu do kbelíku s vodou. Skromné začátky a podívejte se, kde jsme dnes!
Filliou navrhl svátek, který bude oslavovat přítomnost umění v našich životech. V posledních letech převzala tento nápad společenství umělců a přátel umění po celém světě. (U nás slaví např. Český rozhlas.)

Moravská galerie v Brně bude mít u příležitosti oslav Narozenin umění v Pražákově paláci otevřeny od 16 h do 22 h všechny aktuální výstavy i expozici ART IS HERE.

16:00 | Narozeniny umění pro děti
Každé narozeniny si zaslouží tu nejlepší oslavu s překvapením a umění není výjimkou. Pokuste se s námi umění překvapit pořádnou party přímo před díly v expozicích Moravské galerie. Našemu oslavenci zahrajeme na speciální hudební nástroje, zarecitujeme dadaistickou poezii nebo od srdce zatančíme. Největším darem pro umění však bude právě vaše návštěva! Určeno všem dětem bez věkového omezení. /// vstup zdarma

20:00 | Komentovaná prohlídka
Komentovaná prohlídka expozice ART IS HERE s kurátory MG. /// vstup zdarma

20:40 | Petr Váša: Bylo-Bude
Fyzická báseň Petra Váši na motivy vizuální instalace Textová stěna (Da-libor Chatrný, 2011 - 2012 v prostorách stálá expozice ART IS HERE, Pražákův palác MG).
Textovou stěnu Dalibor Chatrný vytvořil na sklonku svého života. Je to soubor sta tabulek tvořený příslovci, popěvky, nahodilými slabikami a úryvky slov. Pomyslný sumář sdělení, které autorovy utkvěly v paměti, můžeme aktualizovat prostřednictvím vlastního čtení - a to nejenom pomocí verbalizace, ale i fyzického pohybu prostorem. Slova, barvy, vztahy mezi jednotlivými tabulemi textové stěny i samotný prostor expozice ART IS HERE se tak akusticky zhmotní ve fyzické básni Petra Váši, do jejíž realizace se budou moci libovolně zapojit i přítomní diváci). /// vstup zdarma

Zapojte se i vy do globálních oslav narozenin umění, zajděte si na výstavu, pokochejte se oblíbeným obrazem, něco namalujte, připijte některému z umělců, nebo si přečtěte více o umění nebo využijte SLEVU na nákup knih u iUmeni.cz 154 Kč při nákupu nad 1054 Kč, kod: ARTBIRTH17

Zdroj: www.moravska-galerie.cz

Publisher: iUmeni.cz

Umění má narozeniny - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další události


Art Plus

Knižní akce

Ve vlnách / In Waves
Ve vlnách / In Waves
Možnosti vesnice. Portréty architektonické proměny českého venkova
Možnosti vesnice. Portréty architektonické proměny českého venkova
Kamil Lhoták: SIC ITUR AD ASTRA
Kamil Lhoták: SIC ITUR AD ASTRA

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Zorka Ságlová

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder