Podzim ve Veletržním paláci: Tři století americké grafiky a současné umění

Události - obrázek

Podzimní výstavní sezónu ve Veletržním paláci Národní galerie v Praze definují dva klíčové prvky – Spojené státy americké a současné umění. Po nedávno zahájené výstavě Henriho Rousseaua ožívá slavnými jmény světového umění i holešovický palác.

Výstava Americká grafika tří století z National Gallery of Art ve Washingtonu přiváží do Prahy Andyho Warhola, Jacksona Pollocka, Jamese McNeilla Whistlera nebo Marry Cassatovou. Další výstavy v čele s projektem o umělecké spolupráci Jiřího Kovandy spojují témata současnosti a mládí.

Cesta do americké historie

foto k článkuVýstava americké grafiky je přehlídkou klíčových momentů amerického grafického umění a představuje více jak 140 exponátů od počátku 18. století do nedávné minulosti. Čechům neznámá jména autorů prvních rytin představují exkurz do historie USA – objevování nové země, fascinaci přírodními krásami, setkání s původními obyvateli. Výstava sleduje proměny námětů v 19. století – politické dění či průmyslový rozkvět, k nimž se v první polovině 20. století připojují první zobrazení odvrácené strany amerického snu a reakce na evropské válečné katastrofy.

„Mnohá jména poloviny 20. století již české publikum dobře zná – mnohdy ale neví, že slavní umělci jako Jackson Pollock nebo Alexander Calder tvořili i grafické listy. Na přehlídce amerického umění samozřejmě nemohou chybět ani ikony pop artu 60. let 20. století, jako Roy Lichtenstein, Andy Warhol, ale i další slavná jména jako Jasper Johns, Robert Rauschenberg či Claes Oldenburg,“ uvádí kurátorka výstavy Alena Volrábová.

Jiří Kovanda a mladá česká umělecká scéna

foto k článkuVýstava Třetí mysl. Jiří Kovanda a (Ne)možnost spolupráce není tradiční monografickou výstavou – soustřeďuje se totiž na aspekty spolupráce v dosavadní umělecké činnosti Jiřího Kovandy. Expozice představuje instalace, sochy i performace, které vznikaly společně a v dialogu třeba s Jiřím Davidem, Evou Koťátkovou nebo Barborou Kleinhamplovou. „Výstava zdůrazňuje především performativnost současné umělecké produkce. Respirium Veletržního paláce se tak stane prostorem prolínajícího se jeviště a hlediště, v němž se budou znovu přehrávat performativní součásti děl, a bude se o nich diskutovat, tzv. živou výstavu doprovodí rozsáhlý program pro veřejnost, “ říká kurátor výstavy Adam Budak.

Ryze skupinovou výstavou je nový pravidelný výstavní projekt, jenž bude ve dvouletých cyklech mapovat nastupující generaci české umělecké scény. Kurátorská dvojice Edith Jeřábková a Chris Sharp podává po desítkách návštěv ateliérů mladých umělců svoji zprávu portřednictvím prvního ročníku biennále Against Nature.

Cykly a ceny

foto k článkuPodzim přináší také nové kapitoly cyklických projektů v přízemí Veletržního paláce. Šestá kapitola Moving Image Department se zaměřuje na témata architektury času a architekturu jako nástroj temporality, která prezentuje na dílech fotografky Markéty Othové, Josefa Daberniga či avatgardní filmařky Mayi Deren. Projekt Introducing představuje americkou umělkyni Megan Clark pod vedením mexické kurátorky Jimeny Mendozy. V centru „trojrozměrné básně“ – výstavy Poetry Passage – je tentokrát téma smyslnosti zvuku reprezentované videem Já jsem ústa polské výtvarnice Agnieszky Polské.

foto k článkuNárodní galerie hostí v této výstavní sezóně také letošní ročník Ceny Jindřicha Chalupeckého. Přízemí Veletržního paláce představuje nové projekty pětice finalistů – Aleše Čermáka, Kataríny Hládekové, Anny Hulačové, Matyáše Chocholy a Johany Střížkové, kteří pracují s řadou aktuálních témat, jako jsou otázky sociální solidarity, práce, ekologie, medicíny, spirituality či změněných stavů vědomí. Umělci ztvárňují své záměry skrze řadu médií od klasické sochy přes instalace a videa až po performance překračující čas i prostor výstavy. Novinkou je uvedení hosta, laureáta zahraniční ceny, kterým je letos francouzská umělkyně Laure Prouvost (1978), laureátka Turner Prize z roku 2013. Již podruhé se na půdě Národní galerie uskuteční rovněž výstava finalistů StartPoint – ceny pro diplomanty evropských uměleckých škol.

Veletržní palác ožívá současným a mladým uměním, což naprosto konvenuje s našimi cíli lákat do galerie mladou návštěvnickou generaci. V nedávné době došlo rovněž k prodloužení projektu volného vstupu pro děti, mládež a studenty do 26 let ve spolupráci s Komerční bankou. Celé přízemí Veletržního paláce, tj. nyní třeba i výstava finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého, je navíc přístupné zdarma pro všechny po celý rok,“ komentuje situaci generální ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt.

Podzimní výstavní sezóna bude ve Veletržním paláci zahájena 4. října v 18.30 a celý večer bude již tradičně otevřen široké veřejnosti. Kromě vernisáže výstav a zahájení aktuálního ročníku Fotograf Festivalu bude na návštěvníky čekat i další doprovodný program včetně setkání s jednotlivými umělci přímo ve výstavních prostorech.

Zdroj: Národní galerie v Praze

Podzim ve Veletržním paláci: Tři století americké grafiky a současné umění ~ iUmeni.cz ~

Publisher: iUmeni.cz

Další články

Události - obrázek

Největší fotografická událost podzimu!

Již tuto sobotu 22. října proběhne v Národním domě na Vinohradech 4. ročník veletrhu a festivalu současné fotografie – FOTOEXPO 2016, který je největším svátkem fotograf … Celý článek

Události - obrázek

Retrospektiva Jiřího Anderleho v Obecním domě

Retrospektivní výstavu k osmdesátinám Jiřího Anderleho, představující autorovu tvorbu od začátku šedesátých let až po současnost, připravila a.s. Obecní dům ve spolupráci … Celý článek

Události - obrázek

Galerijní provoz v praxi

Studentů Fakulty výtvarných umění VUT a předmětu Galerijní provoz a umělecký trh v praxi předvedli svá díla v galerii Solo offspace a nabídli je k prodeji. Celý článek

Události - obrázek

Mimořádný obraz Jana Preislera v aukci

Dominantou nedělní aukce síně European Arts, která se uskuteční 2. října v Obecním domě v Praze je mimořádný obraz Jana Preislera - Tři dívky v lese, který významně oboha … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

Gakerie KODL - aukce 26.5.2024 - imgReklama