Do aukce míří zlomové dílo malířky TOYEN – Původ pravdy z roku 1952

Aukční zpravodajství - obrázek

V nedělní aukci European Arts v Obecním domě v Praze se bude dražit jeden z nejdůležitějších poválečných obrazů, který zásadně obohacuje dílo naší nejslavnější malířky.

Zlomové mnohokrát vystavovaný a publikovaný olej Původ pravdy (1952) ze sbírky Manou Pouderoux se začne vyvolávat na sedmi milionech korun.

TOYEN (Marie Čermínová) – Původ pravdy
foto k článkuOlej na plátně, 66 x 45 cm, rámováno, datace 1952, signováno uprostřed Toyen 52, zezadu opatřeno pozůstalostním razítkem.

Jeden z nejdůležitějších olejů, který zásadně obohacuje dílo naší nejslavnější avantgardní malířky

Z amorfní, zvrásněné červené plochy, zaplněné záhyby a trhlinami se náhle zpředmětňuje tvar proti sobě plujících zelených ryb, které se dotýkají, téměř jako by se líbaly, přičemž se zdá, že jejich oči diváky přímo pozorují. Představují jakési náhle oživlé fosilie, které se vynořily z bezčasí. Červená hmota stěny náhle nabývá na plasticitě, téměř jako by vycházela do prostoru a ve střední části vytvářela šikmou stěnu, po níž by mohla bílá kulička doputovat případně do naznačeného důlku. Toyen zde vyhrotila dojem iluze a lability, dokázala vyjádřit vratkost, kdy se dokonce zdá, že spodní část amorfního tvaru by mohla odkazovat na obrysy jejích torz ze surrealistického období roku 1934. Z hlediska poválečného díla Toyen, náleží tento obraz k nejzávažnějším svým výtvarným pojetím i myšlenkovým pozadím. Poprvé byl tento důležitý obraz vystavený na samostatné výstavě Toyen v galerii A l´Etoille scellee (1953), kterou vedl velký ctitel Toyen Charles Estienne. Obraz byl publikován: Karel Srp, Toyen, Argo, 2000, obr. 280, str. 208.
Vyvolávací cena tohoto unikátního díla byla stanovena na 7 000 000 Kč.

Mikuláš Medek / Ptapčci
foto k článkuOlej a emajl na plátně, 80 x 60 cm, rámováno, signováno zezadu Mikuláš Medek spolu s přípisem s určením.
Skvělá ukázka Medkova vrcholného období.
Obraz Ptapčci, který má za název zkomoleninu slova ptáčci, je podstatným ohlasem dvou zkušeností, které Medek ve své práci propojoval, jednak Leonarda, o nějž v roce 1967 stoupl jeho zájem, jednak Maxe Ernsta, náležejícího dlouhodobě k jeho největším vzorům. V roce 1967 začal Medek rozvíjet nový druh osobní symboliky, která představovala zázemí veškeré jeho další tvorby až do předčasného úmrtí. Silně stylizovaná hlava ptáčků se mění v květ či v kleště, vyvolává dojem proměny, nepřetržitého těkání, téměř jako by byla Medkovou svéráznou odpovědí na op art, plnou ironie a absurdity.
Obraz se začne v neděli v Obecním domě v Praze vyvolávat za 2 300 000 Kč.

Jan Preisler / Studie k Jaru
foto k článkuPastel na papíře, 33 x 21,5 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem, datace – 1900, signováno vlevo dole JP.
Špičkový pastel je zřetelným obohacením v poznání nejvýznamnějšího Preislerova díla vůbec.
Máme před sebou krásnou studii, která potěší všechny milovníky pastelů Jana Preislera, dosud neznámou kresbu, jež byla desítky let v pozapomenuté soukromé sbírce. Jde o přípravnou studii k jednomu z nejvýznamnějších obrazů z dějin českého moderního umění, triptychu Jaro (1900), zlomovému dílu, důrazně otevírajícímu cestu českého umění k modernímu projevu dvacátého století.
Z pastelu vyzařuje jemnost, ušlechtilost, hloubka výtvarného poznání. Lze jej srovnat jednak se známými uhlovými kresbami, jednak s drobnými olejovými studiemi (Antonín Matějček, Jan Preisler, Praha 1950, obr. 38, 39, 46, 47; Jan Preisler, Jízdárna Pražského hradu, Národní galerie, 1964, č. k. 21)
Vyvolávací cena začíná na částce 130 000 Kč

Kamil Lhoták / Krajina na předměstí s modrou budkou
foto k článkuOlej na kartonu, 16 x 23 cm, rámováno, pod sklem, datace 1944, signováno vlevo dole Kamil Lhoták 44, zezadu opatřeno autorským přípisem s určením a výstavním štítkem a razítky.
Charismatický olej s vynikajícího Lhotákova období
Značně charismatický olej (16 x 23 cm) z roku 1944, který vznikl v době vrcholné aktivity Skupiny 42, jejímž členem Lhoták byl. Myšlenkou tohoto uskupení bylo objevovat všední krásu, nacházet příjemné v každodenním a všedním. Kamil Lhoták zde zachycuje v podivuhodném bezčasí výhled na modrou budku na periferii města, která, ač by se mohla zdát obyčejná, je ve Lhotákově kresebném pojetí naprosto unikátní.
Vyvolávací cena začne na částce 550 000 Kč

Aukční katalog v elektronické podobě s možností online limitování naleznete ZDE

Aukce Mistrovských děl výtvarného umění
Pořádá aukční dům European Arts
v neděli 20. května 2018 od 13.00
Grégrův sál Obecního domu, Praha 1, Náměstí republiky 5

Do aukce míří zlomové dílo malířky TOYEN – Původ pravdy z roku 1952 ~ iUmeni.cz ~

Autor / zdroj:
Publisher: European Arts

Další články

Aukční zpravodajství - obrázek

Cesta domů - Dobročinná aukce výtvarných děl 

Investice do umění prostřednictvím benefiční aukce je investicí do společnosti, tedy do nás samotných. Nemůžete prodělat. Celý článek

Aukční zpravodajství - obrázek

Aukce pro Paraple

Galerie KODL pořádá v neděli 27. května od 12 hodin ve Velkém sále na Žofíně již sedmou Aukci pro Paraple. Patrony aukce jsou Zdeněk Svěrák a Jan Kačer. Celý článek

Aukční zpravodajství - obrázek

Předaukční výstava a aukce Galerie KODL

Předaukční výstava 250 uměleckých děl v celkové vyvolávací ceně přes 92 milionů korun probíhá od 30. dubna do 26. května v Galerii KODL na Národní třídě. Výstava bude zak … Celý článek

Aukční zpravodajství - obrázek

Ženský akt v Jarní aukci Arthouse Hejtmánek

Akt. Zdánlivě jednoduché téma. Možná ale nyní riskujeme odsouzení zasloužilými genderovými odborníky a feministickými aktivisty a aktivistkami, protože jsme se rozhodli p … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - buďte také součástí portálu iUmeni.cz - propagace - imgReklama