Jimi Hendrix, Mick Jagger, Tina Turner - originální unikátní fotografie Jana Olofssona v aukci.

Aukční zpravodajství - obrázek V rámci aukce AAA – Antikvity Art Aukce, která nabídne v aukci 13.11. od 11 hodin celkem 333 položek se bude dražit i 20 originálních fotografií švédského fotografa Jana Olofssona (1944 – 2014) zachycujících zpěváky, muzikanty a herce v 60. letech.

foto k článkuVšechny nabízené fotografie pocházejí z portfolia, ze kterého vzešla publikace „My 6O´s“ tedy „Má šedesátá“, autor Jan Olofsson, vydal Taschen v roce 1994. Například hned první z nabízených fotografií, ta s číslem položky 221, zachycující Jimiho Hendrixe v roce 1967 během interview pro Bild Journal v kanceláři manažera Jimiho Hendrixe na Gerrard Street v Londýně, byla použita na obálku této publikace. Některé z dalších nabízených fotografií jsou publikovány v My 6O´s, jiné jsou evidentně pořízeny ve stejný den jako podobné záběry publikované v knize. Některé fotografie mají vzadu autorské razítko, některé jsou signovány Janem Oloffsonem - například fotografie kapely The Troggs (položka 231), jejíž jméno už zřejmě většině z nás nic něříká. Nicméně jejich hity známe určitě všichni – jejich skladba Love is All Around se dočkala mnoha cover verzí, nejznámější z nich je adaptace pro film Love Actually.

foto k článkuJan Olofsson začal už ve 14 letech vystupovat pod jménem Rock Ola, záhy odešel ze Švédska a přes Berlín se kolem poloviny šedesátých let dostal do Velké Británie. Díky tomu, že byl nejen fotografem, ale i majitelem hudebního klubu a hudebním producentem, potkal se a spřátelil s mnoha velikány tehdejší rockové a popové scény - Rolling Stones, Beatles, Jimi Hendrixem, Johny Cashem a dalšími. Právě to dodává jeho fotografiím osobitý půvab, kdy tyto osobnosti zachycuje nejen na jevišti, ale i v zákulisí během přestávek a podobně.

foto k článkuPočátkem šedesátých let začal americký rock and roll ztrácet punc rebelství. Elvis Presley v té době sloužil v Německu, Chuck Berry byl ve vězení. Na americké scéně tak zůstali v podstatě pouze nezávadní mladí hudebníci. Nový impuls přišel z britských ostrovů a nejen z do té doby dominantního Londýna, ale například i z Liverpoolu, kde stovky kapel vytvářely nový zvuk, tzv. “Mersey Beat”. Z nich nejznámější se stali Beatles, kteří razili cestu vzrušujícím novým kapelám jako The Animals (položka 228), The Hollies a mnoha dalším. Odpovědí Londýna byli Rolling Stones (položky 222, 223 a 224), The Dave Clark Five a Kinks. V polovině šedesátých let tak byla Británie hudební Mekkou. V tomto prostředí se ocitl mladý Jan Olofsson a díky výše zmíněným přátelstvím se mu podařilo jedinečně zachytit tehdejší atmosféru. V publikaci u mnoha fotografií vzpomíná na okolnosti vzniku dané fotografie. Například položka 232 je fotografie zachycující Sammy Davise Jr v prodejně Lord John´s na slavné londýnské Carnaby Street, kde Sammy Davis Jr. utratil 700 liber, v té době celé jmění, za několik stylových vestiček. Na fotografii je i Sammyho manželka, švédská herečka Mai Britt. Fotografie Dave Davise The Kinks (položka 233) vznikla v šatně během jejich koncertu blízko Londýna v roce 1966. Jan Olofsson v knize vzpomíná, že členové kapely byli velmi štědrými hostiteli, díky čemuž je většina pořízených snímků rozostřená. Položka 235 je fotografie tanečnice Sandie Sargent, která byla pořízena během natáčení pro německý TV program Beat Show 2.3.1967. Její háčkované mini jsou esencí módy šedesátých let.

112. aukce Brno - AAAA – Antikvity Art Aukce BRNO - NEDĚLE 13. 11. 2022
neděle 13. 11. 2022 od 11:00 Jílová 2, 639 00 Brno
Prohlídka dražených položek – Jílová 2, 639 00 Brno:
čtvrtek 10. 11. 2022 15:00 – 18:00
pátek 11. 11. 2022 10:00 – 18:00
sobota 12. 11. 2022 10:00 – 18:00
neděle 13. 11. 2022 od 9:00
úplný aukční katalog na www.aukcnidum.cz a souběžně na LIVEBID

Jimi Hendrix, Mick Jagger, Tina Turner - orig… - www.iUmeni.cz ()

Linie, světlo, stín
Linie, světlo, stín
Ladislav Sutnar: Venuše
Ladislav Sutnar: Venuše
Jiří Petrbok. Hořící srdce
Jiří Petrbok. Hořící srdce

SÓLO: Jakub Roztočil