Zdeněk Lukeš zve na procházku mezi poklady levého břehu Vltavy

Recenze - obrázek Vloni vydal známý popularizátor architektury Zdeněk Lukeš ve spolupráci s fotografem Pavlem Hrochem výpravnou publikaci Praha moderní.

foto k článkuObsahem je zasvěcená procházka po  čtvrtích, které byly k Praze připojeny na levém břehu Vltavy. Lukeš představuje všechny typy staveb – vily,  činžovní domy, průmyslové, kancelářské a obchodní stavby, mosty či kostely – vyprojektované v půlstoletí 1900–1950. Stylově tedy od secese po počátky socialistického realismu, který se ovšem plně rozvinul až v 50. letech.

foto k článkuJeště více než pro první díl knihy, který přece jen mapoval obecně známé a mnohokrát zpracované oblasti, platí pro Prahu moderní II, že doslova otevírá oči i  častým návštěvníkům, nebo dokonce obyvatelům jednotlivých  čtvrtí a ukazuje jim, kolem jakých pokladů  denně  chodí, aniž by je  často vůbec dokázali zaznamenat. Týká se to nejen od středu města relativně odlehlých čtvrtí, jako jsou třeba Jinonice, Košíře, Vokovice, Sedlec nebo Ruzyně, jejíž funkcionalistické letiště, postavené ve 30. letech, patřilo mimochodem k nejmodernějším v Evropě, ale i čtvrtí, které dnes považujeme za širší centrum.

foto k článkuŘeč  je o secesi na Smíchově, bubenečské moderně, kubismu v Holešovicích nebo rozsáhlých souborech staveb ve funkcionalistickém slohu v Dejvicích nebo na Barrandově. Nemluvě o takových perlách, jimiž se zapsala Praha do dějin světové architektury, jako je střešovická Müllerova vila postavená Adolfem Loosem.

V textech Zdeňka Lukeše, které jsou stručné, ale hutné, se promítá nejen erudice, ale také schopnost čtenáře vtáhnout a nadchnout. Nejraději by knihu sklapl, obul si boty a vyrazil na vycházku.

Zdroj: Ondřej Bezr – iDnes.cz

Publisher: iUmeni.cz

Informace o knize

Název: Praha moderní II.
Autor: Lukeš Zdeněk – Hroch Pavel
Rok vydání: 2013

Koupit tuto knihu u nás

Zdeněk Lukeš zve na procházku mezi poklady le… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další recenze


Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní akce

Kronikář nových časů. Malíř a kreslíř Hugo Boettinger (1880–1934)
Kronikář nových časů. Malíř a kreslíř Hugo Boettinger (1880–1934)
TAK TEĎ TU Komplementární svět Dalibora Chatrného
TAK TEĎ TU Komplementární svět Dalibora Chatrného
Kariéra s paletou. Umělec, umění a umělectví v 19. století
Kariéra s paletou. Umělec, umění a umělectví v 19. století

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Burian Zdeněk - Kalendář 2022

Hledáme ředitelku / ředitele - Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod ... 2022