Letní aukční tipy Antikvity Art Aukce a Aukce pro Pramínek

Aukční zpravodajství - obrázek I v letních měsících probíhá čilý aukční ruch a o zajímavá díla není na aukčním trhu nouze. Aukční síň Antikvity Art Aukce bude 1. srpna dražit přes Live|Bid mimo jiné i zajímavou kolekci koberců, textilií a tapisérií a jeden unikátní velkoformátový skleněný objekt.

Koberce, textilie, artprotis

foto k článkuStabilně sběratelsky zajímavé jsou starožitné koberce a gobelíny. V nabídce se tak objeví na dvacet položek z této kategorie od koberců starých, např. ze západní Persie z počátku 20. století, ale i z pozdějších 70. let. Mne osobně zaujala například položka č. 267, Koberec "Isfahán - Strom života". Ikonický koberec jisté kategorie isfahánských městských koberců - líbivé modré pole a výjev z rajské zahrady s centrálním stromem života doplní i moderní interiér. Vyvolávací cena 12500 Kč.

Na aukčním trhu se pomalu začínají etablovat i tapiserie a artprotis. Tyto pracné textilní a vlněné techniky byly neprávem tak trochu opomíjeny, ale jejich obliba mezi sběrateli již také vzrůstá. Artprotis byl jako unikátní technika vyvinut ve vlnařských závodech v Brně jako československý patent. Ale i jejich obliba pomalinku vzrůstá a nachází své zájemce z okruhu sběratelů.

Jfoto k článkuá bych se ráda zastavila právě u jedné zajímavé tapiserie s názvem „Briza“ od autorky Evy Krskové (položka č. 280, vyvolávací cena 27.000 Kč). Jedná se o nástěnnou tapiserii o velikosti 142x178 cm z roku 1974.
Sochařka, textilní výtvarnice Krsková Halaska Eva (*1933), od roku 1968 žije ve Švédsku. Spolu se svým prvním manželem vytvořila řadu venkovních realizací, které jsou rozmístěny zejména ve Stockholmu, v sochařské tvorbě pokračovala i po manželově smrti. Rovněž techniku, pro niž přijali označení "malování vlnou", vyvinula spolu s manželem Milanem Halaskou po příchodu do Švédska. Jejich syn Martin Halaska v ní pokračuje.

Mikulov od Ivana Kolmana

foto k článkuVelmi zajímavou položkou v aukci pak je bezesporu velká skleněná instalace „Mikulov“ od Ivana Kolmana (1944), datované do roku 1979, položka č. 120

Dílo je rozloženo na 12 ti skleněných panelech upevněných na masivní dřevěné desce, dekor broušené klínové řezy, leštěné čočky a pískování. Detailně rozpracovaný motiv Mikulova, symbolicky zachycující nejstarší dějiny oblasti až po zobrazení historického jádra města a zámku. Skleněné panely jsou dle autora podloženy kontrastní textilií - ta dává vyniknout hedvábnému matu klínového řezu. Později byl současnými majiteli přidán nepůvodní rám.
Jedná se o jednu z prvních autorových velkých instalací pro architekturu - hotel Morava v Pohořelicích. Instalace je stále umístěna na původním místě v budově bývalého hotelu Morava, nyní je objekt v soukromých rukou. Jedná se o zcela mimořádnou nabídku výjimečné práce autora, jež je známý pro svůj unikátní výtvarný styl. Jeho díla byla vystavována na prestižních výstavách a veletrzích po celém světě - počínaje Expem v Montrealu v roce 1967. Je zastoupen v mnoha sbírkách zejména na evropském, asijském a americkém kontinentě. V roce 1989 vytvořil oficiální dar papeži Janu Pavlu II. u příležitosti svatořečení Anežky české . Rozměr díla je 12x panel velikosti 80 x 60 cm, celkem s rámem cca 340 x 200 cm. Vyvolávací cena 190.000 Kč

Aukce pro Pramínek

foto k článkuMimo běžnou aukci proběhne také již tradičně část dražby ve prospěch charitativního projektu, tentokrát ve prospěch Základní a Mateřské školy Pramínek Brno, do které věnovali svá díla přímo autoři. Za velmi zajímavé ceny tak můžete získat díla např. Václava Stratila, Lukáše Orlity, Karla Jerieho, Igora Grimmicha, Dimitrije Kadrnožky a dalších.

Publisher: iUmeni.cz

Více info na www.aukcnidum.cz a limitování na Live|Bid

Aukce proběhne 1.8. 2021 od 11.hodin. Dražit je možné telefonicky, zadáním limitů nebo online. Osobní účast bude možná dle aktuálních opatření vlády.

Letní aukční tipy Antikvity Art Aukce a Aukce… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další aukční zpravodajství


Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní akce

Ve vlnách / In Waves
Ve vlnách / In Waves
Možnosti vesnice. Portréty architektonické proměny českého venkova
Možnosti vesnice. Portréty architektonické proměny českého venkova
Kamil Lhoták: SIC ITUR AD ASTRA
Kamil Lhoták: SIC ITUR AD ASTRA

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Je (středověk) doba temna?