DUŠE PRA/LESA v Egon Schiele Art Centru

Události - obrázek Tři nové samostatné výstavy umělců z  České republiky a Peru, doplněné o umělecké předměty i věci denní potřeby obyvatel peruánské Amazonie, na ploše 3000m2 budou přístupné celou letní sezónu denně od 10:00 do 18:00 hodin.

22.4.-30.10.2016
Egon Schiele Art Centrum, Český Krumlov


Výstavy představí umělce:

 • Otto Placht (1962): PARALELNÍ SVĚTY (obrazy, kresby)
 • Jaroslav Hněvkovský (1884 - 1956): OBRAZY Z DŽUNGLE (obrazy, kresby)
 • Dimas Paredes Armas (1954, Peru): VIZE A SNY AYAHUASCY (obrazy)
 • foto k článkuVýstavy roku 2016 jsou zastřešeny společným názvem DUŠE PRA/LESA. Jde o název jednoho z Váchalových barevných dřevorytů a Egon Schiele Art Centrum tak navazuje na loňskou úspěšnou „váchalovskou“ sezónu, na mysteriózní Šumavu nejen Josefa Váchala, ale i Jana a Františka Seidelových a Ondřeje Malečka.

  Sály Egon Schiele Art Centra letos zaplnily obrazy s lesy a pralesy z jiných kontinentů. „Prostřednictvím obrazů i mnoha dalších uměleckých předmětů, ale i věcí denní potřeby se k nám dostali původní obyvatelé vzdálených končin - jejich umění, tradice a historie,“ láká na výstavy ředitelka galerie Hana Jirmusová Lazarowitz.

  foto k článkuVýchozím podnětem v přípravách tohoto tématu a cyklu výstav se stalo dílo českého výtvarníka Otto Plachta. Malíře, o kterém jsme dlouhá léta jen slýchávali, protože žil většinou v peruánské Amazonii, kde byl přijat indiánským kmenem Shipibo. „Když už se nám podařilo navázat spojení a začali jsme s přípravami výstavy, rozvinula se spolupráce do prostoru našeho domu tak, že postupně obsadila tři tisíce metrů čtverečních. Otto Placht přizval ke spolupráci i svého dlouholetého peruánského přítele a kolegu Dimase Paredese Armase a náš zájem o inspirační zdroje obou umělců byl po mnohaměsíčních náročných přípravách v Peru korunován i úspěšným odbavením 22 beden s užitým uměním, ale i věcmi každodenní potřeby původních obyvatel, jako je keramika, hračky, nádobí atd.,“ prozrazuje Hana Jirmusová Lazarowitz.

  foto k článku„Během výše uvedených příprav se k nám díky drobné zmínce v MF Dnes dostala informace o dílu malíře Jaroslava Hněvkovského (1884-1956), vystaveném ve středočeském Žebráku.
  Velmi zajímavá paralela romantických a dobrodružných kroků umělců, které dělí téměř století, tedy Plachtova cesta a život v Amazonii v 90. letech 20. století a Hněvkovského pobyt v Indii mezi lety 1909 až 1913 (období, kdy se po Českém Krumlově pohyboval, žil zde a tvořil Egon Schiele) nás donutila pokusit se tuto výstavu z Žebráka vypůjčit a v Krumlově představit. Díky velkorysosti Středočeského kraje, vedení Muzea Českého krasu v Berouně i Města Žebrák, se tento záměr podařil - za tento výjimečný a vstřícný přístup velice děkujeme,“ říká dále Hana Jirmusová Lazarowitz.

  foto k článkuEgon Schiele Art Centrum velmi děkuje také umělcům: Otto Plachtovi, který během loňského několikaměsíčního pobytu v ateliérech Schieleho Centra vytvořil desítky velkoformátových obrazů plných příběhů a sytých barev džungle i jihoamerické ulice, aby se na podzim téhož roku přesunul do Peru, kde se vedle příprav monumentálního transportu věnoval malbě obrazů z barev připravených z místních rostlin, jejich plodů, kůry stromů ap.; výsledky této práce – obrazy jemných přírodních barev (které se navíc v průběhu času proměňují), dovezené ještě mokré, zabírají celý jeden sál!
  Poděkování patří také Dimasi Paredesovi Armasovi, který kvůli této výstavě poprvé ve svém životě opustil svoji zemi, aby přicestoval do České republiky, zúčastnil se zde vernisáže a věnoval se tvůrčí práci v českokrumlovském ateliéru.

  „Děkuji všem, kteří s tímto velkým projektem jakkoliv pomohli – finančně, morálně i fyzicky, svojí přítomností a prací i dobrým slovem. Bez vás bychom to nezvládli a ani by nás to nebavilo, děkuji,“ dodává ředitelka Egon Schiele Art Centra Hana Jirmusová Lazarowitz.

  Výstavy se konají za podpory:
  Muzeum Českého krasu p. o. (Beroun), Zámek Týnec, národní kulturní památka; Nadace Sabarsky-Sonnberger, Město Český Krumlov, Jihočeský kraj, Velvyslanectví Indie v Praze, Velvyslanectví Peru v Praze, Mono Coto Trade S.R.L., Bastaflora art&craft, Dragonpress, s. r. o.

  Zdroj: Egon Schiele Art Centrum Český Krumlov

  Publisher: iUmeni.cz

  DUŠE PRA/LESA v Egon Schiele Art Centru - www.iUmeni.cz ()

  Zpět na výpis


  Další události


  Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

  Knižní akce

  Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
  Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
  Čertův kožich
  Čertův kožich
  Hana Purkrábková: Ze života
  Hana Purkrábková: Ze života

  Z ostatních rubrik

  Knižní novinka

  Svatební košile - Kresby k básni K. J. Erbena