Aukce výtvarného umění

Události - obrázek V nedělní aukci síně European Arts se bude dražit přes 360 vybraných výtvarných děl. Ta nejhodnotnější jsou z přelomu století a z období meziválečné moderny. Obdivovatelé Zdeňka Buriana dostanou šanci obohatit své sbírky o 17 jeho prací na papíře a 2 mimořádné malby.

foto k článkuNejvětší pozornost se bude upínat k dražbě mimořádného obrazu Václava Špály / Krajina s kolejemi (1912, olej na lepence, 50 x 66,5 cm). Jde totiž o autorovo raritní fauvistické dílo, které je v kontextu jeho tvorby výjimečnou prací, a o to větší je jeho sběratelská hodnota. Sedmadvacetiletého malíře pravděpodobně inspirovala krajina v okolí Sobotky. Vyvolávací cena začne na 3,9 milionu korun.

Charizmatický olej Krajina s kolejemi je zaměřen na motiv velmi typický pro českou krajinu, ovšem ve Špálově podání, díky svěžímu uvolněnému rukopisu, představuje velkolepě ztvárněný kus živé přírody. Lehkost provedení malby a práce s prosvítající podložkou, především v horní části výjevu, vnáší do obrazu vzdušnost a dynamiku, která je podpořena energickými tahy štětce tolik vlastními Špálovu výtvarnému vyjádření. Jedná se o raritní fauvistické Špálovo dílo blízké ikonickým dílům Krajina u Sobotky či Cesta na Lopudu. Jeho výtvarné pojetí se přidržuje přirozené podoby vnější reality. Námět obraz pochází pravděpodobně z okolí Sobotky, kde se roku 1904 usadili Špálovi rodiče a kde často pobýval i jejich syn Václav.

Mimořádný obraz z majetku Karla Čapka

foto k článkuHodnotu Nocturna, excelentní malířské práce Josefa Ullmanna, významného krajináře, jednoho z průkopníků impresionismu u nás (kolem r. 1900, olej na plátně adjustovaném na lepence, 95 x 75 cm), značně obohacuje také zajímavá provenience. Mistrovské rané dílo Josefa Ullmanna z majetku spisovatele Karla Čapka, v němž autor rozehrává kolorit do opojné palety tónů, spíš zdušených, celek je sonorní melodií v mollovém ladění s elegickým, lehce melancholickým vyzněním – jako bychom slyšeli kultivovaný projev Dvořákových Dumek či Sukových secesních kusů, jde do aukce s vyvolávací cenou 500 000 korun, odhadní cena je stanovena na 1 – 1,5 milionu korun.

foto k článkuDalším mimořádně zajímavým dílem v široké nabídce březnové aukce European Arts je publikovaný olej na plátně Maxe Švabinského / Anna Vejrychová jako múza, který byl restiutován z Národní galerie v Praze potomky slavného českého sběratele a mecenáše umění Jindřicha Waldese. Obraz je opatřen štítkem Waldesovy obrazárny W č. 107 a štítkem NG v Praze O 1806. O tomto oleji se zmiňuje také Jana Orlíková ve své publikaci Ráj a mýtus, Gallery, Praha 2001, na straně 64. Vyvolávací cena byla stanovena na 2 300 000 korun.

foto k článkuJosef Šíma, vyhledávaný autor, který žil od roku 1921 v Paříži bude v nedělní aukci v Obecním domě v Praze zastoupen šarmantní kresbou, Běla Kašparová (1926, akvarel a tuš na papíře, 98 x 55 cm), z doby, kdy stoupal jeho zájem o portrét. Odhmotněné tělo zobrazené malířky zakončuje typický Šímův ostrý, řezaný profil hlavy, v němž jsou jen modré oči a výrazná ústa, jejichž tušovou kresbu podporuje akvarel, zatímco vlasy jsou spojené s okolním prostorem. Máme tak před sebou výjimečně půvabnou práci jak velmi vyspělým provedením, tak velikostí, která byla pro tehdejší Šímovy kresby typická. Aukce začne na ceně 900 000 korun.

foto k článkuMilovníky moderního slovenského umění jistě zaujme obraz Kompozice, jehož autorem je jeden ze zakladatelů moderního malířství a grafiky na Slovensku, mnohostranný umělec Ludovít Fulla (1933, olej na plátně, 17 x 15 cm). Přes nevelký rozměr vyniká tato práce velkorysou kompozicí. Vyvolávací cena je 1,2 milionu korun.

foto k článkuPo právě skončené úspěšné výstavě Vzdálené světy, kterou European Arts uspořádali Zdeňku Burianovi ve svých prostorách, nabídne nyní tato síň v aukci 17 jeho prací na papíře a 2 obrazy. Oba byly k vidění také na velké Burianově výstavě v Jízdárně Pražského hradu v roce 2005. Dobrý bílý muž z Lambaréné (1962) má vyvolávací cenu 400 000 a Krutá Diana (1963) 700 000 korun.

European Arts Investments s.r.o.
AUKČNÍ DEN - Výběr výtvarného umění
19. března 2017 od 13.00 Grégrův sál Obecního domu, Praha 1, Náměstí republiky 5

Aukce výtvarného umění - www.iUmeni.cz ()

Velké putování Vlase a Brady
Velké putování Vlase a Brady
Karel Valter. Ostnaté vzpomínky
Kamil Lhoták: SIC ITUR AD ASTRA