Brněnská muzejní noc 2015

Události - obrázek

Taky se už nemůžete dočkat tradiční Brněnské muzejní noci? Tak neváhejte, otevřete si diáře, nalistujte sobotu 16. května a zapište si čas od 18:00 do 24:00 hodin. Právě v tento večer budou už po jedenácté otevřena nejen brněnská muzea, galerie a další kulturní prostory až do pozdních nočních hodin!

V jedinečné atmosféře si budete moci prohlédnout výstavy v historických muzejních budovách v centru města, vystoupat na vyhlídkovou věž Staré radnice, navštívit expozici v poštovním vagonu na hlavním nádraží nebo rozkrývat taje genetiky v novém Mendelianu.

foto k článkuSvé stálé expozice i aktuální výstavy pro návštěvníky otevřou všechny známé brněnské instituce, mezi něž patří Moravská galerie, Technické muzeum, Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna, Dům umění města Brna, Muzeum Brněnska, Muzeum romské kultury, Mendelovo muzeum, Diecézní muzeum, dále Adam Gallery, Turistické informační centrum města Brna, Muzeum loutek v Divadle Radost i líšeňská Zetor Gallery. Expozici Muzea vlakové pošty na brněnském hlavním nádraží můžete spojit s návštěvou historického železničního vagonu nebo s projížďkou v parní lokomotivě, které nabízí Klub přátel kolejových vozidel. Pestrý kulturní program tradičně nabídne Knihovna Jiřího Mahena, zklidnění a duchovní prožitek Červený kostel i katedrála Sv. Petra a Pavla. Moderní interaktivní exponáty, které pomáhají lépe porozumět světu kolem nás, zajděte vyzkoušet do Vida! science centra, pokud vás však lákají spíše historické prostory, určitě neopomeňte navštívit sály Nové radnice nebo Brněnské podzemí.

Jako každoročně bude i při letošní „noci v muzeu“, probíhat na mnoha místech v Brně i okolí bohatý kulturní program. Chcete-li poznat nové místo na kulturní mapě Brna, nechejte si ujít komponovaný večer autorů nezávislé audiovizuální scény v centru Industra. A pokud se vám s půlnocí ještě nebude chtít jít spát, můžete zůstat i na tamní afterparty.

Na většině míst bude, jako již tradičně, vstup úplně zdarma, nebo za dobrovolnou či symbolickou částku. Výši a případné další podmínky (rezervace, předprodej, limity počtu návštěvníků) si jednotliví pořadatelé určují sami, a proto při plánování „své“ muzejní noci nezapomeňte sledovat programové informace.

foto k článkuKompletní nabídku jedenácté brněnské muzejní noci najdete na webu a facebooku BMN a v tištěné brožuře, která slouží jako průvodce nočním muzejním programem. Krom podrobného harmonogramu nabídne opět i souhrnný jízdní řád speciálních autobusových linek Dopravního podniku města Brna, které budou návštěvníkům bezplatně k dispozici, a mapku pro lepší orientaci. V týdnu před konáním akce bude tradičně fungovat informační autobus na brněnském Náměstí Svobody. Ty, kteří raději využívají elektronická média, jistě potěší, že domovská stránka www.brnenskamuzejninoc.cz bude letos poprvé mít také verzi pro mobilní telefony. Díky ní budete moct mít program celého večera, i se všemi aktualitami, stále u sebe! Zahraniční návštěvníci nebo studenti, jimž se Brno stalo přechodným bydlištěm, jistě uvítají také anglickou verzi webu.

foto k článkuNa jedenáctý ročník, kterým vstupuje tato jedinečná akce již do druhé dekády své existence, se těší i její koordinátorka Kateřina Tlachová: „Brněnská muzejní noc vstupuje do druhého desetiletí své existence jako mladá dáma, která už dosáhla jistého společenského postavení, vyrostla z dětských bačkorek a už ví, co se sluší a patří. Přitom si však stále drží svůj okouzlený pohled na svět, kdy je vše nové, překvapivé, zábavné – a nadšeně přijímá každou výzvu k experimentování i vylomeninám! Má své přátele, příznivce, ale i autority, o něž se s důvěrou opírá a které jí dodávají zdravé sebevědomí. Letos na sebe tuto roli vzala Společnost přátel Moravské galerie a společně s Moravskou galerií se podílí na organizačním i finančním zajištění této krásné, ale i náročné akce. Pokud by si někdo náhodou myslel, že po deseti letech už muzejní Brno nemá čím překvapit, tak by se mýlil: Během uplynulého roku se otevřela tři zcela nová zařízení – zábavní a vzdělávací park Vida! science centrum v areálu brněnského výstaviště, návštěvnické centrum Mendelianum – atraktivní svět genetiky, které je součástí Moravského zemského muzea, a COPA – centrum zaměřené na památky architektury 20. století. Velmi zajímavá jsou muzea malá velikostí, ovšem nikoli významem, jako je například Mahenův památník, Památník Leoše Janáčka nebo Diecézní muzeum. A víte, že máme v Brně i jedno univerzitní muzeum – schválně, kde ho najdete? Muzejní noc je zkrátka příležitostí k objevům a návštěvníci se vždycky mají na co těšit!“ uvedla organizátorka Brněnské muzejní noci.

POŘADATELÉ BRNĚNSKÉ MUZEJNÍ NOCI 2015 / 20 institucí

Diecézní muzeum
Dům umění města Brna
Mendelovo muzeum MU
Moravská galerie v Brně
Moravské zemské muzeum
Muzeum Brněnska (Předklášteří, Rajhrad, Prace)
Muzeum města Brna
Muzeum romské kultury
Technické muzeum v Brně
Adam Gallery
Červený kostel
Knihovna Jiřího Mahena v Brně
Muzeum loutek Divadla Radost
Muzeum vlakové pošty a Klub přátel kolejových vozidel
Nová radnice
Turistické informační centrum města Brna
VIDA! Science centrum
Zetor Gallery
Metodické centrum moderní architektury v Brně
a další: Industra, Galerie Mini FA VUT, ...

PARTNEŘI BMN 2015

Brněnská muzejní noc se koná pod záštitou primátora statutárního města Brna Petra Vokřála, biskupa brněnského Vojtěcha Cikrleho a hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška. Je součástí Festivalu muzejních nocí Asociace muzeí a galerií ČR. Uskutečňuje se za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Brna; významným způsobem se na ní podílí Dopravní podnik města Brna, který zajišťuje bezplatnou dopravu návštěvníků do výstavních budov mimo centrum města.

Zdroj: www.moravska-galerie.cz

Brněnská muzejní noc 2015 ~ iUmeni.cz ~

Publisher: iUmeni.cz

Další články

Události - obrázek

3ARTbeat festival - výzva pro umělce

3ARTbeat festival zve oficiálně všechny milovníky alternativy, hudby a umění k zapojení se do zbrusu nového festivalu v Ostravě, který své brány otevře 31. 7. 2015 – 1. 8 … Celý článek

Události - obrázek

Sceranková a Sterec jsou podruhé ve finále Chalupeckého ceny

Finalisty 26. ročníku prestižní Ceny Jindřicha Chalupeckého jsou Vojtěch Fröhlich, Lukáš Karbus, Barbora Kleinhamplová, Pavla Sceranková a Pavel Sterec. Pětice zahrnuje t … Celý článek

Události - obrázek

V Ostravě se chystá jedinečný projekt propojující hudbu, umění a divadlo

ZROD – OHEŇ - RYTMUS... Triáda témat, která bude v letošním létě doprovázet návštěvníky 3artbeat festivalu konaném v Ostravě konkrétně v prostorách bývalého černouhelného … Celý článek

Události - obrázek

Czech Grand Designéry roku 2014 jsou Dechem

V sobotu 14.3.2015 byly vyhlášení vítězové cen Czech Grand Design za rok 2014. Cena, kterou bylo letos kimono od módní návrhářky Moniky Drápalové, byla udělena celkem v j … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - buďte také součástí portálu iUmeni.cz - propagace - imgReklama