Koberce, textilie, artprotis
Stabilně sběratelsky zajímavé jsou starožitné koberce a gobelíny. V nabídce se tak objeví na dvacet položek z této kategorie od koberců starých, např. ze západní Persie z počátku 20. století, ale i z pozdějších 70. let. Mne osobně zaujala například položka č. 267, Koberec "Isfahán - Strom života". Ikonický koberec jisté kategorie isfahánských městských koberců - líbivé modré pole a výjev z rajské zahrady s centrálním stromem života doplní i moderní interiér. Vyvolávací cena 12500 Kč.
Na aukčním trhu se pomalu začínají etablovat i tapiserie a artprotis. Tyto pracné textilní a vlněné techniky byly neprávem tak trochu opomíjeny, ale jejich obliba mezi sběrateli již také vzrůstá. Artprotis byl jako unikátní technika vyvinut ve vlnařských závodech v Brně jako československý patent. Ale i jejich obliba pomalinku vzrůstá a nachází své zájemce z okruhu sběratelů.
Já bych se ráda zastavila právě u jedné zajímavé tapiserie s názvem „Briza“ od autorky Evy Krskové (položka č. 280, vyvolávací cena 27.000 Kč). Jedná se o nástěnnou tapiserii o velikosti 142x178 cm z roku 1974.
Sochařka, textilní výtvarnice Krsková Halaska Eva (*1933), od roku 1968 žije ve Švédsku. Spolu se svým prvním manželem vytvořila řadu venkovních realizací, které jsou rozmístěny zejména ve Stockholmu, v sochařské tvorbě pokračovala i po manželově smrti. Rovněž techniku, pro niž přijali označení "malování vlnou", vyvinula spolu s manželem Milanem Halaskou po příchodu do Švédska. Jejich syn Martin Halaska v ní pokračuje.
Mikulov od Ivana Kolmana
Velmi zajímavou položkou v aukci pak je bezesporu velká skleněná instalace „Mikulov“ od Ivana Kolmana (1944), datované do roku 1979, položka č. 120
Dílo je rozloženo na 12 ti skleněných panelech upevněných na masivní dřevěné desce, dekor broušené klínové řezy, leštěné čočky a pískování. Detailně rozpracovaný motiv Mikulova, symbolicky zachycující nejstarší dějiny oblasti až po zobrazení historického jádra města a zámku. Skleněné panely jsou dle autora podloženy kontrastní textilií - ta dává vyniknout hedvábnému matu klínového řezu. Později byl současnými majiteli přidán nepůvodní rám.
Jedná se o jednu z prvních autorových velkých instalací pro architekturu - hotel Morava v Pohořelicích. Instalace je stále umístěna na původním místě v budově bývalého hotelu Morava, nyní je objekt v soukromých rukou. Jedná se o zcela mimořádnou nabídku výjimečné práce autora, jež je známý pro svůj unikátní výtvarný styl. Jeho díla byla vystavována na prestižních výstavách a veletrzích po celém světě - počínaje Expem v Montrealu v roce 1967. Je zastoupen v mnoha sbírkách zejména na evropském, asijském a americkém kontinentě. V roce 1989 vytvořil oficiální dar papeži Janu Pavlu II. u příležitosti svatořečení Anežky české . Rozměr díla je 12x panel velikosti 80 x 60 cm, celkem s rámem cca 340 x 200 cm. Vyvolávací cena 190.000 Kč
Aukce pro Pramínek
Mimo běžnou aukci proběhne také již tradičně část dražby ve prospěch charitativního projektu, tentokrát ve prospěch Základní a Mateřské školy Pramínek Brno, do které věnovali svá díla přímo autoři. Za velmi zajímavé ceny tak můžete získat díla např. Václava Stratila, Lukáše Orlity, Karla Jerieho, Igora Grimmicha, Dimitrije Kadrnožky a dalších.