Knižní tipy iUmeni.cz na čtení nejenom v létě

Recenze - obrázek

Dětem jsme na léto a prázdniny již naložili, ale co ostatní? Myslím, že si za celoroční práci a péči, také zasloužíme v létě chvíli klidu a pohody. Proto jsme se pokusili vybrat několik knižních tipů, z naší převážně odborné literatury, které by vám mohli udělat radost nejenom v létě.

Dějiny světla, Jan Němec

foto k článkuMezi prvními bych ráda zmínila oceněný román o fotografovi Františku Drtikolovi. Jan Němec (1981) jej napsal nezvykle, jako románovou fresku. O to lépe a rychleji se bude číst. Román vydalo v roce 2013 nakladatelství Host a získal i cenu Magnesie Littery

Napadlo vás někdy, jak by vypadal příběh napsaný paprskem světla? Za prvé, nebyl by to obyčejný příběh, ale neobyčejný osud; za druhé, jeho hrdinou by byl fotograf, opatrovník světla; a za třetí, byl by to osud plný stínů, samozřejmě.
Kdo to vlastně byl František Drtikol? Dandy z hornického maloměsta, světově známý fotograf, jehož živnost krachovala, mistr aktů, co nikdy neměl štěstí na ženy, mystik a buddhista, který uvěřil v komunismus; muž mnoha vnějších rozporů a jejich vnitřní syntézy.
Jan Němec (1981) přichází s rozsáhlou a pro současnou českou prózu zcela nezvykle pojatou románovou freskou, uměleckým a duchovním Bildungsromanem, který pokrývá více než půl století: ožívají zde příbramské stříbrné doly, Mnichov v době secese i prvorepubliková bohéma, po řádcích se procházejí nahé modelky a světlo zatím nepozorovaně splývá s vědomím…

O trudném konci Marie Večeřové a korunního prince Rudolfa

foto k článkuDalším titulem, který mě samotnou zujal je titul O trudném konci Marie Večeřové a korunního prince Rudolfa. Vydalo ji nakladatelství Bylo Nebylo Jde o takový něžný příběh ze života. Milé je na něm také to, že za jedno odpoledne či večer máte přečteno.
Kniha jako pozdrav ze starých dobrých časů. Kdy ještě čeština nebyla zmrzačená jazykem esemesek a facebookových výlevů. Kdy k napětí, jak ten příběh skončí, nebylo třeba hektolitrů krve. Kdy úplně obyčejní lidé měli své slabiny a nekonečný půvab. Kdy každé sotva slyšitelné nadechnutí mělo svůj význam. Kdy knihy dokázaly pohladit… Posuďte sami.

Barvy slečny Toyen, Vladislav Kučík

foto k článkuDílko ne o mnoho delší než předchozí je román Barvy slečny Toyen. Záměrně nepíši životopisný, i když mnohá data se s životopisem známé česko-francouzské malířky shodují. Ale s některými daty si autor pohrál stylem svým vlastním a tudíž je život Toyen mírně zkreslen. To ale nic neubírá z jeho atraktivnosti a poutavosti.

Slečna T. byla zvláštní mladá žena, co chodila oblečená jako muž, ve smokingu a s motýlkem u krku. Blízká malíři Jindřichovi, přítelkyně českých básníků, kteří jí věnovali své verše, autorka tajuplných obrazů s erotickým podtextem. Jaký byl její život?

Adolf Loos

foto k článkuZivot Adolfa Loos byl natolik pestrý a zajímavý, že kromě odborných publikací a monografií, který je snad desítky, vyšlo i několik románů, či snad lépe vzpomínkových knih.

První z nich, kterou vzpomeneme, je román Loosovy čtvrté a poslední manželky Claire Beck – Loos s názvem Adolf Loos – Privátní portrét. Díky Claire se tak můžeme seznámit s Loosem intimněji než ze záznamů znalců, historiků a i z jeho vlastních. Během společného života Claire a Loose slýchala jeho projevy citu, jeho opovržení, jeho aforismy a příběhy. Tato výjimečná kniha nabízí čtenáři možnost pochopit Loose jako člověka a architekta a je určena všem těm, kdo se zajímají o jednoho z největších světových moderních architektů.

foto k článkuA naopak trochu skandální pohled do života Adolfa Loose přináší titul Případ Adolf Loos Na začátku září 1928 byl architekt zatčen vídeňskou policií a obviněn z obtěžování dětí. O incidentu se záhy dozvěděl tisk a rozvířil veřejný skandál, který vyvrcholil velkolepým soudním procesem. Christopher Long rekonstruuje fakta se smyslem pro kriminální šetření. Jeho kniha poutavě líčí Loosovo zatčení a následný proces, ale je i zajímavou sondou do fungování tehdejší policie, justice a žurnalistické obce..

Skleněný pokoj - nové vydání

foto k článkuZbeletrizovaná (a částečně vyfabulovaná) historie vily Tugendhat a jejích obyvatel. Dobře napsáno, s velmi dobrou znalostí reálií (až se nechce věřit, že je autor cizi
Kniha se dočkala již několika dotisků a v nejbližších měsících se můžeme těšit i na její filmové ztvárnění, natáčené přímo v interiérech a exteriérech samotné hrdiny románu – villy Tugendhat.

Kateřina Tučková

Kateřina Tučková je v současné době již známá autorka hned několika románů. I když se v poslední době věnuje jiným svým neméně zajímavým profesím, jsou její romány stále vyhledávány a dokonce i některé z nich divadelně přepracovávány.

Žítkovské bohyně, foto k článkuRomán z roku 2013 Kateřiny Tučkové je již asi všeobecně znám, ale nedá mi to jej opět nezmínit. Zvláště, když se letos dočkal i divadelního ztvárnění, ze kterého mne mrazí i dnes, když si na něj vzpomenu. Opravdu fascinující příběh námětem, způsobem přípravy, formou, jazykem, hloubkou příběhu.. Díky této knize se mi otevřel nový svět – krásný kraj Moravských Kopanic, bohyně se svými schopnostmi, ale taky svazky STB, pomatenost totalitních ideologií, které dávají moc zlu. Člověk je zodpovědný za své konání, za dobro i zlo, které přivede na svět a ovlivňuje tak...

Fabrika. Příběh textilních baronů z moravského Manchestru

foto k článkuAčkoliv v tomto případě nejde o klasický román, stejně jako v případě Žítkovských bohyní a Vyhnání Gerty Schnirch ve mě kniha zanechala pocit stesku po něčem, co bylo a co je to nenávratně pryč. Myslím, že kolektiv autorů v čele s Kateřinou Tučkovou zvolil docela zajímavou formu přiblížení jedné historické etapy čtenářům, kteří se nechtějí pouštět do "suchopárné" vědecké publikace. Osobně se velmi těším na případnou další literární tvorbu Kateřiny Tučkové,

Edgar Alan Poe

Kdo by neznal klasiku od Edgara Alana Poa? K jeho hororovým příběhům se dá vracet stále dokola. Tak proč si neudělat tedy radost a nepořídit si jedno vydání s ilustracemi Lukáše Musila, alias MUSY. Nebudete litovat! Jeho kresby i provedení celé knihy vytvořili fantastický celek. Jedinou vadu to má – k moři na pláž je tohoto vydání škoda.

foto k článkuJáma a kyvadlo a jiné povídky Sugestivní vyprávění o obsedantních vášních a závislostech, hrůze z předčasného pohřbu, o starém ponurém domě, jenž se i s posledními potomky šlechtického rodu pomalu rozpadá, o vězni, který je odsouzen ke strašlivě krutému trestu smrti, napíná a děsí čtenáře už více než sto padesát let. Výbor povídek slavného amerického prozaika Edgara Allana Poea (1809–1849) představuje sedmadvacet fantastických, mystických, hororových, tragikomických, groteskních i detektivních příběhů. Poe je považován za zakladatele detektivního žánru a mezi povídkami najdeme i příběhy, které můžeme označit za rané science-fiction. Tento mistr hororu umí barvitě zachytit pocity a duševní rozpoložení vypravěče, vyděsit, fascinovat tehdejšími moderními objevy a teoriemi i udržovat v napětí při logickém a deduktivním pátrání po vrazích. Jeho příběhy proto díky své nadčasovosti nestárnou a získávají si srdce čtenářů i dnes..

Zibura

foto k článku40 dní pěšky do Jeruzaléma, Pěšky mezi buddhisty a komunisty a Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii. Všechny jsou psané velmi čtivou formou, pobavíte se a ještě se dozvíte mnoho zajímavého. Knihy vyšly již také v audio verzi, tudíž ideální do auta na dlouhé přesuny.

40 dní pěšky do Jeruzaléma Dvaadvacetiletý Ladislav Zibura v létě sbalil svůj život do 12 kilogramů, hodil batoh na záda a vypravil se po vlastních do Jeruzaléma. Bez mapy a orientačního smyslu pěšky ušel 1 400 kilometrů napříč rozpálenou krajinou Turecka a Izraele, stanul pod Zdí nářků a prožil největší dobrodružství svého života. Jeho cesta je příběhem omylů, pozoruhodných setkání, puchýřů a opruzenin. Poslechněte si vyprávění cynického kavárenského povaleče, který vám svým laskavě nekorektním humorem dokáže, že poutník rozhodně nemusí být katolík, asketa ani nudný člověk.

Komiks

Náš krátký exkurz literatury pro volnější letní dny bychom zakončili výběrem některých komiksových děl. To je totiž přesně žánr pro dny volna, kterých míváme v létě více než obvykle. Nehledě na to, že některé vydání komiksů se s odstupem času stávají i sběratelským artiklem. Český komiks je obecně považován za velmi problematickou záležitost. Jelikož čeští komiksoví tvůrci se málokdy specializovali na tvorbu pro dospělé, vzniklo zde povědomí, že komiks je pouze pro děti. V posledních letech se to však mění. Komiksu se v Čechách říká též kreslený seriál. Mezi nejznámější české komiksové autory se tak řadí samozřejmě s Rychlými Šípy Jaroslav Foglar, Kája Saudek, z mladších pak František Skála, Jaroslav Rudiš, Pavel Čech či Lucie Lomová

Divoši, Lucie Lomová
foto k článkuKreslený biografický román vycházející ze skutečných událostí, jak je ve svých zápiscích zachytil mladý cestovatel a botanik Alberto Vojtěch Frič. V zimě roku 1908 přiveze z Paraguaye do Evropy indiána Čerwuiše, jehož kmen sužuje neznámá choroba. Podmanivý příběh o setkání dvou mužů ze zcela rozdílných kultur, jejichž cesty se na krátký čas spojily. Komiksové vyprávění protkané humornými i temnými tóny. Vydalo Nakladatelství Labyrint v roce 2016.

KÁJA SAUDEK: Technické noviny 1971-1977
foto k článkuMezi nejméně známé a nejméně dostupné práce Káji Saudka patří jeho komiksy, které v 70. letech vytvořil pro slovenské Technické noviny. Ačkoli tento týdeník vycházel v dobách společného soustátí, v české části federace se dal sehnat jen velice obtížně. Saudkova díla z Technických novin přitom představují významnou součást jeho tvorby – navzdory nepřízni doby v nich totiž mohl překvapivě svobodně rozvíjet své oblíbené motivy. Tyto jedinečné komiksy teď vycházejí poprvé knižně - v původním slovenském jazyce!.

Pro Tebe, Pavel Čech
foto k článkuKniha devíti komiksových příběhů pro malé i velké čtenáře v jednom balíčku. Autor dokazuje, že i na balicím papíru mohou mít kresby svoje zvláštní kouzlo. Slovy samotného autora: "Je to 9 komiksových příběhů, většina beze slov . Byly bytvořeny na hromádku starých balících papírů, které jsem kdysi dávno našel u popelnic a zjistil, že se na ně dobře maluje. Zabalil jsem tak do nich 9 dárků a vypustil je do světa.

Skutečný příběh Cílka a Lídy, František Skála
foto k článkuVšestrannému českému umělci Františku Skálovi (1956) se podařilo v jeho nové komiksové knize zachytit unikátním způsobem na 322 fotografiích dobrodružnou pouť bezstarostného chlapíka Cílka, který vyšel jednoho letního rána navštívit svou přítelkyni poustevnici Lídu. Netušil, že se vrátí, až bude ležet sníh, s bohatými zkušenostmi a spoustou nových přátel. Příběh se odehrává v reálném prostředí a čase a tak byl i zachycený.

foto k článkuVzpoura mozků, Václav Šorel, František Kobík
V sedmdesátých letech 20. století se v hlavě Václava Šorela začal rodit příběh o vesmírném hvězdoletu Prométheus a jeho odvážné posádce, která pomůže osvobodit Zemi od nadvlády robotů. Ve spolupráci s ilustrátorem Františkem Kobíkem pak vytvořil komiks Vzpoura mozků, jenž se stal doslova kultem. Po více než čtyřiceti letech se Václav Šorel rozhodl příběh rozšířit o drobné niance a rozvinout ho do podoby románu.

Komiksová Kytice, Karel Jaromír Erben

foto k článkuKarel Jaromír Erben by v letošním roce oslavil 205. narozeniny. I na tuto počest proto vzniklo v rukou 12- ti českých ilustrátorů unikátní komiksové zpracování jeho nejslavnějšího díla - Kytice. Pod Komiksovou Kyticí, která vychází v edici Český Grimm, jsou podepsáni přední čeští ilustrátoři: legenda pražského graffiti, Delarock, oceňovaná knižní ilustrátorka Kateřina Bažantová či Vladimír Strejček ze studia DRAWetc. a mnoho dalších

Odměna za kulturní reportáž

A pokud jste si náhodou ani tak nevybrali, tak Vám rádi jako vždy cokoli seženeme a v co nejkratším termínu doručíme. Stačí napsat na jakoukoli e-mailovou adresu k nám (info@iumeni.cz).
Přejeme krásné léto a mnoho kulturních zážitků, o které se s námi, jak doufáme, opět podělíte. Každá taková kulturní reportáž (návštěva galerie, muzea, výstavy, památky, kulturní události,...) z Vašich cest bude samozřejmě po zásluze odměněna malým knižním dárečkem od nás.

Knižní tipy iUmeni.cz na čtení nejenom v létě ~ iUmeni.cz ~

Publisher: iUmeni.cz

Informace o knihách

Koupit u nás

Další články

Recenze - obrázek

Výstava „Záhada ptačího koberce“ v Národní galerii v Praze

Národní galerie v Praze připravila velice zajímavou transdisciplinární výstavu, v jejímž centru stojí nová akvizice a s ní související povídka a koníček slavného prvorepu … Celý článek

Recenze - obrázek

Dětská knížka Keška v galerii získala prestižní evropskou jazykovou cenu

Kniha Keška v galerii je nestandardní ilustrovanou učebnicí angličtiny, v níž se děti naučí anglicky, dozvědí se informace ze světa umění a vyzkouší si oblíbený geocachin … Celý článek

Recenze - obrázek

Bibliofilie hledá ve fotografiích Josefa Sudka čtvrtý rozměr

„Pokus o nástin čtvrtého rozměru fotografie“ zní podtitul knihy o díle Josefa Sudka. Bibliofilské vydání netradičního formátu přináší reprodukce fotografií v originálním … Celý článek

Recenze - obrázek

Nejlepší odměna za vysvědčení je stále kniha.

Školní rok se pomalu chýlí ke konci a asi nejenom my přemýšlíme, jak odměnit snaživé školáky. Při pohledu na police kolem nás máme jasno – knihou! A doufáme, že zaujmeme … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

Aukční síň ARTHOUSE Hejtmánek- večerní aukce - 7.12.2023 - imgReklama