Za krásnější svět. Tradicionalismus v architektuře 20. a 21. století - Martin Horáček

Recenze - obrázek Proč se nám líbí památky a stará města? Proč nás nicméně překvapují novostavby s klasickými sloupy a ornamenty? Jak se v uplynulém století sympatie ke starým – tradičním – architektonickým formám vyrovnávaly s novými potřebami?

Co všechny tyto formy spojuje a jak nám mohou nadále prospívat? Cestu k odpovědím na tyto a podobné otázky nabízí kniha Za krásnější svět. Předkládá dějiny tradicionalistické architektury ve 20. a 21. století – první takové dějiny v českém jazyce a dosud nejdůkladnější i ve světovém kontextu. Kniha stojí na průkopnické analýze úlohy vkusu v diskusi o architektuře a na rozboru současného zahraničního úsilí postavit teorii architektury na vědeckou bázi. Z tohoto základu vychází historické kapitoly, probírající odborně objevným a zároveň čtivým způsobem stavby a osobnosti reprezentující tradicionalistický přístup v architektuře a památkové péči ve světě a v českých zemích od konce 19. století do současnosti. Kniha je určena historikům a kritikům umění, architektům, urbanistům, památkářům, studentům těchto oborů a dalším zájemcům o architekturu a péči o životní prostředí.

Martin Horáček (1977) je historik a teoretik architektury. Narodil se v Olomouci, od roku 2009 žije v Brně. Studoval dějiny umění na Univerzitě Palackého v Olomouci, nyní působí na Ústavu architektury Fakulty stavební Vysokého učení technického v Brně a na Katedře výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Zabývá se architekturou 18.–21. století, památkovou péčí, historiografií a teorií umění. Je autorem knihy Přesná renesance v české architektuře 19. století: Dobová diskuse o slohu (2012), spoluatorem knih Slavné vily Olomouckého kraje (2007), Slavné vily Čech, Moravy a Slezska (2010) a Naprej! Česká sportovní architektura 1567–2012 (2012).

Zdroj: www.barrister.cz

Publisher: iUmeni.cz

Informace o knize

Název: Za krásnější svět
Autor: Martin Horáček
Rok vydání: 2013

Koupit tuto knihu u nás

Za krásnější svět. Tradicionalismus v archite… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další recenze


Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní akce

Linie, světlo, stín
Linie, světlo, stín
Kalendář Cesty domů 2023 - Ledový zámek
Kalendář Cesty domů 2023 - Ledový zámek
Jiří Petrbok. Hořící srdce
Jiří Petrbok. Hořící srdce

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Básně a kresby (z fotoalba) – Květa Válová