82. aukce Galerie KODL se stala historicky nejúspěšnější v ČR

Aukční zpravodajství - obrázek

Na své 82. aukci nabídla Galerie KODL 250 mimořádných uměleckých děl z období od 19. století až po současnost.

Vyvolávací částka 156 miliónů korun byla navýšena na více než 319 miliónů. Prodalo se 97 procent položek. Jedná se tak o nejúspěšnější aukci v historii České republiky. Nejdražším vydraženým obrazem jsou Plochy příčné II Františka Kupky za 78 milionů korun.

„Tato aukce je pro mne mimořádná v mnoha ohledech. Propojila se moje celoživotní láska k mistrům 19. století a klasikům české moderny, se zájmem mých synů o současnou výtvarnou scénu. Samozřejmě mě nesmírně těší rekordní prodej obrazu Františka Kupky, velká účast na sále i celková výše obratu. Osobně mám radost z mimořádného úspěchu díla Jakuba Schikanedera, protože se jedná o klasika mého oblíbeného českého 19. století. Potěšený jsem i novými rekordními prodeji současných umělců Ondřeje Basjuka a Jana Pištěka“, říká Martin Kodl, majitel aukční síně.

Více než 600 návštěvníků v sále, a desítky dalších dražitelů na telefonních linkách, se postarali o jedinečnou atmosféru. Opět se podařilo vytvořit celou řadu autorských i jiných rekordů, a to nejen u českého 19. století a velice oblíbené meziválečné moderny ale i současných výtvarníků. Nejdražším prodaným dílem a zároveň také autorovým novým světovým maximem je vzácný obraz Františka Kupky Plochy příčné II, který se vydražil za rekordních 78 000 000 Kč (vyvolávací cena byla 28 milionů).

foto k článkuDruhou nejdražší prodanou položkou je zcela výjimečná práce Jakuba Schikanedera Mlékařka vydražená za 19,5 milionů korun (vyvolávací cena činila 4 miliony), jež je bez nadsázky považovaná za objev posledního desetiletí na českém trhu s uměním, a to nejen v rámci Schikanederovy tvorby. Jedná se rovněž o nový autorský rekord.

foto k článkuHold Picassovi Jindřicha Štyrského se vyšplhal na 13,4 milionů korun (vyvolávací cena 8 milionů). Značnému zájmu se těšilo i velkolepé plátno Mikuláše Medka Zobrazení pohledu na nějakého svatého, které vystoupalo z vyvolávací částky 2,9 milionů na 10,7 milionů korun.

foto k článkuHranici pěti miliónů překonala hned tři kubistická zátiší od Emila Filly – Zátiší se sovou (vydraženo za 7,7 miliónů), Zátiší s demižonem (vydraženo za 5,5, milionů) a Zátiší s kytarou (vydraženo za 5,2 milionů). Pětimilionovou hranici pokořil i olej na plátně Křepelka od Josefa Čapka (vydraženo za 6,8 miliónů) a další dílo stejného autora Dva muži (vydraženo za 5,7 miliónů). Obraz Peřeje na Orlici z vynikajícího modrého období Václava Špály se prodal za 5,2 milionů.

Finanční výtěžek 959 000 Kč z prvních deseti dražených položek byl již poosmé věnován Centru Paraple. Prodalo se všech 10 položek. Aktuální kolekci věnovali:  Federico Díaz, Jan Kaláb, Šárka Koudelová, Pasta Oner, Theodor Pištěk, Miroslav Polách, Čestmír Suška, Attila Szücs, Michal Škapa a Jaroslav Róna.

82. aukce Galerie KODL se stala historicky nejúspěšnější v ČR ~ iUmeni.cz ~

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Další články

Aukční zpravodajství - obrázek

Další aukční rekord pro Mikuláše Medka. Jeho obraz Vajíčko, česká Mona Lisa 20. …

Unikátní obraz Akce I (Vajíčko) Mikuláše Medka, zachycující magicky přitažlivou ženu v modré barvě, rozbíjející vejce, se 6. června na zahradní aukci v Arthouse Hejtmánek … Celý článek

Aukční zpravodajství - obrázek

Josef Čapek: Skutečný umělec se nepředvádí – jest.

„Skutečný umělec se nepředvádí – jest“, napsal Josef Čapek ve své nadčasové knize postřehů, aforismů a úvah s názvem Psáno do mraků. Celý článek

Aukční zpravodajství - obrázek

Svatovítská katedrála objektivem Josefa Sudka

Pražský kostel, jak říkají staré kroniky, se stal křižovatkou dějin naší země. Spoluutváří obraz hlavního města i celé naší země. Nabízí svobodný prostor pro ztišení, odp … Celý článek

Aukční zpravodajství - obrázek

Obraz Vajíčko se vrací do Česka. Magické dílo Mikuláše Medka nabídne aukce v Art …

Akce I (Vajíčko). Tak se jmenuje unikátní obraz Mikuláše Medka s modrou ženskou postavou z let 1955–56. Už 6. června 2019 od 16 hodin ho na své 10. aukci v zahradě vily v … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - podpořte náš portál www.iumeni.cz v soutěži ShopRoku 2023 - imgReklama