Jan Harant BAUMAX x BOHNICE x AVU

Události - obrázek Dubnová výstava je zasvěcena Janu Harantovi, který je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze v oboru malba a Střední uměleckoprůmyslové školy v Jablonci nad Nisou se zaměřením na rytectví a tvarování raznic.

foto k článkuAutor rozvíjí sled záměrně banálních scén a příběhů, v nichž propojuje věcnost i jistou nenucenost výtvarné (a literární) formy, skutečnost i snění, a to místy se sebeironizujícím úsměvem či jemně melancholickým nádechem. Dokáže pracovat s rozehraným i redukovaným koloritem a zdařile střídá různé formy pochopení děje: někdy ztvárňuje scénu z pozice „lhostejného diváka“, jindy je emocionálně zaujatý, což dodává obrazům na bohatosti a vnitřním napětí. Jan Harant tímto ve své tvorbě obzvlášť poukazuje na negativa charakteristická pro dnešní konzumní společnost. Konkrétní prostředí se stalo součástí jeho existenciální zkušenosti a určilo i způsob jeho práce.

foto k článkuHlavními díly výstavy jsou tři velkoformátová plátna, z nichž každé symbolizuje jiné prostředí. V první malbě se Jan Harant vrací do firmy Baumax, ve které pracoval v letech 2007-2008. Druhý obraz zachycuje osamocenou figuru v bohnickém parku a v posledním díle je zobrazen pohled na ateliér 32, jenž se zrcadlí v oknech na Akademii výtvarných umění v Praze. Soubor maleb vyúsťuje v příběhovou linii, která čerpá z autorových osobních zážitků a podnětů, které se staly v jeho nedávné minulosti.

foto k článkuJan Harant (* 8. 2. 1984, Frýdlant v Čechách) vystudoval Střední umělecko průmyslová škola Jablonec nad Nisou, obor rytectví a tvarovnání raznic (1999-2003) a Akademie výtvarných umění v Praze, ateliér malířství III / škola doc. Michaela Rittsteina (2010-2016).
Má za sebou několik samostatných výstav v Praze nebo v Liberci, z nichž poslední skončila teprve nedávno v Galerii Michael´s Collection v Praze.
 Ve svých pracích reflektuje bytí jedince v konzumní společnosti, jeho samotu, přizpůsobování se okolí, které jedince vnitřně deformuje a svírá. Prostřednictvím obrazů sděluje světu své myšlenky, dojmy a pocity. Na jeho obrazech uvidíte Baumax (Hněv nebo radost?), ateliér, školu (Ateliér 32 na AVU), uvidíte zkoumání intimity mezi milenci (Milenci), uvidíte bilanci – jaké to bylo před a po nějaké, pro umělce zlomové, události nebo jaké by to mohlo být (Útěk ze ZOO).  Deník na plátně, vzpomínkové album i bilanční záznamník, dalo by se říci.

Galerie pod Palmovkou, Zenklova 34, Praha 8
25. 3. 2017 – 6. 5. 2017
Kurátorka: Karolina Klíčová Produkce: Lucie Vojtíšková, Anna Šlocarová

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Jan Harant BAUMAX x BOHNICE x AVU - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další události


Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní akce

Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Čertův kožich
Čertův kožich
Hana Purkrábková: Ze života
Hana Purkrábková: Ze života

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Svatební košile - Kresby k básni K. J. Erbena