Představujeme: Muzeum Montanelli (MuMo)

Recenze - obrázek Muzeum Montanelli (MuMo) je jedním z mála soukromých muzeí výtvarného umění v České republice. Vzniklo v roce 2009 v Nerudově ulici č. 13 na Praze 1. Muzeum provozuje Nadace DrAK

Svým interiérem, kvalitní prezentací a především výstavním programem si MuMo vybudovalo potenciál, díky němuž se stalo centrem kvalitního současného umění. V prostorách muzea jsou prezentovány jak projekty renomovaných umělců, tak i mladá výtvarná scéna. Výstavy zde trvají v průměru 3 měsíce.

foto k článkuDalší výstavy a projekty se uskutečňují mimo půdu muzea, převážně v prestižních českých a německých muzeích i galeriích. Ze seznamu výstav lze vysledovat profilaci této moderní, otevřené výstavní instituce se širokým záběrem, zacílené i na mezinárodní publikum. Program muzea se rozpíná od prezentace současných českých výtvarníků přes významné světové umělce až po autory, kteří se vymykají jakékoliv klasifikaci a bývají zařazováni pod pojem art brut.

Cílem Muzea Montanelli je:

  • prezentace významných českých i světových tvůrců, i takových, kteří nebyli v České republice doposud představeni
  • prezentace sbírky Nadace DrAK
  • prezentace prestižních privátních i institucionálních sbírek z ČR, Německa, ale i jiných zemí pořádání výstav v zahraničí
  • vytvoření jádra pravidelných návštěvníků

foto k článkuSměřování MuMo naznačila již inaugurační výstava Opening (2009), která představila 21 mezinárodních umělkyň (např. Maja Bajević, Rebecca Horn, Mona Hatoum, Katarzyna Kozyra, Ulrike Rosenbach, Sigalit Landau, Rosemarie Trockel, Dorothea Tanning), jejichž osud často poznamenal exil.
Také většina dalších dosavadních projektů byla obohacena sociálně-historickým přesahem, který se zdaleka netýká jen Čechů, ale je archetypální zkušeností uloženou v paměti řady jednotlivců i národů.

Doprovodné programy:

Jako doprovodné akce k výstavám organizuje MuMo též workshopy pro děti a školní mládež a komentované prohlídky, které jsou kromě češtiny vedeny rovněž v angličtině nebo v němčině.

foto k článkuMuMo obohacuje centrum Prahy o kvalitní, nadstandardní a ojedinělé výtvarné projekty a představuje alternativu ke komerční nabídce historického jádra Prahy.

Aktuální program:

Zemřít pro nesmrtelnost

James Ensor
17/10/2014 – 1/2/2015

Unikátní sbírka díla Jamese Ensora. Tento belgický malíř a grafik (1860–1949) je označován jako „vizionář moderny“, předchůdce expresionismu a surrealismu.

Sbírka je majetkem Nadace sárského kulturního dědictví. Vystavena budou klíčová díla Ensorovy tvorby.

Zdroj: www.muzeummontanelli.com

Publisher: iUmeni.cz

Představujeme: Muzeum Montanelli (MuMo) - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další recenze


Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní akce

Kronikář nových časů. Malíř a kreslíř Hugo Boettinger (1880–1934)
Kronikář nových časů. Malíř a kreslíř Hugo Boettinger (1880–1934)
TAK TEĎ TU Komplementární svět Dalibora Chatrného
TAK TEĎ TU Komplementární svět Dalibora Chatrného
Kariéra s paletou. Umělec, umění a umělectví v 19. století
Kariéra s paletou. Umělec, umění a umělectví v 19. století

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Umění 2/2021

Hledáme ředitelku / ředitele - Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod ... 2022