Největší výstava české krajinomalby – MÁ VLAST

Události - obrázek Spolek výtvarných umělců Mánes a Správa Pražského hradu připravují po více než třiceti letech zásadní výstavu mistrů české krajinomalby 18. až 21. století pod názvem Má vlast – pocta české krajinomalbě.

foto k článkuMikoláš Aleš, Josef Lada, Antonín a Josef Mánesové, Emil Filla, Toyen, Julius Mařák, Václav Špála, Antonín Slavíček nebo Jan Zrzavý, to jsou jen některá jména z mnoha desítek slavných krajinářů, jejichž díla budete moci zhlédnout od 4. září do 1. listopadu v Jízdárně Pražského hradu a Galerii Diamant S.V.U. Mánes.

foto k článkuJediná srovnatelná expozice s touto současnou byla uspořádána před dvaatřiceti lety akademikem Jiřím Kotalíkem ve Valdštejnské jízdárně. Některá díla připravovaná pro výstavu Má vlast nebyla dosud nikdy veřejně prezentována.
Krajinomalba patřila a patří celosvětově k divácky a návštěvnicky nejpřitažlivějším výtvarným okruhům. Krajiny coby všeobecně srozumitelné a emočně sdílné obrazy evokují jednoznačně pozitivní pocity, jako jsou domov, rodina, svoboda, vlast, harmonie.

foto k článkuVýstavou chceme posílit vědomí národní důležitosti, ukázat rozmanitost koutů celé vlasti, rozličné typy uměleckého pojetí krajinomalby v běhu několika po sobě jdoucích generací. Díla však nepředstavují jen krásu naší země. Na výstavě pro ucelený dojem z díla českých krajinářů najdete mezi vystavenými obrazy ozvuky z cest a dálek zachycených českýma očima. Uvidíte zde i nestárnoucí scenérie z Francie, Itálie, pobřeží Jadranu a dokonce i z exotických krajin, jako jsou například Čína nebo Cejlon, dnešní Srí Lanka.

O organizátorech:

foto k článkuSpolek výtvarných umělců Mánes vznikl v roce 1887 a existuje dodnes. Od svého počátku sdružuje malíře, sochaře, architekty, skláře, kunsthistroriky a stal se součástí našeho kulturního a společenského života. Hrdě se hlásí k odkazu Josefa Mánesa. Jeho prvním předsedou byl zvolen Mikoláš Aleš. Spolek postavil a vlastnil Spolkový dům Mánes, který mu byl nezákonně zabaven komunistickým režimem.

Správa Pražského hradu je příspěvkovou organizací, jejímž účelem je zejména vytváření materiálních podmínek a zajištění technického servisu pro výkon ústavních funkcí prezidenta republiky a správa a provoz areálu Pražského hradu a zámku Lány.

Ivan Exner, předseda S.V.U. Mánes

Zdroj: www.vystavamavlast.cz

Publisher: iUmeni.cz

Největší výstava české krajinomalby – MÁ VLAS… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další události


Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní akce

Ladislav Sutnar: Venuše
Ladislav Sutnar: Venuše
Linie, světlo, stín
Linie, světlo, stín
Jiří Petrbok. Hořící srdce
Jiří Petrbok. Hořící srdce

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Militantní modernismus