Andy Warhol: Gigant. Nová limitovaná šestikilová edice představuje jeho život i dílo

Recenze - obrázek Limitovaná obrazová kniha o díle jednoho z největších umělců 20. století a pop-artového génia Andyho Warhola právě vychází. Obří publikace potěší, jak se vyjádřil deník The Times, hlavně oko.

Požitek z listování knihou Andy Warhol: Gigant se skoro vyrovná požitku, který zažívá člověk, jemuž na zdi visí nějaký ten Warholův originál.

foto k článkuLimitovaná publikace má 6,5 kilogramu a 624 stran o rozměrech 33x43 cm. Nabízí mimořádný pohled do Warholova světa umění, celebrit, sexu a slávy. Nejvýpravnější obrazová biografie je mimořádným nakladatelským počinem a „sběratelským kouskem“ a představuje Warhola jako výtvarníka, filmaře a spisovatele. Na stránkách publikace je přes 2 000 vyobrazení včetně vzácných a dosud nepublikovaných dokumentů.

foto k článkuTextový doprovod dali dohromady přední znalci Warholova díla. Kniha popisuje jeho malířské počátky, první fotografické autoportréty, filmy i jeho vrcholné výstavy. „Mně se prostě líbí obyčejné věci. Když maluju, nesnažím se z nich udělat něco lepšího. Snažím se je namalovat úplně obyčejně,“ řekl Warhol.

foto k článkuPři zrození pop-artového génia musel Andy projít radikální proměnou – kterou publikace detailně popisuje – přestal tvořit rukou a začal používat promítačku, fotokopie, šablony, razítka a nakonec i sítotisk. V tomto období vznikaly hlavně ikonické lahve od Coca Coly, nálepky i plechovky Campbellových polévek. „Jakmile se dostaly do širokého povědomí, výtvarné umění přestalo být exkluzivní doménou znalců. Polévkové plechovky byly drzé, banální, rafinované a ve své konfekčnosti avantgardní. Staly se tak ikonou opojného počátku šedesátých let,“ popisuje kniha. „Mám rád nudné věci,“ řekl o výběru svých předloh Warhol, protože je prý „zná vůbec nejlíp“.

foto k článkuPublikace nepopisuje jen jeho umění, včetně filmů Kuchyně nebo šestihodinový Spánek, ale i vznik a vývoj kulturního centra a kolektivně pojatého podniku Factory (Továrna). „Řekl bych, že jsme ve Factory jako ve vakuu, což je skvělé. Vakuum mi vyhovuje, mám klid na práci. Ale pořád nám sem lezou policajti a otravujou nás. Myslej si, že tu provádíme bůh ví co, ale neprovádíme,“ řekl Andy Warhol.

foto k článkuPublikace, ve které si na své přijdou jak warholovští nováčci, kteří se s umělcovým dílem teprve seznamují, tak zkušení fandové Warholova jedinečného díla, popisuje celou jeho životní cestu stát se mediálním podnikatelem. Šestikilová kniha Andy Warhol: Gigant je perfektním vhledem do umělcova života i díla.

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Informace o knize

Název: Andy Warhol - Gigant
Autor: Kenneth Goldsmith
Rok vydání: 2017

Koupit tuto knihu u nás

Andy Warhol: Gigant. Nová limitovaná šestikil… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další recenze


Art Plus

Knižní akce

Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Čertův kožich
Čertův kožich
Hana Purkrábková: Ze života
Hana Purkrábková: Ze života

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Toyen - Ilustrovaná biografie

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder