Ženský akt v Jarní aukci Arthouse Hejtmánek

Aukční zpravodajství - obrázek Akt. Zdánlivě jednoduché téma. Možná ale nyní riskujeme odsouzení zasloužilými genderovými odborníky a feministickými aktivisty a aktivistkami, protože jsme se rozhodli představit vám náš jarní aukční „harém“ – tedy díla, která zobrazují ženy.

foto k článkuJe jich totiž požehnaně. Začali jsme vlastně již v předchozím příspěvku o Janu Bauchovi (Odkaz na článek ZDE ) a jeho dílu „Stojící akt“. Při psaní článku a posudku se opět naplno vyjevilo, jak moc ženy ovlivňují umění a uměleckou tvorbu.

foto k článkuAno, ani v současné době to ženy nemají snadné. Například Guerilla Girls na jednom ze svých plakátů připomínají, že méně než 4 % umělců, jejichž díla jsou vystavena v sekci moderního umění Metropolitního muzea, jsou ženy, ale 76 % nahých postav zobrazených ve vystaveném umění jsou také ženy. Otázka tedy zní, zda žena musí být nahá, aby se dostala do Metropolitního muzea. Zajímavá otázka. Odpověď by byla jistě ještě zajímavější.

Přesto věříme, že žena a ženský model jako věčná inspirace umělců, a pozor, také umělkyň, pravděpodobně v umělecké tvorbě ještě nějaký čas setrvá, navzdory všem hnutím, studiím a vědcům, kteří se nás snaží přesvědčit o tom, že žena vlastně neexistuje.

foto k článkuZajít se dá přitom hodně daleko. Třeba profesorka Ann Oakley dokonce věří, že „Muž a žena zdaleka netvoří dvě oddělené kategorie. Naopak, mají stejnou základní stavbu těla a také anatomické rozdíly mezi nimi jsou více zdánlivé než skutečné. Ani falus ani děloha nejsou orgány výlučně jednoho pohlaví. Ženský falus (klitoris) je u žen biologickým ekvivalentem mužského orgánu, naopak muži mají zakrnělou dělohu, jejíž existenci není nutné brát v úvahu, pokud nepůsobí zvětšení prostaty v pozdějším věku.“ Zajímavé. Paní profesorce k tomuto a jiným objevům můžeme jistě pogratulovat.

„Žena musí být povýšena na stolec panovnický vedle muže, ne aby soudila, ne aby trestala, ale co anděl smíru mezi ním a světem. Žena musí vrátit lidstvu ztracený ráj, onu drahocennou perlu. Dříve však musí vědět, že spočívá na dně vlastního srdce, tam že se musí pro ni ponořit.“ Božena Němcová

foto k článkuAle vraťme se k našim kráskám a jak věříme i upřímné oslavě ženy, ženské krásy a ženskosti bez hlubokých maskulinno-feministických rozborů a genderových háčků. Díla naleznete v našem novém aukčním katalogu a samozřejmě na předaukční výstavě a aukci samotné.

foto k článku

Zahradní aukce 2018

31. května 2018 od 16.00 hod
aukce bude probíhat v prostorách přilehlé zahrady naší galerie Arthouse Hejtmánek v pražské čtvrti Bubeneč.
Více info na: www.arthousehejtmanek.cz

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Ženský akt v Jarní aukci Arthouse Hejtmánek - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další aukční zpravodajství


Knižní akce

Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Čertův kožich
Čertův kožich
Hana Purkrábková: Ze života
Hana Purkrábková: Ze života

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Miroslava Ptáčková – Reflection

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder