Podzimní aukce AAA – Antikvity Art Aukce

Aukční zpravodajství - obrázek Již tuto neděli 13. 11. uspořádá společnost AAA – Antikvity Art Aukce svou 112. aukci v Brně. Jedná se o klasickou sálovou aukci, které se budou moci zúčastnit nejen dražitelé, kteří se o nedělním dopoledni vypraví do aukční síně.

Díky přenosu z aukční síně se budou moct pomocí platformy LIVEBID připojit online i ti, kteří se do Brna nedostanou osobně. Všichni se můžou těšit na velmi širokou nabídku 333 aukčních položek.

foto k článku Ti, kteří už myslí na blížící se vánoce, mohou vybírat nejen netradiční dárky, ale i „nové“ vybavení do svých domácností. V nabídce je například několik krásných porcelánových jídelních a kávových souprav či skleněných nápojových souprav vhodných pro slavnostní stolování. Nechybí koberce, menší nábytek a dekorační předměty.

Jako obvykle jsou nejsilněji zastoupena výtvarná díla všech technik reprezentující několik století umělecké tvorby. I námětově je nabídka tak pestrá, že si své dílo může najít skutečně každý.

foto k článku Naopak ne úplně typická je nabídka několika zlatých mincí. Za zmínku stojí zejména zlatý Svatováclavský 2 Dukát z roku 1923 (položka č. 261). Autorem návrhu byli sochař Jaroslav Benda a profesor Otakar Španiel. Ražba československých, tzv. svatováclavských dukátů v době před II. světovou válkou měla velký význam. Československá republika se těmito ražbami představovala světu jako konsolidovaný, hospodářsky silný stát. Na aversu je vyobrazen vévoda Václav, dokola je nápis „Nedej zahynouti nám i budoucím“. Na reversu je malý znak Československé republiky s dvojitou lípovou snítkou po obou stranách štítu a dokola s nápisem "Republika Československá".

Aukční síň AAA – Antikvity Art Aukce mívá, zejména před vánočními svátky, v nabídce i knihy. V této aukci jsou zahrnuty dvě doslova fascinující publikace, i když každá úplně jinak.

foto k článkuPrvní z nich je, s číslem položky 187, Soubor skládacích map "General-Karte von Europa" od Josepha von Schedy (1815-1888). Zde se jedná o revidované 2. vydání v němčině z roku 1859, Vídeň. Každá mapa o velikosti cca 40 x 50 cm se skládá z 6 barevných litografických listů fixovaných na lněném plátně. Vše uloženo v ochranném pouzdře se zlaceným písmem na červeném hřbetu. Celkem bylo v každém vydání 25 map + přehled – v nabízeném vydání chybí přehled a mapa I a VI, mapa II je poškozena, ostatních 22 map úplných, pouze hnědé skvrnky.

foto k článku Proslulá skládací "Obecná mapa Evropy" na 150 litografických listech fixovaných na 25 lněných plátnech je první, kde se objevily plně kolorované, neuvěřitelně detailní mapy jednotlivých částí Evropy pokrývající celou Evropu včetně Uralu, Kaspického moře a Severní Afriky. Celá mapa měří cca. 200 x 250 cm. List XXV obsahuje statistiky - obecný statistický přehled základní moci všech evropských států, které jsou uspořádány podle jejich politického postavení, velikosti a počtu obyvatel. Dle tohoto řazení je v roce 1859 na prvním místě Britská monarchie, na druhém Rusko, následuje Německá federace, Francie, Rakouské císařství, Prusko a Osmanská říše. Další státy jsou dále řazeny do kategorií nižšího významu. Další tabulka udává velikost ozbrojených sil velkých evropských států v době míru - např. Rakouské císařství v té době mělo 400 000 mužů, Rusko 650 000.

foto k článkuDruhou publikací, pod číslem položky 188, je unikátní dvoudílná kniha o chirurgii “CHIRURGISCH ZEUG-HAUS”, toto první vydání v němčině bylo publikováno v roce 1666 ve Frankfurtu nad Mohanem. Autorem knihy je Johannes Scultetus (1595-1645), rodák z německého Ulmu a jeden z nejvýznamnějších lékařů 1. poloviny 17. století. Jeho pozoruhodná učebnice chirurgie „Armamentarium chirurgicum“ byla poprvé vydána v latině 10 let po jeho smrti. Formou ilustrací – mědirytin - od Jonase Arnolda Delineavita představuje kompletní katalog chirurgických nástrojů a názorné ukázky různých operačních postupů. Kniha rovnež obsahuje 100 kazuistik. Úspěch Scultetovy publikace byl odpovědný za zlepšení úrovně vzdělávání neakademických holičských chirurgů, kteří ošetřovali většinu tehdejší populace a byl významným mezníkem pro rozvoj chirurgie jako akademické specializace.

foto k článkuNabízená publikace je německý překlad od D. Amadeuse Megerlina (1625-1698), který byl vydán v roce 1666, oba díly jsou vevázány v kůži do jednoho svazku. Díl první má 263 stran a 56 celostránkových mědirytin, čtyři mědirytiny (tabule - č. 4, 42, 43, 45) schází. Díl druhý má 238 stran plus 65 stran registru. Kožená vazba je na několika místech poškozena, některé listy uvolněny z vazby, některé poškozeny zejména v okrajích, nicméně celkově je stav textů a ilustrací vzhledem ke stáří knihy (více než 350 let) vesměs dobrý. Při studiu některých ilustrovaných chirurgických zákroků nezbývá než konstatovat, že se chválabohu lékářská věda za posledních 350 let opravdu hodně posunula.

112. aukce Brno - AAAA – Antikvity Art Aukce BRNO - NEDĚLE 13. 11. 2022
neděle 13. 11. 2022 od 11:00 Jílová 2, 639 00 Brno
Prohlídka dražených položek – Jílová 2, 639 00 Brno:
čtvrtek 10. 11. 2022 15:00 – 18:00
pátek 11. 11. 2022 10:00 – 18:00
sobota 12. 11. 2022 10:00 – 18:00
neděle 13. 11. 2022 od 9:00
úplný aukční katalog na www.aukcnidum.cz a souběžně na LIVEBID

Podzimní aukce AAA – Antikvity Art Aukce - www.iUmeni.cz ()

Ladislav Sutnar: Venuše
Ladislav Sutnar: Venuše
Linie, světlo, stín
Linie, světlo, stín
Jiří Petrbok. Hořící srdce
Jiří Petrbok. Hořící srdce

Temné končiny