Poznejte fascinující příběhy zapomenutých klenotů moderní architektury

Architektura - obrázek

Moderna představovala pro svět umění absolutní kulturní reset a nevyhnula se ani umění každodenního života – architektuře a designu. Přijďte se na ni podívat očima umělce a kurátora Adama Štěcha.

Ve své online přednášce nám ve středu 3. února přiblíží příběhy mistrovských děl evropské moderní tvorby, ale i zapomenuté skvosty architektury Latinské Ameriky, Austrálie nebo Japonska.

foto k článkuJste absolventem magisterského studia dějin umění. Co vás přivedlo k zájmu o architekturu?
Adam Štěch:
Nejdříve mě zajímalo hlavně malířství a sochařství, ale později mě začala nesmírně přitahovat architektura a také design, což jsou pro mě obory, které neodmyslitelně patří k sobě. Mají blíže k všednímu životu, protože vytváří naše prostředí. To mě na tom zajímá. Již na gymnáziu ve třetím ročníku jsem začal psát o zajímavých stavbách do místního Děčínského deníku, chodil na stavební úřady a zjišťoval informace. A tak mi to zůstalo... A když jdu městem, připadám si jako v galerii. Vlastně jsem téměř přestal chodit do galerií, protože umění ve formě architektury a designu vidím venku.

V čem pro vás spočívá výjimečnost moderní architektury?
Adam Štěch:
Mě nejvíce fascinuje její rozmanitost a proměnlivost v různých obdobích a na různých místech.

foto k článkuMyslíte si, že jsou kvůli absenci ornamentů moderní stavby často nedoceněné nebo přehlíženy?
Adam Štěch:
To bych neřekl. Myslím si, že spoustu lidí právě ocení, že ornament nemají. Ale to je také jeden z mých záměrů přiblížit lidem rozmanité formy moderní architektury a uvědomit si, že ornament nebo dekor byl součástí mnoha z nich. Moderní architektura není jen o pravém úhlu. Existuje spousta staveb z této éry, které jsou plné ornamentů a jsou překrásné.

foto k článkuFotografujete i budovy dosud nezdokumentované. Jak se o nich dozvídáte?
Adam Štěch:
Způsobů je více. Někdy to je přes nějaký kontakt – majitel, architekt, někdo, kdo ten dům už navštívil. Jindy to je čistě štěstí, zazvoním na zvonek a do domu mě lidi pustí. Hodně lidí se diví, že mě lidé pouští do domů, aniž by mě znali, ale povedlo se mi to více méně všude, i například v Japonsku, kde mě pustila do úžasného domu 90tiletá babička, která neuměla ani slovo anglicky. Také píšu dopisy na adresy domů s mými elektronickými kontakty a někteří lidé se mi ozvali zpět a do domu mě pozvali. Obecně je to komplexní a nikdy nekončící produkce a výzkum.

Kterou zemi považujete za „Mekku“ modernismu?
Adam Štěch:
Pro mě osobně to jsou Itálie, Francie, Belgie a Uruguay.

foto k článkuJak poznamenalo období pandemie vaše aktivity?
Adam Štěch:
Nemůžu tolik cestovat, a tak jsem se začal specializovat především na českou architekturu 30. a 40. let, což je období, které mě stále více baví. A v Praze i celé České republice vznikaly v této době skvělé stavby. V podstatě mi pandemie otevřela oči a já začal vidět podklady kolem sebe, které jsem si před tím neuvědomoval.

Na co se zaměříte ve své přednášce?
Adam Štěch:
Budu mluvit o některých mých nejoblíbenějších stavbách, které jsem na mých cestách navštívil. Bude to takový pestrobarevný koktejl moderní architektury od Austrálie, přes Japonsko, do USA, Argentiny a zpět do Evropy.

Mgr. Adam Štěch
je kurátor, umělec a novinář spolupracující s prestižními mezinárodními časopisy jako Vogue, Wallpaper, Cool Hunting nebo Domus. Jako popřední český teoretik umění se zaměřuje především na architekturu, design a módu. S kreativní skupinou OKOLO, jakožto její spoluzakladatel, zodpovídá za desítky designově orientovaných publikačních a výstavních projektů v České republice a v zahraničí. V roce 2006 propojil svou dětskou touhu po dobrodružství s vášní k designu a začal vyhledávat, navštěvovat a dokumentovat stavby moderní architektury 20. století. Tato obdivuhodná sbírka čítající přes 900 staveb z 25 zemí světa vyvrcholila jeho prvním samostatným autorským dílem s názvem Modern Architecture and Interiors, jež minulé jaro uzřelo světlo světa.

Poznejte fascinující příběhy zapomenutých klenotů moderní architektury ~ iUmeni.cz ~

Publisher: iUmeni.cz

3. 2. (středa)
Start: 18:00 hod.
Vstupenky: bit.ly/Architektura_0302
Odkaz na Event

Další články

Architektura - obrázek

Mezi vinnými řádky jižní Moravy vzniklo zázemí nejen pro vinaře

Architektonické studio Chybík+Krištof dokončilo projekt Lahofer. Budova reprezentativního centra Vinařství LAHOFER je zakomponována do znojemské krajiny poseté vinoh … Celý článek

Architektura - obrázek

Nová publikace o Adolfu Loosovi

Vychází nová publikace o Adolfu Loosovi – Evropan Adolf Loos. Nejen brněnské stopy, která volně navazuje na starší titul Brněnské stopy Adolfa Loose z roku 2010 avšak při … Celý článek

Architektura - obrázek

Architektura 60. a 70. let v České republice - Od bruselského slohu po brutalis …

Dousvazskový katalog s názvem Architektura 60. a 70. let v České republice jako doprovodná publikace výstavy To nejlepší z architektury 60. a 70. let v ČR, , realizovanéh … Celý článek

Architektura - obrázek

TEXTY O ARCHITEKTUŘE 15/18 - Architektky a Jiná perspektiva

Česká literární scéna má nový přírůstek, Kruh vydává v pořadí svoji šestou publikaci. Texty o architektuře 15/18 představují dílo 35 progresivních architektů, kteří na na … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - expluzivní publikace pro milovníky krásných knih i sběratele - imgReklama