Jindřich Růžička: Ten stůl však už tam nestojí...

Události - obrázek Po dvou velkých retrospektivách v Náchodě a v Novém Městě na Moravě, které představily celé široké spektrum tvorby Jindřicha Růžičky, se tentokráte autor rozhodl vystavit v pražském Topičově salonu výběr z aktuálních prací.

foto k článku Růžička je znám veřejnosti především jako klasik čárového linorytu, za který získal řadu různých ocenění. Může být pro mnohé překvapením, že se na výstavě nesetkávají se známými existenciálně laděnými grafikami opuštěných ulic a tajemných interiérů, které měli možnost naposledy vidět před deseti lety v Galerii Hollar. Na této výstavě je zastupují fotografie, ve kterých Růžička dlouhodobě sleduje společné téma městských a industriálních architektur, zachycující stopy mizejícího světa. Tuto původní tématiku autor v posledních letech rozšiřuje o specifická fotografická zátiší, ve kterých zkoumá běžné předměty okolo nás. Důraz na „intuitivní“ nahodilost jejich výběru a soustředění na detaily ho přivádí až k samotnému zkoumání možností fotografického média. Trvalý zájem o prostor a vzájemné vazby v něm, které sleduje ve všech svých pracích, směřuje v kresbách a také v nejnovějších obrazech k dalšímu abstrahování a zjednodušování, ve kterém se odkaz na předmětnou skutečnost již zcela vytrácí. Jejich obsahová sdělení se nemění; jsou jen víc skrytá. Také jejich již ryze abstraktní forma se stává projekcí pocitů a emocí, ve kterých minulost stále znovu ožívá.

foto k článkuJindřich Růžička (nar. 1947 v Polici nad Metují) je znám především svou grafickou tvorbou, v jejímž rámci se zaměřil na tradiční hlubotiskovou techniku linorytu. Dlouhodobě se paralelně věnuje také kresbě, malbě a fotografii, je současně i literátem. O vystudování Střední odborné školy výtvarné v Praze (1962-1966) absolvoval pražskou Akademii výtvarných umění (1968–1974) u profesorů B.Svolinského, J.Smetany a L. Čepeláka.
foto k článkuOd roku 1980 vystavuje samostatně, např.: 2005 Galerie Klatovy/Klenová Dům U Bílého jednorožce; 2007 Galerie Hollar, Praha; 2010 Galerie výtvarného umění v Náchodě; 2011 Horácká galerie v Novém Městě na Moravě; 2016 Klášter Broumov a účastní se řady kolektivních výstav doma i v zahraničí. Za svou grafickou tvorbu získal řadu o cenění, mimo jiné v letech 2003-2005 a v roce 2008 v rámci Grafiky roku; v roce 2014 se stal držitelem Ceny Vladimíra Boudníka. Je zastoupený v 26ti sbírkách galerií, muzeí a dalších institucí u nás i v zahraničí.

Termín výstavy: 4. 4. – 17. 5. 2017
Topičův salon, Národní 9, Praha 1
Kurátorka výstavy Hana Larvová

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Jindřich Růžička: Ten stůl však už tam nestoj… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další události


Art Plus

Knižní akce

Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Čertův kožich
Čertův kožich
Hana Purkrábková: Ze života
Hana Purkrábková: Ze života

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Prostořekost

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder