Vladimir 518 vydal rozhovory s českými umělci napříč generacemi
Vyšla kniha Obsese, do které Vladimir 518 vyzpovídal 20 osobností české umělecké scény jinak, než by kdo čekal. V neformálních rozhovorech tvůrců se dotazoval na jejich inspirační zdroje, mechaniku uměleckého provozu a důležitá témata ovlivňující jejich tvorbu.
Vladimir 518 ve své nové publikaci Obsese, která vyšla na začátku prosince, nahlíží pod ruku i do duše nejvýraznějším českým umělcům dneška. Od 91leté sklářky Jaroslavy Brychtové přes provokatéra Davida Černého až po nejmladší vítězku Ceny Jindřicha Chalupeckého Evu Koťátkovou. V neformálních rozhovorech a zákulisních fotografiích zkoumá jejich inspirační zdroje, mechaniku uměleckého provozu a důležitá témata ovlivňující jejich tvorbu. Zkoumá jejich životní obsese prostřednictvím tří témat – umělec, jeho inspirace a pracovní prostor.
Kniha představuje dvacítku významných českých umělců napříč generacemi a uměleckými médii v níž zkoumá jejich životní obsese prostřednictvím tří témat – umělec, jeho inspirace a pracovní prostor:
Karel Malich (1924), Jaroslava Brychtová (1924), Alena Kučerová (1935), Václav Stratil (1950), Jiří Kovanda (1953), Vladimír Skrepl (1955), Petr Nikl (1960), Ivan Pinkava (1961), Jiří Černický (1966), Tomáš Vaněk (1966), David Černý (1967), Markéta Othová (1968), Josef Bolf (1971), Federico Díaz (1971), Krištof Kintera (1973), Luboš Typlt ( 1975), Jiří Skála (1976), Jiří Thýn (1977), Dominik Lang (1980), Eva Koťátková (1982).
Z knihy Vladimira 518: Obsese:
„Snažil jsem se jich vyptávat poměrně obyčejným způsobem. Ptal jsem se na témata, které mě opravdu zajímají, a ne proto, že by bylo správné nebo nutné se na ně ptát. Myslím si, že ty rozhovory jsou vedené opravdu primárně z nějakého entuziasmu. Je to záznam mé cesty za tím, co mě na umění a umělcích zajímá, záznam cesty k tomu pochopit podmínky, kontexty, inspirace a návaznosti, které v jejich konkrétním díle nějakým způsobem rezonují,“ doplňuje autor.
“Můj výzkum jde směrem zevnitř ven, často pozoruju své vlastní nestandardní reakce, lásky a fascinace, které někdy přerůstají až k polonemocným závislostem. A jelikož se jedná o univerzální vzorce, zajímalo mě, jestli je možné vysledovat podobné vztahy u exponovaných a poměrně dost exkluzivně vybraných umělců,” popisuje autor knihy Vladimir 518.
Spoluautorem konceptu knihy je kurátor Ondřej Chrobák, který publikaci doplnil o biografie. Autorem fotografií je Tomáš Souček a za grafickým zpracováním knihy stojí Robert Jansa a Petr Bosák. Publikace vychází v edici Magnus Art.
Publisher: iUmeni.cz
Vladimir 518 vydal rozhovory s českými umělci… - www.iUmeni.cz (2016)
Zpět na výpisZ ostatních rubrik
- AVU 1985
Výstava absolventů AVU Praha po 40. letech jejich studia
Kategorie: Události - Antikvariát Dlážděná - Aukce sběratelských pohlednic - 5.10. 2023
Antikvariát Dlážděná, „legendární Dlážděnka“, představuje na…
Kategorie: Aukční zpravodajství - Vladimir 518: Architektura 58–89
Třetí ze série přednášek Vladimira 518, které mapují aspekty…
Kategorie: Videa - Lenka Kamínková – o kamishibai i lásce ke stěhování
V rámci Dní otevřených ateliérů v Jihomoravském kraji, který…
Kategorie: Umění a design - Den Architektury bude letos objevovat konstrukce a připomene dílo Santiniho i Pragera
Konec září a začátek října bude opět patřit architektuře. Ne…
Kategorie: Architektura