3 LITR – třetí ročník knižního veletrhu autorských a uměleckých publikací

Události - obrázek

Od pátku 22. do neděle 24. září 2017 proběhne v kulturním a komunitním prostoru W7 v Olomouci třetí ročník knižního veletrhu LITR zaměřeného na autorské a umělecké publikace a jejich prezentaci, ale také na fenomény spojené s nízkonákladovým vydáváním knih nebo časopisů

Prodejní veletrh autorských knih, uměleckých artefaktů a exkluzivních, především papírových produktů je jedinečně provázaný s festivalovou atmosférou bohatého doprovodného programu, který zahrnuje prezentace nakladatelů, grafiků, spisovatelů či performerů, jedinečné tvůrčí dílny pro děti i dospělé, svébytná koncertní vystoupení i výstavy současného výtvarného umění.

foto k článkuLITR oslovuje návštěvníky zaměřením na malá knižní nakladatelství i samostatně fungující (zavedené i začínající) tvůrce. Cílem je seznámit širokou veřejnost s tvorbou mladých umělců, designérů, ilustrátorů či studentů výtvarných oborů a s unikátní produkcí nezávislých nakladatelství a vydavatelství. Návštěvníci tak mají příležitost prohlédnout si originální publikace, které jsou často dostupné především ve specializovaných knihkupectvích nebo na internetu.

Bohatý program pro děti i pro dospělé

foto k článkuHlavní program festivalu tvoří prodejní veletrh. V sobotu a neděli 23. a 24. září se formou vlastních prodejních stánků představí od 10:00 do 20:00 na tři desítky tuzemských nakladatelů, výtvarníků a umělců, např. knižní vydavatelství HOST Brno, grafická dílna Uutěrky, nakladatelství Nová beseda, pražské papírnictví Papírna, velkoobchod s papírem Papyrus, literární časopisy PLAV, Sedmá generace a Raketa, knihkupectví Artmap, publikační řada Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, ateliér Reklamní fotografie Fakulty multimediálních komunikací na UTB ve Zlíně nebo Nakladatelství Akademie výtvarných umění v Praze a mnoho dalších.

foto k článkuLITR již tradičně uspokojí dětské i dospělé zájemce o tvůrčí dílny. Pod odborným vedením lektorky Kateřiny Dobroslavy Drahošové si děti osvojí základy kresby a malby pastelem a hravou formou se naučí vytvářet vlastní motivy a šablony. S časopisem Raketa se pod vedením nakladatele Joachima Dvořáka (Labyrint) děti vypraví na dobrodružství s Doktorem Rackem a vytvoří si vlastní komiksový příběh. S Annou Pleštilovou z nakladatelství Bylo nebylo si vyzkouší nejrůznější výtvarné techniky a vytvoří dopisní překvapení pro své blízké, i s vlastnoručně vyrobenou obálkou a známkou
. Pro dospělé budou připraveny workshopy typografa Jana Filípka, kde si návštěvníci osvojí rozmanité  techniky kaligrafie, nebo workshop olomoucké knižní dílny Parapet, která povede tvůrčí dílnu ručně šitého fotoalba.

foto k článkuV průběhu sobotního veletrhu se ve Freskovém sále odehraje otevřená dílna .Upupæpop, kde si návštěvníci během celého dne budou moci vyzkoušet techniku knihtisku na knižním lisu a odnést si tak domů na památku vlastní ruční tisk. V návaznosti na workshop pak v neděli 24. září proběhne přednáška dílny Upupæpop o znovuobjevování knihtisku a současných trendech polygrafie.

Všechny workshopy a doprovodné programy jsou zdarma v rámci vstupenky na festival v ceně 20 Kč bez předchozí registrace.

foto k článkuV rámci doprovodného programu bude probíhat tradiční prezentace nakladatelů, kteří se veletrhu osobně zúčastní, a olomoucká PechaKucha, kde se ve spolupráci s PechaKucha Night představí spisovatelé, grafici, ilustrátoři, malíři a vizuální umělci, např. malíř a streetartista Masker, audiovizuální tvůrce Tomáš Moravec, autor dětských knih a komiksů Martin Šinkovský či grafický designér a autor vizuálního stylu LITRu .Radim Měsíc.

foto k článkuLetošní výstavní program je cílen především na vizuální tvůrce, jejichž výstavy úzce souvisí s vydáním tematických publikací - provoz nové olomoucké Galerie XY na Dolním náměstí bude zahájen výstavou Tomáše Moravce Palindrom #2, která odhalí podmínky vzniku konkrétního pohyblivého obrazu. V průběhu výstavy trvající do 27. 10. bude pokřtěna monografická kniha autora. Ve Vitríně Deniska se představí sochař a performer Martin Zet s instalací Denis, v rámci vernisáže proběhne také křest stejnojmenné autorské knihy. Ve spolupráci s pořadatelem LITRu, organizací PAF, byla v loňském roce vydána publikace Zvláštní okolnosti – Ilustrovaný průvodce zaniklými, odstraněnými a odsunutými realizacemi ve veřejném prostoru z období socialismu obsahující ilustrace vizuálního umělce Jana Šrámka, který v rámci výstavy Zvláštní okolnosti připraví velkoformátové tisky z knihy speciálně pro Galerii W7. V sobotu pak proběhne vernisáž výstavy Jakuba Zajíčka v partnerském coworkingovém centru Vault 42.

foto k článkuVe večerních hodinách na Wurmově 7 vystoupí dva originální hudebníci. V pátek se představí olomoucký ukulelista Jiří Neděla se svým sólovým projektem Åncient Teenager a zahraje skladby z připravovaného alba LoFi:DIY, které vyjde tento podzim. V sobotu pak divadelní sál W7 rozezní elektronika v kombinaci s živým zpěvem, mixováním stop a improvizací malíře a hudebníka Igora Korpaczewskeho, který vystoupí se svým posledním projektem Ewski.

Bližší informace naleznete na www.litrolomouc.cz a www.facebook.com/litrolomouc.

3 LITR – knižní veletrh autorských a uměleckých publikací
W7 – kulturní a komunitní prostor, Wurmova 7, Olomouc, 22.–24. září 2017

Partnery projektu jsou PAF, Statutární město Olomouc, Olomoucký kraj, Ministerstvo kultury ČR, Papyrus, Parapet, Grafické papíry, Upupaepop, Divadlo na cucky, Kulturní a komunitní prostor W7, PechaKucha Night Olomouc, Vault 42, Radio Haná, ArtMap, jlbjlt.cz, A2, Swine Daily, Tvar, iUmeni.cz, CZECHDESIGN.CZ. Knižní veletrh LITR pořádá PAF Olomouc (www.pifpaf.cz).

3 LITR – třetí ročník knižního veletrhu autorských a uměleckých publikací ~ iUmeni.cz ~

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Další články

Události - obrázek

ČS KONCEPT 70. LET

Nástup konceptuálního umění na počátku 70. let znamenal posun zájmu od estetických a materiálových kvalit díla k jeho osobnímu, sociálnímu, historickému a často i teoreti … Celý článek

Události - obrázek

FOTOEXPO 2017 – ocitnete se ve zcela odlišných krajinách

Krajinářská fotografie se pro něj stala „tím pravým ořechovým“, přestože se sám se považuje za „antituristu“, který preferuje zcela jiné sportovní aktivity, než je drápán … Celý článek

Události - obrázek

Více než pták

Dvacet pět let umělecké spřízněnosti Hanse Birdmana & Jense Mohra Celý článek

Události - obrázek

Podzimní aukce výtvarného umění

Nedělní aukce v Obecním domě v Praze nabídne sběratelům a milovníkům umění ojedinělou kolekci mnohokrát vystavovaných a publikovaných obrazů Zdeňka Buriana. Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

Váš vstup do světa aukcí - imgReklama